İyi YaşamCinsellik

Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlar yıl boyunca 11-13 kez adet görür, bu rakamın 1-2 eksik ya da fazla olması normal olarak kabul edilir. Adet dönemi yani regl dönemi ilk regl görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl düzensizlik gösterebilir. Reglin düzene girebilmesi için regl görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekir.

Aşağıda adet düzensizliğine neden olan bazı etkenleri sıralayacağız ancak bu listede yer almayan başka rahatsızlıklar da regl düzensizliğine yol açar. Eğer sık sık regl düzensizliği yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

adet

Adet Düzensizliğine Yol Açan Bazı Nedenler:

  • Stres: Eğer kendinizi sık sık huzursuz ve baskı altında hissediyorsanız bu durum regl düzensizliğine neden olabilir.
  • Yanlış Beslenme: Aşırı kilo alma ya da verme, yanlış uygulanan kalorisi düşük diyetler ve hareketsiz yaşam gibi etkenler regl düzeni üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
  • Doğum Kontrol Hapı: Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasını engeller ve bu şekilde hamileliğin önüne geçer. Doğum kontrol hapı kullanmak ya da bırakmak regl düzensizliğine neden olabilir. Hatta doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra 6 içerisinde regl düzeni sağlanabilir.
  • Uterin Polipleri ya da Miyomlar: Polipler, rahmin iç tabakasında bulunurlar ve kanserli olmayan küçük oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarlarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0,5 mm’den 10-15 cm’e kadar çıkabilir. Miyomlar iyi huylu olmalarına rağmen kanamalara ve ağrılara yol açabilirler.
  • Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalinden fazla androjen yani erkeklik hormonu üretir. Bunun sonucu olarak da sıvı dolu keseler yani kistler oluşabilir. Fazla miktarda erkeklik hormonu yumurtaların olgunlaşmasının önüne geçer ve ovülasyon gerçekleşemez.
  • Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Genellikle 40 yaşın altındaki, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği kadınlarda görülür. Nedeni genetik olabileceği gibi kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebi ile de oluşabilir.
  • Endometriozis: Hey ay adet kanaması ile dışarı atılan andometriyal doku, rahim dışında büyümeye başladığında “endometriozis” görülür. Bu durumun sonuçlarından biri de adet düzensizliği ve aşırı kanamadır.

Adet düzensizliğinin diğer sebepleri; tiroid hastalığı, rahim kanseri, aşırı egzersiz, kan inceltici ilaçlar, diyabet, düşük yapma, dış gebelik, anti depresan kullanımı ve karaciğer sirozu gibi diğer nedenler de olabilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu