El ve Ayak BakımıGüzellik

Ayak Mantarından Nasıl Kurtulurum?

Ayak mantarı herkesin hayatında en az bir kere karşılaşabileceği deri hastalıklarından biridir. Eğer gün içinde ayaklarınız kapalı ayakkabıların içindeyse ayak mantarı enfeksiyonu kaçınılmazdır. Kaşıntı, kızarıklık ve parmak aralarında yarılma gibi şikayetlere sebep olabilir. Ayakların estetik görünümlerini de ciddi oranda bozmaktadır.

Ayak mantarı tedavisinde krem ve spreyler kullanıldığı gibi bazı doğal yöntemler de çözüm olabilir. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Haydi gelin detaylara geçelim.

mantar

Ayak mantarı tıpta tinea pedis olarak adlandırılır. Cilt yüzeyinde meydana gelen bir çeşit enfeksiyondur. Bulaşıcılık oranı yüksektir ve cilt bütünlüğünün bozulmasına sebep olur. Bu enfeksiyonlar en çok sıcak ve nemli ortamları severler. Bu sebepten uzun saatler boyunca bu duruma maruz kalan ayaklar bu enfeksiyon yönünden büyük bir risk altındadır. Tedavi öncesinde ve sonrasında ayaklar kuru tutulması ve mutlaka pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Şimdi de geçelim bu enfeksiyondan nasıl kurtulacağımıza…

Ayak Mantarını Ne Yok Eder?

mantar

Bu enfeksiyon iltihaplı karıklar ve soyulmalarla karakterize bir hastalıktır. Fakat maalesef ki etkileri bununla da kalmıyor. Ayaklarda; kaşıntı, koku ve kızarıklıklara yok açıyor. İlerlediğinde ise bulaşıyor ve sarımsı tırnaklara ve tırnak kayıplarına sebep olabiliyor.

Bu enfeksiyondan nasıl kurtulabilirim sorusu ise görülme sıklığı fazla bir hastalık olması nedeniyle sıklıkla araştırılan bir konudur. Ayaklarınızda bu enfeksiyon meydana geldiğinde muhakkak bir cildiye uzmanından randevu almanız gerekir. Doktorunuz tedavide oldukça yararı dokunacak sprey ve kremler önerebilir. Fakat bazen antifungal ilaçlar ile de tedavi başarı ile sonuçlanabilir.

Ayak mantarı tedavisinin en önemli noktası temizliktir. Bu nedenle ayaklar gün sonunda bol su ile yıkanmalı ve parmak araları da dahil olmak üzere dikkatli bir şekilde kurutulmalıdır. Özellikle hava alan ayakkabıların seçimi, pamuklu çorap tercih etmek ve sprey ya da kremler kullanmak bu enfeksiyonun önüne geçilmesinde son derece önemlidir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz tedavilerin yanında doğal tedavilerden de yararlanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz doğal tedavilere birlikte göz atalım.

Sirke: Elma sirkesi asidik içeriği sebebi ile bakterilerle savaşma özelliğine sahiptir. Bir kasenin içine bir miktar sıcak su ve 1 fincan elma sirkesi ilave edelim ve ayaklarımızı bu suyun içerisinde bekletelim. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda enfeksiyonlarınız iyileşecektir.

Çay Ağacı Yağı: Ayak ve tırnak mantarından doğal yollar ile kurtulmak isteyenlere çay ağacı yağı çok etkili bir çözümdür. Ayaktaki kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağını temizlediğiniz ayağınıza ve tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı keskin bir yağ olduğu için canınızın yanmamasını önlemek için bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz.

Sarımsak: Bu enfeksiyonun tedavisinde sarımsak yine çok etkili doğal yöntemlerden biridir. Ezmiş olduğunuz sarımsağı enfeksiyonlu bölgeye yerleştirin ve 1 saat kadar ayaklarınızı bu şekilde bekletin.

Lavanta Yağı: Lavanta yağını enfeksiyonun bulunduğu bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda enfeksiyonların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu