Psikoloji

Çikolata Yeme İsteği : Sevgi Açlığı 

Çikolata tüketimini her yıl dünya nüfusunda 75 milyar $ harcanmaktadır. Garip tarafı dünyada kilo verme yöntemine harcanan miktar da aynısıdır.

Kilo vermeyi ve kendine saygıyı etkileyen ciddi bir sorundur. Romantik aşkı hissettiğimizde ve çikolatayı yediğimizde beyinde aynı yeri uyarılmaktadır. Uyarıldıktan sonra mutluluktan coşma, sevinçten yerinde duramama hissi verir. Bu yüzden Sevgi açlığı hisseden her birey çikolataya düşkünlüğü arttırmaktadır. 

Bizlerin hep danışanlarımızdan yada çevremizden duyduğumuz bir cümle vardır.” Çikolatayı bırakabilseydim, kilo verebilirdim.” Her insanda bir numaralı yeme isteği olan bir besindir.

çikolata

Bunun 3 olası nedeni var:

-Çikolata,sevilmeye,değer verildiği ve  anlaşıldığı duygusunu yaratır.

-Çikolata geçici de olsa mükemmel bir de antidepresandır.

-Girişken insanlar,  enerjilerini arttırmak için çikolatayı kullanırlar

-Çikolatanın yağlı içeriği,boşluk,güvensizlik veya yalnızlık duygularını yatıştırır.

-Yüksek karbonhidrat içeriği, beynin iyi hissetmek kimyasalı serotonin üretimini harekete geçirir. 

-Sakinlik ve durgunluk duygularını arttırdığı görülen difenilamin denilen serotonin benzeri bir madde içerir.

-Çikolatadaki uyarıcılar ve kafein anında canlandırıcı özelliğine sahiptir.

-Çikolatanın çekiciliği,tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tatları mükemmel bir eşitlikle birleştiren bir tada sahip olmasından olabilir.

-Çikolatanın kokusunda bundan bir kimyasal olan pirazin beyindeki zevk merkezini harekete geçirir.

-Yapısı, rahatlama ihtiyacınız varsa kremsi ya da aşk hayatınızın yüzünden kızgınsanız  kıtır kıtırı tercih ediyor olabilirsiniz. 

Kimi zamanlar, bu sevgi arzularından bahsedildiğinde bazı kişiler savunmaya geçerek,”Bu doğru değil! “ısrarını sürdürür.

Sevginin tatmin etmediğini itiraf etmek kişi için zordur, çünkü o kabullenmesi ile birlikte, değişiklik yapmanız gerektiğini de onaylarsınız. Hepimiz doğal olarak değişme direniriz, olayların mevcut durumundan daha kötü hale geleceğinden korkarız. Değişiklik yapmak yerine, mutsuzluğu çikolata ile tedavi edersiniz. 

Acil çözümler 🔍

  • Soya sütü: Bir hayli mineral ve vitaminin yanı sıra çok miktarda tiramin içerir.
  • Soda: Fenilalaninin, beynin çikolatada bulunan aynı sevgi ilacı feniletilamin üretiminin canlandırdığına dair bazı kanıtlar bulunuyor.
  • Kahve: Kahveyi sadece solumak bile çikolata isteğini bastırabilir.Kahveyi hazırlarken burnunuzdan beyninize pirozin denilen kimyasal maddenin girmesinden dolayı nefis bir duyusal deneyim yaşarsınız. Prozin, beyninizin keyif merkezini harekete geçirir. Kokusu,kabuklu kuruyemiş ailesinin, kahve ve çikolata dahil tüm üyelerin de bulunabilir. 
  • Egzersiz: Aerobik türü egzersiz genel anlamda serotonin seviyesini yükseltir, ruh halinizi iyileştirir, adet öncesi krampları dindirme de yardım eder, iştahınızı bastırır.

Gülce Özyürekin fotoğrafı

Gülce Özyürekin

Kilolu bir çocukluğum süresince yıllarca bir çok diyetisyene gittim . Her seferinde 5 kg verip 10 kilo geri alıyordum. Sağlıklı olmanın püf noktasını keşfetmek için eğitimini alıp çözüm bulmam gerektiği düşündüm. Diyetisyen olmaya karar verdim. İstanbul Gelişim Üniversitesi İngilizce Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. Üniversitede Diyet yazmayı öğrendiğim gibi kendi yaşam tarzıma uygun diyet yazdım ve 4 ayda spor ile birlikte -20 kg verdim. Neuroformat Barış Muslu ve Boğaziçi Kampüs Aşkım Kapışmaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi aldım. Şuan Diyetisyenlik & Yaşam Koçluğu yapmaktayım. Online diyet ve yaşam koçluğu hizmetim ile bir çok şehirde, ülkede hayatlarının verimliliğini arttırmak, sağlıklarına kavuşmak isteyen bir çok kişiye beslenme, aşam koçluğu ve sezgisel beslenme danışmanlığı veriyorum .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu