Ağız ve Diş BakımıGüzellik

Dişlere Nasıl Bakacağınıza Dair 7 İpucu Listeledik!

İnsanların vücutlarında önemli yere sahip olan dişlerine nasıl bakacağınıza dair 7 ipucu listeledik. İşte o ipuçları;

1. Mükemmel Bir Ağız Sağlığı Rutinini Sürdürmek

Dişlerinizi en az iki dakika boyunca günde en az iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçaladığınızdan emin olun. Bunu sabah kalkar kalkmaz ve yatmadan hemen önce yapmalısınız. Dişlerinizi fırçalarken ağzınızın her çeyreğine eşit miktarda zaman ayırmaya ve dişlerinizin önünü ve arkasını temizlemeye özen gösterin. Dişlerinizi daima dairesel hareketlerle nazikçe fırçalayın. Çocuklarınızın dişlerini fırçalarken sorun yaşıyorsanız, çocuklar için dişlerinizi nasıl fırçalayacağınıza dair bazı yararlı ipuçlarımız var.

Profesyonel İpucu: Elektrikli diş fırçaları harikadır çünkü genellikle yerleşik zamanlayıcılara sahiptirler. Manuel fırça kullanıyorsanız, banyoda küçük bir zamanlayıcı bulundurmaya çalışın veya akıllı telefonunuzu kullanın. 

2. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin

Birçok insan diş fırçalarını değiştirmeyi unutur. En az üç ayda bir ve ayrıca hastalandıktan sonra yeni bir diş fırçası kullanmaya başlamalısınız. Diş fırçanız yıpranmış görünmeye başlarsa, mümkün olan en kısa sürede değiştirin. Eski veya yıpranmış diş fırçası dişlerinizi etkili bir şekilde temizlemez ve çürük gibi diş problemlerinin ortaya çıkma riskini artırır.

3. Diş ipi kullanmak bir zorunluluktur

Diş ipi, dişleriniz arasında oluşan yiyecek parçacıklarını ve plakları temizler. Bu parçacıklar dişlerinizde kalırsa, bakteriler gece boyunca çoğalacaktır. Çoğu insan için yalnızca geceleri diş ipi  kullanmak iyidir, ancak diş eti hastalığına veya diş taşı oluşumuna yatkınsanız, günde iki kez diş ipi kullanmanızı öneririz. 

gargara diş ipi diş fırçası

 4. Gargara kullanımı

Ağız gargarası olarak da bilinen gargara, dişlerinizi, diş etlerinizi ve ağzınızı durulamak için kullanılan sıvı bir üründür. Genellikle dişleriniz arasında ve dilinizde yaşayabilen zararlı bakterileri öldürmek için bir antiseptik içerir.

Günde iki kez gargara ile durulamak, plak oluşumunu azaltmaya, nefesinizi ferahlatmaya ve çürükleri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca diş etlerinizi diş eti iltihabından korumaya yardımcı olabilir. Gargara önerileri için lütfen bir sonraki ziyaretinizde diş hekiminize danışın.

 5. Hidratlı kalın

Her gün bol su içmek sağlıklı kalmamıza yardımcı olur. Sağlıklı bir yetişkinin genellikle günde 1,5 litre su içmesi önerilir. Su, tükürüğünüzün bakterilerle savaşan ana bileşenidir. Ayrıca diş çürümesine neden olan asidi nötralize etmeye yardımcı olur ve fazla yiyecek parçacıklarını ve bakterileri temizler.

Ayrıca su, ağzın yumuşak dokularını nemli ve sağlıklı tutar ve ağız kokusuyla savaşmaya yardımcı olur.

6. Diş gıcırdatmanın farkında olun

Diş gıcırdatma stres, öfke, konsantre olma veya endişeli hissetmenin bir sonucu olabilir. Pek çok insan uykuları sırasında dişlerini gıcırdatıyor ve bunu yaptıklarının farkında bile değiller.

Diş minesi aşınmış, diş hassasiyetinde artış veya yırtık yanak dokusu yaşıyorsanız, uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz.

7. Diyet ve yaşam tarzı ipuçları

Sık sık atıştırmak ve şekerlemeler, meşrubat, bisküvi, cips ve hatta kuru meyve gibi tatlı yiyecek ve içeceklerle kendinizi şımartmak diş minenizde asit saldırılarına neden olabilir. Yapışkan ve çiğnenen şekerli yiyeceklerin ağızdan atılması daha uzun sürer ve bu nedenle diş çürümesi riskinizi artırabilir. Şekerli yiyecekler yedikten sonra bol su içmeyi ve mümkünse dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Şekersiz sakız da tükürük üretimini artırmaya ve dişlerinizde kalan yiyecek parçacıklarını gidermeye yardımcı olabilir.

Genel olarak, boşlukları uzak tutmak için ihtiyacınız olan toplam atıştırmalık sayısını azaltmaya çalışın.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu