El ve Ayak BakımıGüzellik

Ayak Altındaki Sertlik Nasıl Geçer? Yumuşak Ayakların Sırrı…

İple çektiğimiz yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte önü açık ayakkabılar giyilmeye başlandı. Yaz aylarında spor ayakkabı yerine tercih edilen terlik ve sandaletler dolaplarımızda yerini alırken ayak bakımı da bu nedenle ön plana çıktı. Sizlerde özellikle ayak topuklarınızdaki sertlikten yani nasırdan şikayetçiysen doğru yerdesiniz. Ayakta nasır neden çıkar? Nasır nedir? Ayaktaki nasır nasıl geçer? Güzelliğin Peşinde olarak bugün ayak sağlığınızdan konuşacağız. Hazırsak geçelim.

Ayağımızda çıkan nasır yere sürtünme gibi nedenle bazen acı verici olabilmektedir. Acının yanı sıra sarımsı, katı ve estetiksiz görünümü nedeniyle de oldukça şikayet edici bir durum olan nasır günümüzde genç-yaşlı pek çok insanda görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Şimdi ayağımızda acıya ve kötü görünüme neden olan nasırı nasıl geçirebileceğimize bir göz atalım.

Nasır Nedir?

Nasır ayakların özellikle de kemikli yapısının olduğu kısımlarda ortaya çıkan, yalnış ayakkabı tercihinden kaynaklı sürtünme ile meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Günlük hayatı etkilememesi ve kişiyi rahatsız etmemesi nedeniyle nasır çok umursanan hastalıklar arasında yer almaz. Yine de özellikle görüntü açısından çoğu kişi nasırdan şikayetçi olmaktadır. Başladığı anda müdahale edilmeyen nasırların boyutu ve sertliği git gide artarak artık hayat kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Şimdi gelin nasır belirtilerini inceleyelim.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Başlarda çok da önemsenmeyen nasır ayak parmak aralarına ilerlediğinde ciddi bir boyut kazanmaya başlar. Nasırın derecesi ilerlemeye başladıkça belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Nasır belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Nasırın bulunduğu bölgede belirgin ağrı hissi
  • Nasırlı deri bölgesinde kalınlaşma ve sertlik
  • İlerlemiş nasırlarda ağrının olduğu bölümde renk değişimi ve büyüme
  • Nasırlaşmış bölgenin etrafında iltihaplanma
  • Kalınlaşmış deride nasırın uç bölgesinin oluşumu
  • Hafif dereceli nasırlarda baskının ortadan kaldırılması ile ortadan kalkan ağrı hissi

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?

Nasırdan şikayetçi kişilerin en sık sorduğu sorulardan birisi de ”ayaktaki nasır nasıl geçer?” sorusudur. Nasırın nasıl geçeceğini konuşmadan önce ayağınızdaki sorunun nasır olduğundan emin olmalı ve bunun için alanında profesyonel bir doktordan tedavi almalısınız. İltihap içermeyen nasırlar için genellikle ponza taşı ile nasır yüzeyindeki ölü derinin temizlenmesi, nasır sökücü krem ve kalemler ile nasır bantlarından yararlanılarak evde tedavi uygulanmaktadır. İltihap içeren nasırlar içinse evde bir tedavi uygulamaksızın kesinlikle doktora başvurmanız gerekir.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu