BeslenmeGurme

Bebeklerin Zeka Gelişimini Destekleyen 10 Mükemmel Besin!

Beyin gelişimi, anne karnından başlayarak yetişkinliğe kadar devam eden bir süreçtir. Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının tüketmiş olduğu besinlerden tutun da, bebekler dünyaya geldiklerinde ilk 6 aya kadar sadece anne sütüyle beslenmesi ve daha sonra ek gıdaya geçilmesi gibi birçok faktör, bebeklerin zeka gelişimini doğrudan etkileyecektir. Anne adaylarının özellikle de ek gıdaya geçiş sürecinde çok dikkatli olması gerekir. Çünkü tercih edilen besinler çocukların hem bedensel hem de zihinsel sağlığına iyi gelecek nitelikte olmak zorundadır. O halde gelin bebeklerin zeka gelişimini destekleyen 10 mükemmel besin listemize bir göz atın!

Anne Sütü

Anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan Omega-3 ve DHA gibi maddeler içeren hem çok doğal hem de bebekler için adeta bir antibiyotik niteliğinde bir besindir. Aynı zamanda bebeğe önerilen şekilde anne sütü verilmesi zeka gelişimi açısından da çok önemli olacaktır. Bu nedenle anne adayları kesinlikle unutmamalıdır ki ilk kez ek gıdaya geçiş sürecinde de anne sütü yine temel gıda olmalıdır. Çünkü anne sütü içerisinde sindirimi düzenleyen probiyotik bakteriler bulunur. Bu da bebek gelişimi için çok önemlidir.

Yumurta

Bebeklerin zeka gelişimine olumlu katkısı bulunan bir diğer gıda türü ise yumurtadır. Çünkü içeriğinde bol miktarda protein, vitamin ve çeşitli mineraller vardır. Bu nedenle konsantrasyonu güçlendirici etki yaratır. Aynı zamanda hafıza için de gerekli olan tüm besin ögelerine sahiptir. İçeriğinde yer alan DHA ve lesitin maddesi zeka ve vücut gelişimine katkı sunar. Ek gıdaya geçildiğinde yalnızca yumurta sarısı ile hazırlanan yiyecekler bebeklere verilebilmektedir.

Tahıllar

Tahıllar bilindiği gibi içerisinde bol miktarda B ve C vitaminlerini bulundurur. Bu açıdan değerlendirildiğinde hücre gelişimine önemli faydaları olduğunu söylemek de kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca demir ve çinko desteği de sağladığından zeka ve fiziksel gelişimine destek verir. Beyin faaliyetlerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi tahıllardan almak mümkündür. Bu nedenle ek gıdaya geçen çocuklara özellikle de yulaf yedirilmesi önerilmektedir. Öyle ki yapılan birçok araştırma da net olarak göstermiştir ki yulaf ezmesi yiyen çocuklar şekerli gıda tüketen çocuklara göre hafızayla ilgili görevleri daha başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Yoğurt

Yoğurt sindirim sistemine büyük faydaları olan bir besin türüdür. Aynı zamanda beyin dokusunu da geliştirici etki yaratır. İçeriğinde bol mitkarda protein ve B vitamini vardır. Söz konusu vitaminler bebeklerin beyin yeteneklerinin gelişmesine ve beyin sağlığına katkı sağlar. Bunun yanı sıra hücre zarı gelişimi açısından da çok önemli bir besin türüdür. Bebeklerin ılık tüketmesi önerilmektedir.

Yeşil Sebzeler

Bebekler ek gıdaya geçtiklerinde mutlaka bol miktarda yeşil sebze de tüketmelidirler. Özellikle de ıspanak bebeklerin zeka gelişimi açısından çok önemli bir besin olarak bilinir. Düzenli tüketildiğinde hafızayı güçlendirici etki yapar. Bunun yanı sıra yeşil fasulye ve bezelye gibi besinler de vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Yani çocukların sağlıklı beyin  gelişimi için menüde yeşil sebzelere de yer verilmelidir.

Kırmızı Et

Kırmızı et, içeriğinde bol miktarda demir ve çinko barındırır. Doğru zamanda ve düzenli olarak tüketildiğinde odaklanma ve hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Fakat tüketilen etin yağsız olmasına çok dikkat edilmelidir. Aynı zamanda çocuklar ya da bebekler tüketeceği zaman hiçbir şekilde baharat veya tuz kullanılmamalıdır. Bunun yerine kıymayla yemek yapılabilir veya çorba içerisinde tüketimi sağlanabilir.

Balık

Balık her yaş grubunda zeka gelişimine olumlu fayda sağlayan bir besindir. Çünkü içeriğinde Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra DHA ve EPA gibi yağlar da bulunmaktadır. Bu maddeler ise bebeklerin düşünme yetisini geliştirici etki yaratır. Ayrıca bebeklerin ton balığı ya da sardalya gibi balıkları tüketmesi de beyin sağlığı açısından çok önemli olacaktır.

Kuruyemiş

Kuruyemişler hem bebekler hem çocuklar hem de yetişkinler için çok sağlıklı bir besin ögesidir. Öyle ki içeriğinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral bulunur. Bu açıdan değerlendirildiğinde bebeklerin zeka gelişimine olumlu katkı sunar. Aynı zamanda bebeklerin sinir sistemini geliştirmek açısından da çok faydalıdır.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana odaklanmayı artıran bir besin ögesidir. Ayrıca kırmızı lahana tüketmek hafızanın korunması ve ilerleyen yaşlarda da alzheimer hastalığına yakalanmaya engel olmak açısından da çok değerli bir besin olarak bilinir. Bu nedenle yalnızca bebeklerin değil, her yaş grubunun düzenli olarak tüketmesi önerilen bir sebzedir.

Çilek

Çilek bebeklerin zeka gelişimine fayda sağlayan bir meyvedir Çünkü içeriğinde efisetin ve flavonol bileşikleri bulunur. Bu bileşikler sayesinde çocukların öğrenme becerileri gelişir. Aynı zamanda çok lezzetli bir meyve olduğundan bebeklerin tüketmesi gereken besin listesine eklemek de çok kolay olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu