GüzellikMakyaj

Burun Estetiğine Gerek Yok! Burnun Daha Küçük Görünmesi İçin En İyi Makyaj Tüyoları

Burnumuz belki de yüzümüzde en çok dikkat çeken yer. Peki ya burnumuzun kusursuz görünmesini istiyorsak?

Elbette ki burun konusunda problem yaşıyorsanız ve kusursuz görünmesini istiyorsanız estetik de yaptırabilirsiniz. Fakat ben o ağrılı süreci çekmek istemiyorum, daha kolay bir şeyler yok mu dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam da bu yüzden bu sırları öğrenmenin vakti geldi. Çayınızı, kahvenizi alın, başlıyoruz!

Burun, yüzümüzün en önemli yerlerinin başında geliyor. E bütün yüzümüzün görünüşünü değiştirebiliyor. Bu sebepten de en çok estetik talebi gelen yer, burun oluyor.

Eğer burnunuz sağlık açısından çok büyük bir problem teşkil etmiyorsa ya da nefes almanızı engellemiyorsa, belki de estetik merkezine gitmenize gerek yoktur. Çünkü birazdan doğru makyaj hilelerini kullanarak kusursuza yakın burun makyajı nasıl yapılır onu öğreneceğiz.

Makyaj malzemelerimiz olmadan harika bir kontür işlemi yapamayız elbette. Öyleyse haydi gelin ihtiyacımız olan makyaj malzemelerine bakalım.

1. Pudra ve Fondöten

Kontür işlemini uygulayabilmek için ten rengimizden çok daha açık ve çok daha koyu tonlarda olan pudra ve fondötene ihtiyacımız olacak. Sonrasında ise yaptığımız kontürü belirginleştirmek ve daha kusursuz görünmesi için bir aydınlatıcıya ihtiyaç duyacağız.

Daha doğal görünmek istediğinizde yoğun bir kapatıcı yerine fondöteninizle kontür uygulaması yapabilirsiniz.

2. Aydınlatıcı

Aydınlatıcı biz kadınlar için aslında gerçekten çok önemli. Hatta ben çoğunlukla kapatıcı ve aydınlatıcı sürerek dışarı çıkıyorum. O yüzden mutlaka aydınlatıcının makyaj çantanızda olması gerekir, benden söylemesi. 🙂

3. Makyaj Fırçası

İşte geldik benim en sevdiğim bölüme… Makyaj fırçaları! Hepsine ayrı ayrı aşığım galiba. Neyse konumuzu dağıtmadan, ihtiyacımız olan ince uçlu fırça ve yassı uçlu bir dağıtma fırçası olacak. İnce uçlu fırça için far fırçası ya da eyeliner fırçası tercih edebiliriz. Dağıtma fırçası için ise biraz daha kalın, yassı veya kesik uçlu karıştırma fırçalarından birini tercih edebiliriz.

Bu şekilde tek tek fırça almak istemiyorsanız, benim size tavsiyem set almanız yönünde olur. Hem ücret olarak daha avantajlı olacak hem de yüzünüzde kullanmanız için neredeyse her fırçaya sahip olacaksınız.

Gerekli malzemelerimizi tamamladıktan sonra sıra geldi kontür işlemine… Şimdi burun şekillerine göre nasıl kontür yapmamız gerektiğini öğrenelim.

Küçük Burunlar

Küçük burunların ne problemi olacak şükretsin haline diyebilirsiniz. Fakat bazen küçük buruna sahip insanların da büyük sorunları olabilir. 🙂 Örneğin, iri gözlere, geniş bir yüze ve büyük dudaklara sahipsiniz. Peki ya yüz hattınıza oranla ufak bir burna sahipseniz? Ne yapacaksınız?

Aslında bu iri hatlarınız arasında burnunuz gözden kaçmasın diye öne çıkarmanız gerekir. Bunun için ise burun kemiği ve kanatlarını ten renginizden daha açık bir renk fondöten ve pudrayla tamamen boyamanız gerekiyor.

Büyük Burunlar

Yüz hatlarınıza göre daha büyük bir burnunuz varsa sahip olmanız gereken iki şey; koyu renk kapatıcı ve aydınlatıcı. Sonrasında ise bu ürünlerle burun hattınızı yeniden çizmeniz gerekiyor.

Koyu bir renk kapatıcıyla kaş kemiğinizden itibaren burun kenarlarınızdan ince şekilde iki çizgi çekin. Bu çizgilerin burun ucuna kadar inmesi gerekiyor. Çizgilerin ince olması için ince uçlu fırça kullanmanız iyi olacaktır. Hem bu şekilde dağıtma işlemi esnasında büyük kolaylık yaşayacaksınız. Dağıtma işlemi için ise far fırçası veya gölgelendirme fırçası kullanabilirsiniz.

Koyu kontür hattınızı çizdikten sonra yapmanız gereken şey burnun üst kısmına aydınlatıcı sürmek olacak. Aydınlatıcıyı sürerken burnun üst kısmından ucuna kadar ince bir çizgi çizmeniz gerekecek. Fakat burun tipinizin nasıl olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer burnunuzun ucu genişse aydınlatıcıyı burnunuzun aşağısına kadar değil, yarısına kadar sürmeniz gerekecek.

Ayrıca ben kapatıcı sevmem, çok fazla olur ya da dağıtamam derseniz; burun hat çizginize uygun bir bronzer da kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Şimdi ise çizdiğimiz çizgileri güzelce dağıtıp, doğal ve ince bir buruna sahip olabiliriz. Unutmayalım ki buradaki en önemli konumuz, doğallığı kaybetmemek.

Yumru Burun

Yumru buruna sahipseniz düz ve doğru bir hat belirlemelisiniz. Yumru burun, geniş bir burun yapısı anlamına gelir. Yumru burunları düz bir görünüme kavuşturabilmek için kapatıcı veya bronzlaştırıcı kullanabiliriz. Bu ürünlerle burnun mevcut çizgisinden farklı bir çizgi oluşturmamız gerekecek.

Burnun yumru kısmına mat bir bronzlaştırıcı veya kapatıcı sürelim. Burada yapacağımız gölgelendirme işlemi düz bir buruna sahipmişsiniz gibi bir görünüm sağlayacak.

Sonrasında burnun ucuna ufak bir vurgu yapalım. Bu vurguyu ise aydınlatıcı ile yapacağız. Dikkati tümseklerden uzaklaştırmamız için aydınlatıcı dokunuşuna ihtiyacımız olacak.

Kanatlı Burun

Kanatlı bir buruna sahipseniz, burnunuzun alt kısmını ince gösterecek gölgelendirmelere ihtiyacınız var demektir. Renklere başvurarak kanatlı burun görünümünü nötrleştirebiliriz. Bunun için ise burnun uç kısmında ve kanatlarda gölgelendirme işlemi yapmalı, diğer kısımları ise aydınlatmalıyız.

Burnunuzun kanat çevresine koyu renk kontür kapatıcı uygulayın ve diğer kısımlara da aydınlatıcı sürün. Daha doğal bir uygulama için krem kontür ürünleriniz tercih edebilirsiniz. Bu arada kullanacağınız ürünlerin rengi soğuk alt tonlu olmalı, dikkat ediniz.

Eğer sadece burun hattınızı belirginleştirmek ve biraz daha ince ve düz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey burun kemiği üzerinde kaştan itibaren düz ve ince bir çizgi çekmek. Etrafını ve burun ucunuzu aydınlatıp, yassı bir fırça ile dağıtarak kısa sürede hatları belirgin, güzel bir buruna sahip olabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu