Moda

Şık Olmak Mı, Sağlıklı Olmak Mı? Dar Giyinmenin Vücudumuza Verdiği Zararlar!

Vücut hatlarını belli eden kıyafetler çok şık ve çekici görünmenize yardımcı olur. Ancak çok dar giyinmenin sağlık açısından çok zararlı olduğu da unutulmamalıdır? Aman dikkat! güzel giyineyim derken sağlığınızdan olmayın! O halde gelin vücudu saran yani dar kıyafetlerin zararlarına bir bakalım… İşte detaylar…

Dar Giyinmek Kan Dolaşımını Yavaşlatıyor

Vücudunuzu sıkı sıkıya saran kıyafetler evet çok güzel duruyor olabilir. Ancak kan dolaşımınızı da yavaşlatıyor. Özellikle de hemen herkesin favorisi olan dar jeanler! Evet yanlış duymadınız! Çok sevdiğiniz dar kot pantolonlar, bacak bölgesindeki kan dolaşımını ciddi oranda sekteye uğratıyor. Bu da çok daha yorgun ve bitkin hissetmenize neden oluyor. Çünkü kalp, kan dolaşımını düzeltmek için daha çok çalışmaya azmediyor!

Varis Oluşumu

İnsan vücudunda oldukça fonksiyonel görevleri olan progesteron hormonu, olumsuz etmenler söz konusu olduğunda damar açıklığı sorununu ortaya çıkarıyor. Söz konusu hormonun kadınlarda daha sık görülmesi, dar giyinme alışkanlığının da varis oluşumunda kadınların daha riskli bir grup olmasına neden olmaktadır. Sizde bedeninizi sıkı sıkıya saran kotları seviyorsanız, giymek için bir kez daha düşünün! Çünkü bacaklarınız varislerle dolabilir.

Rahat Nefes Almayı Engeller

Çok dar kıyafetler sağlıklı nefes almaya engel oluyor. Özellikle de göğüs bölgesini çok sıkan giyim ürünleri, akciğer ve kalbe baskı uygular. Bu da yürürken ya da diğer aktiviteleri gerçekleştirirken nefes nefese kalmanıza ve bunalmış hissetmenize neden olur. Ayrıca da kalp atışlarınızda düzensizlikler ve çarpıntı sorunu meydana gelir.

Dayanılmaz Sırt Ağrıları

Evet doğru duydunuz! Dayanılmaz sırt ağrılarınızın nedeni de dar giyinmek! Bedeninizi çok fazlaca saran kıyafetler, iskelet ve kas sisteminize yoğun baskı uyguluyor. Bu da ilerleyen süreç içerisinde dayanılmaz ağrıların oluşmasına neden olur. İskelet ve kas ağrıları bilindiği gibi günlük yaşamda insan aktivitelerini çok olumsuz etkileyen bir faktördür. Bu nedenle daha salaş giyinmenizi tavsiye ediyoruz.

Selülitler

Birçok kadının muzdarip olduğu konudur selülitler. Özellikle de bacak bölgenizde selülit başlangıcı varsa ve bunun artmasını istemiyorsanız dar kıyafetler giymeyi bırakın. Çünkü vücudunuzu tamamen saran ve sıkan giyim ürünleri kan akışını ciddi anlamda yavaşlatıyor. Bu yavaşlama ise selülitlerin daha belirgin hale gelmesine sebebiyet veriyor.

Sindirim Sistemi Sorunları

Çok güzel bir yemek öğününün ardından sizler de kemerinizi gevşeterek ya da pantolonunuzun düğmesini açarak rahatlamak istiyor musunuz? O halde çok dar giyiniyorsunuz. Dar kıyafetler yemek esnasında genişlemek isteyen karın bölgesine engel teşkil eder. Bu da hasımsızlık ve mide sorunlarının yanı sıra reflü gibi çok daha ciddi hastalıklara yol açar.

Cinsel Organ Sağlığı

Çok sıkı elbiseler ya da pantolonlar vajina sağlığını da olumsuz etkiliyor. Öyle ki kadınların özel bölgeleri çok hassastır. Bu nedenle bölgedeki nemi ve sıcaklığı artıracak giyim ürünlerini mümkün olduğu kadar kullanmamak gerekir. Aksi durumda ise enfeksiyon ve kötü koku oluşumu başlar. Bu nedenle sağlıklı cinsel organa sahip olmak için iç ve dış çamaşırların olabildiğince esnek ve bol olması şart!

Daha Çok Terlemek

İstenmeyen ter kokularının nedeni çok dar giyinmeniz olabilir. Özellikle de yaz aylarında tercih edilen sıkı kıyafetler, sürekli olarak terlemenize neden olur. Bu da hem sizin hem de çevrenizdeki insanlar için çok rahatsız edici ter kokusunun oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle sağlıklı olmak ve güzel kokmak için dar giyinme fikrini kafanızdan atın!

Modalog fotoğrafı

Modalog

O bir moda tutkunu. Podyumlardan vitrinlere uzanan ve hayatımıza güzellik katan özel tasarımlar onun ilgi alanı. Seçimlerini sevecek ve kendi kombinleriniz için ilham alacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu