Teknoloji

Apple Tv Nedir? Apple Tv Nasıl Çalışır?

Son dönemlerin popüler dijital platformları arasında yer alan Apple TV gerçek bir televizyon seti değildir. Tüm favori TV ve film sağlayıcılarınızdan akış içeriğine erişmek için kullanılan Roku ve Amazon’un Fire TV’sine benzer bir akış cihazıdır.

Küçük kara kutu bir buçuk inç boyunda, kenarları dört inçten az ve iPhone ve iPad’e benzer bir platformda çalışıyor ve bu da Netflix dahil bir dizi uygulama ve oyun indirebileceğiniz anlamına geliyor.

Apple TV Nedir?

Apple TV, filmleri ve TV şovlarını Roku ve Google’ın Chromecast’ine benzer şekilde HDTV’nize aktarır, ancak bu yalnızca bir özelliktir. Ayrıca podcast’leri dinleyebilir ve izleyebilir, oyun oynayabilir, müzik akışı yapabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Her şey yüklediğiniz uygulamalara bağlıdır. Bazı programlar ücretsizdir, bazıları ücretlidir ve bazılarını indirmek ücretsizdir ancak kullanmak için satın almanız gereken bir hizmet vardır (örneğin, HBO).

Apple TV’yi (gerçek bir TV’nin yanı sıra) kurmak için ihtiyaç duyacağınız iki şey, bir HDMI kablosu (dahil değildir) ve bir internet bağlantısıdır. Apple TV, kablolu İnternet bağlantısı için bir Ethernet bağlantı noktası içerir ve ayrıca Wi-Fi’yi destekler. Ayrıca uzaktan kumanda ile birlikte gelir.

HDMI kablosuyla TV’nize bağlayıp açtığınızda, kısa bir kurulum programından geçeceksiniz. Bu işlem, iTunes’da oturum açmak ve iPad’inize uygulama indirmek için kullandığınız kimlikle aynı olan Apple Kimliğinizi girmeyi içerir. Kablosuz olarak bağlanıyorsanız, Wi-Fi bilgilerinizi de yazmanız gerekir.

Bir iPhone’unuz varsa, bu işlemi hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Apple TV ve iPhone, bu bilgilerin bir kısmını sizin için paylaşacak ve uzaktan kumandayla bilgi girme zahmetinden kurtulacaktır.

Apple TV Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şu anda satılık iki farklı model ve yakın zamanda üretimi durdurulan bir model var. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, aralarında bazı büyük farklar var.

  • Apple TV 4K : Bu, amiral gemisi Apple TV modelidir; 4K ve HDR videoyu destekler ve iPad Pro ile aynı A10 işlemciyi içerir. Apple TV satın almak istiyorsanız, bu en üst düzey modeldir.
  • Apple TV (4. Nesil) : Bu model 1080p HD videoyu destekler ve iPhone 6 ile aynı işlemci olan A8 işlemciye sahiptir. 4K veya HDR’yi destekleyen bir televizyonunuz yoksa 4. nesli satın almak isteyebilirsiniz. size yalnızca gelecekte televizyonunuzu yükseltme olanağı sağlar, aynı zamanda işlemcinin hızını iki katına, grafiklerin hızını dört katına çıkarır.
  • Apple TV (3. Nesil) : Bu model artık mevcut değil, ancak eBay gibi açık artırma sitelerinde veya Craigslist gibi kişiden kişiye sitelerde bulabilirsiniz. Bu sürüm, işlem gücü olmadan video akışı özellikleri sunar ve App Store’a erişimi yoktur. Daha eski olduğu için diğer modellerden daha ucuzdur, ancak Roku veya Amazon Fire TV gibi başka bir akış cihazına yatırım yapmaktan daha iyi olabilir.

Apple TV 4K Nedir?

Apple TV 4K, tüm rakiplerinden daha yüksek fiyatlı olsa da, akış cihazlarında en iyi pazarlık olabilir. Apple TV 4K birçok nedenden dolayı harikadır; en iyisi, eğer sahipseniz Apple iTunes film kitaplığınızı 4K’ya yükseltecektir.

Bir filmin HD versiyonu ile bir filmin 4K versiyonu arasındaki ortalama maliyet farkı 100 – 500 TL civarındadır. iTunes film kitaplığınızda on film varsa, yalnızca 4K’ya yükseltmede yaklaşık 1000 TL değerinde bir değer elde edersiniz. Yirmi beş filminiz varsa, Apple TV 4K pratikte kendini amorti eder.

Halihazırda bir filminiz yoksa Apple, HD ile aynı fiyata 4K sürümünü almanıza izin verir. Aynı filmi en iyi formatta elde etmek için bir prim ödemeniz gerekmeyecek.

Görüntü kalitesi açısından Apple TV 4K, hem 4K çözünürlüğü hem de HDR10’u destekler. 4K tüm vızıltılara sahip olsa da, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) resim kalitesi için daha önemli olabilir. Apple’ın dediği gibi, 4K size ekranınızda daha fazla piksel sağlarken HDR size daha iyi pikseller verir. HDR, yalnızca çözünürlüğü artırmak yerine, görüntünün kalitesini ve derinliğini artıran daha yüksek bir renk yelpazesi sunar. Apple TV 4K , daha da yüksek renk aralığına sahip bir HDR biçimi olan Dolby Vision’ı da destekler.

Ancak Apple TV yalnızca video akışından ibaret değildir. Güçlü işlemcisi, oyun oynamasını sağlar ve o kadar çok güce sahiptir ki, Apple TV’ye Numbers and Pages gibi üretkenlik uygulamalarının geldiğini görmeye başlayabilirsiniz.

Apple TV 4K, internet bağlantısıyla da öne çıkıyor. Yalnızca 1 Gigabit Ethernet bağlantı noktası içermekle kalmaz, aynı zamanda çoklu giriş, çoklu çıkış anlamına gelen MIMO dahil en yeni Wi-Fi teknolojisine sahiptir. Çift bantlı bir yönlendiriciniz varsa, Apple TV 4K esasen ona iki kez bağlanır (her “bant” için bir kez). İki katına çıkan kablosuz bağlantı, tek kablolu bağlantıdan daha hızlı olabilir ve özellikle 4K içerikle uğraşırken yararlıdır.

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu