Psikoloji

Aşırı Düşünmekten Bıktınız mı? İşte Aşırı Düşünmekten Kurtulmanın Yolları…

Gece, gündüz aşırı düşünüyorsanız ve bu durum sizleri psikolojik olarak oldukça yıpratmışsa en güzel çözüm önerileri ile geldik. Arkanıza yaslanıp rahatlayacağınız yöntemlerimiz ile aşırı düşünmenin getirdiği stresten kolayca kurtulabileceksiniz. İşte aşırı düşünmekten kurtulmanın yolları…

Kişinin herhangi bir konuyu fazla düşünmesi zamanda depresyon gibi kötü huylu psikolojik sorunları da beraberinde getirir. İnsanların erken yaşlanması, kalp krizi ya da benzeri hastalıklara genç yaşta yakalanmasının en büyük nedenlerinden biri ne yazık ki stres. Aşırı düşünmenin neden olduğu stres ve depresyon artık hayatınızda olmayacak. Güzelliğin Peşinde olarak psikolojik sorunlarınızı çözmeye geldik. Şimdi arkanıza yaslanın ve huzura doğru bir yolculuk yapmaya hazırlanın.

Stresinizi Yönetmeye Çalışın!

Düşünceleriniz sizi boğuyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Fiziki olarak olmasa da ruhen çok daralmış hissettiğinizde ilk yapmanız gereken stresinizi yönetmek olmalı. Stres yönetimi için en önemlisi böyle hissettiğiniz anlarda kendinizi dışarı atabiliyor olmanız. Kötü duygulardan arınmanın en kolay yolu kafanızı temizlemektir. Kafanızın temizlenmesine en çok yardımcı olacak yol ise bir yürüyüş, egzersiz, açık hava olacaktır. Birkaç saat insanlardan ve dijital cihazlardan uzaklaşarak psikolojik detoks yapmak eve döndüğünüzde yenilenmiş gibi hissetmenizi sağlar.

Kendinizi İnandırdığınız O Hikayeyi Değiştirin!

Psikolojik pek çok gerçek vardır. Kendinizi neye inandırırsanız o olduğunuzu düşünürsünüz. Başka bir hayat yaşamak için önce başka düşünmeye başlamanız gerekir. ‘’Aşırı düşünen biriyim’’ ya da ‘’kafama çok takarım’’ gibi kendinizi belli ve olumsuz kalıplara soktuğunuzda buna inanmanız ve inandıklarınızın sonucunu yaşamanız oldukça normal değil mi? Daha pozitif daha iyi şeyler düşünürseniz iyi şeyler yaşarsınız. Unutmayın evrene ne verirseniz onu geri alırsınız. O yüzden değiştirmeye hikayenizden başlayın.

Yasaklı Kelimeleri Çöpe Atma Vakti!

Geçmiş adı üzerinde geçmiştir. Geçmişe müdahale etmek, geriye dönüp değiştirmek mümkün olmadığı gibi bugüne o konuyu getirip kendinizi yiyip bitirmekte bir çözüm değildir. Geçmişin peşini bırakın ve onu affedin. Geçmişte yaptığınız tüm hataları, verdiğiniz yanlış kararları affederek rahatlayın. ‘’Keşke, ya olsaydı’’ gibi sürekli tekrarlanmayacak anların pişmanlığını yaşayarak bu kelimeleri kafanızda döndürmeyin. Geçmiş geçmişte kaldı. Geleceğe odaklanma vakti.

Kontrol Edebileceklerinize Odaklanın!

Geçmişte kontrol edemediğiniz ve pişmanlık duyduğunuz şeyler olmuş olabilir. Hangimizin olmadı ki? Öyle ya da böyle kontrol edemediğimiz şeylere hükmedemeyiz. Değiştiremediklerimizi düşünmek yerine neleri değiştirebileceklerimizi düşünmeliyiz. Şu an ellerinden kayıp giderken geçmişe takılmayı ister misin? Gerçekten…

Korkularınızdan Kaçmayın

Her şeyin başı korkularımızdır. Başkalarının ne düşündüğü, hata yapma korkusu, yanılma korkusu derken yapamadıklarımız, adım atamadıklarımız içimizde hep bir ukte olarak kalır. Bu ukteler zamanla kafamızda ‘’keşke’’ şeklinde kalıplaşır. Aşırı düşündüğümüz şeyler genellikle korkular nedenliyle gerçekleştiremediğimiz şeylerdir. Korkuları yenmenin en kolay yolu o korkularla yüzleşmek ve kendimize karşı dürüst olabilmektir.

Sorun Odaklı Değil Çözüm Odaklı Düşünün!

Eldeki sorunları düşünmeyi başladığınızda sürekli sorunları kafada döndürmek değil bu sorunlara çözüm odaklı bakmak çare olacaktır. Aşırı düşünmenin bizleri yıpratan yanı çoğunlukla budur. Çözüm bulmak yerine sorunlara odaklanarak sürekli ah etmek. Çözüm odaklı düşünerek sadece çözümleri not almak bu sorunlardan sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu