Psikoloji

Aşktan Yana Yüzünüz Gülmüyor Mu? Psikanaliz Tekniğine Göre Doğru Partner Nasıl Seçilir?

Birinden hoşlandığınızda eğer alfa bir karakter değilseniz duygularınıza kapılır gidersiniz. Aşkta ve hatta hayatın her alanında incinmemek ve kırılmamak için duygularımızın esiri olmayı bir kenara bırakarak, mantığımızı dinlememiz gerekiyor. Peki doğru partneri seçmek için neleri aşmanız, nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizin de aşktan yana yüzünüz gülmüyor mu? O halde psikanaliz tekniği göre doğru partner nasıl geçilir gelin hep birlikte öğrenelim!

Geçmiş İlişkileriniz Beynimizin Derinliklerinde Yer Edinmiş Olabilir

Geçmiş ilişkilerinizde olaylara mantıklı bir gözden bakarak olgunlaşmamış olabilme ihtimaliniz yüksek! Öyle ki fark etmeden beyninizin içinde yer edinen bu duygular zamanla kişiliğiniz haline gelebilir. Mesela partnerinizin çok akıllı ya da çok güzel olması sizi rahatsız ediyor olabilir. Çünkü hayatınızın belirli bir döneminde bu özelliklere sahip birinin sizi üzmüş olabilme ihtimali var. Fakat bunun bilincinde olarak hareket ederseniz, eminiz ki aşacaksınız.

Duygusal Anlamda Sizi İhmal Eden Kişilere Yönelmek

Duygusal anlamda sizi ihmal eden kişiler adeta zamanla bir paradoks haline gelmektedir. Aslına bakıldığında doğru partneri bulabilmek için geçmişte yaşadığınız travmalardan ya da baskılardan biraz uzaklaşmanız ve en önemlisi de bunların farkında olmanız gerekir. İlk yapmanız gereken şey ise içinize dönmek ve karmaşık olan her ne varsa çözmek olmalıdır.

Olumsuzluk Listesi

Olumsuzluk listesi doğru partneri seçmeniz açısından çok önemli olacaktır. Öyle ki listenizde partnerinizde olduğunda sorun edeceğiniz olumsuzlukları belirleyerek listeleyin. Mesela, birnin hakkınızda çok soru sorması, aşırı şefkatli olması, tutarsız ve ölçüsüz hareketler ve birinin sizin için çok istekli ya da heyecanlı olması. Yaptığınız listeyi detaylı olarak düşünün. Aslında tüm bunların gerçek bir sorun olmadığını anlayacaksınız.

Olumlu Özellikler Listesi

Partnerinizde olmasını istediğiniz olumlu özellikleri de listeleyin. Mesela birinin mesafeli olması, spontane biri olması, öngörülebilir olmaması veya kibar biri olması sizi cezbediyor olabilir. Elbette ki karşı tarafın hisleri de çok önemlidir. Bu nedenle partnerinizden de size özel sorular sormasını isteyin ve kendi cevaplarınızı da listeleyin. Belki de ilişkideki toksik insan sizsinizdir, kim bilir!

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu