İyi YaşamPsikoloji

Hayat Felsefeniz Minimalizm Olsun İster Misiniz? Minimalizmi Hayat Felsefesi Haline Getirmek İçin Atmanız Gereken 5 Adım!

İnsanlık tarihinin geçmişi irdelendiğinde başarılı tüm insanların minimalizmi hayat felsefesi olarak tercih ettiği görülecektir. Adıyla ve çalışmalarıyla dünyaya ün salmış ve şu anda da hepimizin tanıyıp bildiği isimler aynı kıyafeti aylarca ve hatta yıllarca kullanabiliyor. Peki ünlü bilim adamı Einstein’in da minimalist düşünceleri desteklediğini biliyor muydunuz?  Elbette ki günümüzde ikonlaşmış olan insanlar da genellikle tek tip giyinmeyi tercih ediyor. O halde bir bildikleri var diyelim ve minimalizmi hayat felsefesi hakine getirmek için atmanız gereken o 5 mükemmel adımı sizlere sunalım. İşte detaylar…

Az Eşya Çok Huzur!

Fazla eşyaya sahip olmak sizce de çok yorucu değil mi? Öyle ki ne kadar çok eşyaya sahip olursanız onun bakımına, temizliğine, düzenlenmesine ve saklanmasına da ayrıca bir zaman ayırmanız gerekir. Bunun yerine daha az eşya, daha çok huzur ve en önemlisi de çok daha fazla anıyı biriktirmenizi tavsiye ederiz.

Tarzınız ve İhtiyaçlarınızı Belirlemekle İşe Başlayın

Hem tarzınızı ve hem de ihtiyaçlarınızı belirlemek için zamana ihtiyacınız olacaktır. Bunu daha kısa yoldan gerçekleştirmek için ilk olarak yaşam stilinizi bir düşünün. Mesela yaşadığınız yerde deniz yoksa neden çok mayonuz ya da bikininiz olsun ki? Peki ya sevdiğiniz kıyafetler? Neden onları sadece moda oldukları için dolabınızda tutuyorsunuz? Tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için öncelikle en sevdiğiniz renkleri belirleyin ve kesinlikle onların dışına çıkmayın. Genel olarak ise nötr tonları tercih edin. Çünkü her zaman çok daha kullanışlı olacaklardır.

Listesiz Alışverişe Hayır!

Alışverişe çıkarken mutlaka yanınızda ihtiyaçlarınızı yazdığınız bir liste bulundurun. Böylece gerçekten işinize yarayacak olan, daha çok ihtiyacınız olan ürünleri satın almayı başaracaksınız. Bunun yanı sıra asıl keşfedeceğiniz ise çok daha az materyale ihtiyaç duyduğunuz olacaktır. Bu nedenle alışveriş yaparken kendinize hakim olun ve sırf moda diye sevdiğiniz ürünleri ya da renkleri almaktan vazgeçin.

Arkadaş Detoxu

Minimalist bir yaşam stili edinmek istiyorsanız yalnızca eşyalarınızdan değil gereksiz ve hatta toksik arkadaşlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Bu nedenle sosyal medyada arkadaş detoxu yapmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki yapacağınız bu işlem sonunda gerçekten çok daha huzurlu ve rahat hissedeceksiniz.

Telefonunuzu Gereksiz Olan Her Şeyden Temizleyin

Cep telefonları günlük yaşamımızda en sık kullandığımız ürünler arasında yerini alıyor. Bu nedenle cep telefonlarınızdaki ilgilenmediğiniz reklam mesajlarını bir an önce silin. Galerinizdeki fazla fotoğraflardan kurtulur. Aynı zamanda rehberinizi işgal eden kişilerden de bir an önce kurtulmalısınız. Sizi yoran ve tüm dikkatinizi dağıtacak olan her şeyi silerek, abonelikten çıkın.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu