Biliyor Muydunuz?

Bitkilere Yeşil Rengini Veren Pigment Nedir?

Bitkilerin çoğu yeşil midir? Peki ya bitkilere yeşil rengini veren pigment hangisidir?

Bitkilere yeşil rengini veren pigmentin adı nedir? Haydi bu soruların cevabını derlediğimiz yazıda öğrenelim.

Genel olarak bitkilerin büyük çoğunluğu yeşildir fakat hepsi değildir.

Bitkiler enerji üretmek için fotosentez kullanırlar. Fotosentezi de çeşitli dalga boylarındaki ışıkları emen bitkinin kloroplastında bulunan klorofil sağlamaktadır. Klorofil bir biyolojik pigmenttir. Güneş ışığının görünebilen mavi, kırmızı ve mor ışığını emer. Sarı ve yeşil ışığı da geri yansıtır. Bu sebeple bitkilerin büyük çoğunluğu yeşil ve sarıya yakın bir renkte görünür. Bitkilerde klorofil dışında fotosenteze yardım eden farklı maddeler de bulunmaktadır. Klorofilin yeşil rengi yansıtmasının altında pek çok zaman diğer maddelerin renkleri gözükmez. Ancak bu, her zaman geçerli değildir. Bazı farklı bitkilerin; mor ve siyah, kırmızı ve pembe, beyaz ve sarı gibi renkleri de yansıtması söz konusu olabilir. Bunun gibi bitkilere örnek olarak; süs yoncası (oxalis), kolyos ve filkulağı gibi bitkileri söyleyebiliriz.

Bitkiler Neden Sonbahar Aylarında Renk Değiştirirler?

Çoğumuzun gözlemlediği gibi bitkiler sonbahar aylarında çoğunlukla renk değiştirirler. Peki ya bunun sebebi nedir? Bitkilerin sonbahar aylarında renk değiştirmesinin sebebi soğuk havanın klorofili bozmasından kaynaklanmaktadır. Bu şekilde klorofilin bozulması turuncu ve kırmızı gibi renk pigmentlerini yansıtmasına sebep olur. Eğer tam tersine, bitki soğuk yerine çok fazla güneş ışığına ve ışınına maruz kalır ise klorofil, kahverengi renk pigmentini yansıtır. Buna benzer şekilde bitki yeteri kadar sıvı alamazsa klorofil bir süre sonra yine az önce bahsettiğimiz gibi kahverengi renk pigmentini yansıtmaya başlar. Yani demek oluyor ki, hava koşulları ve bitkinin sağlık durumları da renk pigmentleri üzerinde etkili olmayı başarır.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu