Psikoloji

Çocukların Duygusal Gelişimi İçin Asla Söylenmemesi Gereken 7 Şey

Çocuk yetiştirmek, bol miktarda özveri ve emek gerektiren bir iştir. Zorluklar karşısında asla yılmamak ve her durumda çocuğunuzun arkasında olduğunuzu hissettirmek, onların ilerleyen süreç içerisinde iyi bireyler olmasını sağlayacaktır. Fakat bazı durumlarda çocuklarımızın duygusal gelişimine zarar verecek bazı sözler sarf edebiliriz. Böyle durumlarda duygusal anlamda olumsuz etkilenen çok ilerleyen süreçte garip tepkiler verecek ve müdahale edilmemesi durumunda işler çok daha kötüye gidecektir. İşte çocukların duygusal gelişimi için asla söylenmemesi gereken 7 şey…

“Ne Yapıyorsam Senin İçin Yapıyorum”

“Ne yapıyorsam senin için yapıyorum!” kelimesini çocuklara sarf etmek, kendilerini suçlu hissetmelerine neden olur. Aynı zamanda kendilerini bir yük gibi görürler. Bu nedenle çocuklarınızın duygusal gelişim sürecini sekteye uğratmamak ve çok iyi bir ebeveyn olmak için bu cümleyi asla kurmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz!

“Benim Dediğim Olacak!”

Çocuklara kendi başlarına bir birey olma şansını tanıyın. Eğer onlara gerçekten disiplin vermek ve yaşadığınız alanın kurallarını öğretmek istiyorsanız, neden sorgulamalarına izin vermeniz gerekir. İyi bir ebeveyn olarak çocuklarınız tarafından sizlere yöneltilen her soruya sabırla ve açıklama yaparak yanıt vermeniz şarttır.

“Komşunun Çocuğunu Örnek Al”

Günümüzde ebeveynlerin en sık yanılgıya düştüğü konu da sürekli birilerini çocuklarına örnek göstermektir. Çocuklarınızı kesinlikle başkalarıyla karşılaştırmayın. Kim olursa olsun herkes kendi başına bir bireydir ve bunu da sonuna kadar hakeder. Bu nedenle çocuğunuzun duygusal gelişimini sekteye uğratmamak adına ona kimseyi örnek gösterecek cümleler kurmayın.

“Erkekler/Kızlar Bu Şekilde Davranmaz”

İyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız ilk önce toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkın! Özellikle de çocuklara çok küçük yaştan itibaren cinsiyet baskısı yapmak, ilerleyen süreçte de kendi duygularını anlatmasına zorlanmasına sebebiyet verecektir. Çocukların daha sağlıklı bir duygusal gelişim süreci geçirmesi için, onlara klişeleşmiş cümleler kurmaktan kaçının.

“Sakın Bir Daha Ağlama”

Kuracağınız bu cümle inanın bize hiçbir şeyin çözümü olmayacak. Ne ağlayan çocuğunuzu susturabileceksiniz ne de onların gelişim sürecine olumlu katkı sağlayabileceksiniz. Çocuklar genellikle kendi hisleriyle başa çıkamadıkları durumlarda ağlama hareketini sergilemektedirler. Onlar ağladığında bir de siz kızmaya başlarsanız işler iyice sarpa saracaktır.

“Çok Şımarıksın, Çok Yaramazsın”

Her çocuk hata yapabilir. Her çocuk evi dağıtıyor ya da her çocuk bazı zamanlarda şımarabiliyor. Bu yalnızca sizin çocuğunuza özgü bir şey değildir. Zaman zaman kendinizi çileden çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Fakat yanlış davranışları çocukların yüzüne vurmak, onların kişilik gelişimi ve duygusal gelişimini olumsuz etkiler.

“Beni Utandırma”

Evet bazı zamanlar çocuğunuz sizi çok fazla kızdırmış olabilir. Ondan şikayetçi olabilirsiniz. Fakat bu tür eylemleri çocuğunuzun kişiliği ile özdeşleştirmeyin. Kendisinden utanmasına ortam yaratmayın. Onunla her zaman gurur duyduğunuzu sık sık dile getirin.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu