Güzellik

Parfüm Yerine Tercih Edebileceğiniz Doğal Yağlar

Piyasalardan satın aldığımız parfümlerden bazı nedenler dolayı memnun olamayabiliriz. Birçok parfümün kimyasal maddeler içermesi, alerjiye neden olması gibi nedenler teninizin kızarması ve acımasına neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı en sevdiğiniz parfümleri bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi ki parfümün yerini hiç bir şey tutmuyor. Belki de tek sorunumuz kendimize özgü bir koku bulamamamız. Neyse ki Güzelliğin Peşinde olarak bırakamadığınız parfümlerden daha iyisi çareler bulduk. Esans taşıyıcı yağları kullanarak, doğru kombinasyonlarla kendinize özgü bir koku ortaya çıkartabilirsiniz. Bizlerde Güzelliğin Peşinde olarak kimyasal parfümler yerine güzel kokulu parfümleri nasıl yapabileceğinizi araştırdık.

İlk parfüm yöntemi: Katı parfüm

Malzemeler: 1 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı veya susam yağı gibi taşıyıcı yağlardan, 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir ya da birkaç seans yağ.

Yapılışı: Balmumunu, seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile birlikte benmari usulü eritin. Ocaktan aldıktan sonra istediğiniz esans yağ veya yağları ekleyip karışıtırın. Soğuması için ağzı kapatılabilen bir kaba aktarıp, katılaşmasını bekleyin.

İkinci yöntem: Vücut spreyi şeklinde parfüm yapmak

100 ml suya 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ eklediğinizde parfümünüz hazır oluyor. Ama kullanırken çalkalayarak kullanmanızı öneririz. Çıplak olan vücudunuza sıkın. Sıktıktan sonra hemen giyinmeyin. 10-15 dakika sonra giyinebilirsiniz.

Üçüncü yöntem: Vücut nemlendiricinizi parfüme dönüştürmek

100 ml’lik ölçüdeki vücut nemlendiricisi veya losyonunuza seçeceğiniz bir ya da birkaç esans yağdan 30 damlayı geçmeyecek ölçüde ekleyebilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra karışım ile kremlendiğinizde arzu ettiğiniz gibi kokacaksınız.

Vücut ısınızla birlikte esans yağların kokusu belirginleşir. Bu kokunun daha kalıcı olmasını istiyorsanız parfüm yaparak yanınızda taşıyabilirsiniz ihtiyaç duyduğunuz zaman da kokunuzu tazeleyebilirsiniz.

Enerjiniz tavan: Turunçgil notalarında parfüm

Limon yağı, portakal yağı, bergamot yağı ve mandalina yağı, turunçgil ailesindedir. Hangi meyvenin kokusu daha baskın olsun istiyorsanız ondan 15 damla katın, geri kalan 15 damlayı da 5 er 5 er diğer yağlardan seçip ekleyin.

Orman perisi gibi

Ağaç özlerinden oluşan parfüm

Eğer yeşile, doğaya doyamayan, ormanları, su kenarlarını düşündüğünüzde istemsizce gülümseyen birisiyseniz, bu karışım tam size göre olabilir. Sürdükçe kendinizi yemyeşil bir yolda yürüyüş yapar gibi hissedebilirsiniz.

Malzemeniz: 10 damla sedir ağacı yağı, 10 damla çam ağacı yağı, 5 damla, bergamot yağı, 5 damla sandal ağacı yağı.

Hem gizemli, hem çekici: Uzak ülkelerin yağları

Esrarengiz olmaktan hoşlanan, kendi içinde bambaşka bir dünya taşıyan, biraz da muzip biriyseniz, bu karışım tam olarak sizi yansıtan cinsten olabilirler. 10 damla ylang- ylang yağı, 10 damla paçuli yağı, 5 damla portakal yağı, 5 damla ananas yağı. Kendinizi muhteşem hissetmek bu kadar basit.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu