Psikoloji

Biraz da Psikolojik İpuçları İster misiniz? İşte Karşınızdakini 10 Dakikada Manipüle Etmenizi Sağlayacak Psikolojik Taktikler Burada!

Sosyal Manipulasyon Teknikleri Ornek Uygulamalar Ile

Güzelliğin Peşinde’n gitmeye ve bu yolda psikoloji, güzellik, magazin, astroloji vb. pek çok alanda bilgilenmeye ve öğrenmeye devam ediyoruz. İnsanoğlu olarak karşımızdaki kişiyi etkimiz altına almak, bazı anlarda yönlendirmek bile isteriz. Bizim deyimimizle ‘’ikna etmek’’ bir sanattır. Karşınızdaki kişinin sunduğunuz bir projeye ya da fikre olumlu gözle bakmasını ister misiniz? Cevabınız evet ise formülü bizde. İşte birbirinden farklı psikolojik gerçek ve manipüle etme taktiği…

Manipülasyon Nedir?

497544

Manipüle etme taktikleri ve psikolojik gerçeklere geçmeden önce manipülasyon hakkında değerli okurlarımızı biraz da olsa bilgilendirmek istedik. Manipülasyon, kişinin duygularını hedef alarak bakış açısını ve hedeflerini değiştirmeye yönelik uygulanan psikolojik bir eylemdir. Kısacası karşımızdakine dilediğimizi yaptırma sanatı da diyebiliriz. Peki manipülasyon yöntemleri nedir? Karşımızdaki kişiyi nasıl manipüle ederiz? İşte gün içinde pek çok alanda kullanabileceğiniz manipülasyon taktikleri…

1-Öz Güven Eksikliğinden Yararlanmak

Hemen hemen pek çok kişinin beğenmedikleri bir özellikleri vardır. Bu kişileri manipüle etmek açık olmak gerekirse daha kolaydır. Öz güven eksikliği yaşayan kişiler genellikle denileni yapmaya ve sürekli onaylamaya daha müsait olurlar. Öz güven eksikliği olduğu düşünülen birini manipüle etmek isteyen kişi direkt olarak öz güvensizliğine neden olan şeyi suratına vurarak bundan yararlanmaya çalışacaktır.

2-Tek Çare, Son Çare Yöntemi

Manipülatör kişiler tarafından en çok tercih edilen manipülasyon yöntemi genellikle tek çare, son çare yöntemidir. Bu yöntem hemen hemen pek çok kişiyi olmasını istediğiniz duruma olumlu hale getirir. Tek çare, son çare yönteminde önce sorunu yaratıp sonra da çözüm yolu için ‘’tek çaresi bu’’ demektir. Psikolojik bir oyun olan bu durum iyi yapılabildiği sürece oldukça etkili bir yöntemdir.

3-Korkut-Rahatlat Tekniği

Bu manipülasyon şeklinde önce manipüle edilmesi istenen kişinin en büyük zaafı bulunur. En büyük zaaflar aynı zamanda en büyük korkular anlamına da gelmektedir. En büyük korkusunu önce öne salan manipülatör sonrasında ‘’korkma ben halledeceğim’’ şeklinde yaklaşır. Bu durumdan etkilenen kurban ise kendini manipülatör olan kişinin kollarına bırakır.

4-Duygusal Kullanılma

Her bir insanın duygusal yani bulunmaktadır. Bu duygusallıktan yararlanmak ve kendi avantajına çevirmek ise manipülatörlerin sık sık tercih ettiği durumlar arasında yer alır. Bu teknikte önce kurbanın duygusal anlamda karşı koyamadığı, dayanamadığı kişi ya da durum bulunur. Bu durum ve kişiler üstünden yapılan manipülasyon şekli de yine oldukça kullanılmaktadır.

5-Yakın ama Uzak

En profesyonel ve en korkulması gereken manipülasyon şekillerinden birisi de yakın ama uzak tekniğidir. Bu teknikte manipülatör kurbana hem çok kibar hem de çok yakın davranacaktır. Genelde bu kişileri tespit etmesi oldukça zordur. Yakın olarak gördüğünüz manipülatörün sizinle kurduğu bağ sayesinde sizlere dilediğini yaptırdığını başta ruhunuz bile duymayabilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu