Psikoloji

Duygularını Bastırdığını Gösteren 5 İşareti Görmeye Hazır mısın?

Duygularımız, hislerimiz ve düşüncelerimiz bizim her şeyimizdir. Duygularımızın olmaması bir evin çatısının ya da duvarlarının olmaması gibidir. Bazı kişiler ‘’ben bir şey hissetmiyorum, benim duygularım yok’’ şeklinde davranabilir. Bu onların duygularının olmadığı anlamına gelmez. Sadece ne kadar bastırıldığını görmemizi sağlar. Peki duygularımızı bastırdığımızı gösteren işaretler nedir? Duygularımızı bastırmanı zararları nedir?

Güzelliğin Peşinde olarak sizlere her konuda ilham vermeye, bilgilendirmeye ve düşündürmeye devam ediyoruz. Bugün ki konumuz pek çok kişinin hakkında yanlış bildiği bir konu. Duygularımızı bastırmanın çoğu zaman daha çekici, daha fedakar ya da daha cool gözüktüğünü düşünüyor olabiliriz. Aslında tüm hatalıklarımızın başlıca sebeplerinden birisi duygularımızı bastırmaktan geçer. Eskilerin de dediği gibi ‘’İçine atma’’. İşte tam da duygularını bastıran kişiler için söylenen içine atma kelimesi zamanla içine attığı düşünülen kişiyi hasta eder. Psikologların çoğunluğunun söylediğine göre ruhsal ve psikolojik anlamda sorunları olan pek çok kişi yolun başında duygularını bastırıyor. Peki siz  duygularınızı bastırıyor musunuz?

Kendini Sürekli Meşgul Etmeye Çalışmak

Tempo çoğu zaman güzeldir. Önemli olan tempolu bir hayatın neden istendiğinden geçer. Başarı, çalışma temposu hoşunuza gidiyor ve sürekli yoğun olmayı seviyorsanız bir problem yok. Asıl bunca meşguliyeti düşünmemek, kaçtığınız şeylere yakalanmamak için tercih ediyorsanız bu bir sorun. Duygularını bastıran kişilerin birçoğunun gösterdiği bir davranış biçimi sürekli belli bir temponun içinde olma halidir. Boş zamanları, derin konuşmaları ve düşünceleri sevmezler.

Sürekli Muhteşem Görünme Çabası

Herkes kötü bir gün yaşıyor ya da berbat zamanlardan geçiyor olabilir. Oysa duygularını gizlemeye çalışan insanlar için kötü diye bir kelime hayatlarında yoktur. Sürekli her şey yolundaymış ve mükemmelmiş gibi davranırlar. Bir şey olduğunu etrafındaki insanların anlamasını sağlamak onlar için imkansızdır.

Sadece Kalabalıklara Karışmak

Yalnız kalmak istemiyor ve kendinizi bir an olsun kalabalık ortamlardan ayırmıyorsanız bu da duygularınızı sağladığınız anlamına gelebilir. Duygularını ve düşüncelerini kendi kafalarında susturmak isteyen kişiler sadece kalabalık ortamlarda yer alarak asla yalnız kalmazlar. Yalnızlıktan kaçtıkları gibi kendileriyle konuşmayı da sevmezler. Neyi iyi yaptım, neyi kötü yaptım gibi kendilerini sorgulama şekilleri asla yoktur. Bu noktada duyabilecekleri şeylerden korkarlar.

Düşünmemeye Çalışmak

Düşünmemeye çalışmak düşünmekten korkan kişilerin en çok gösterdiği işarettir. Kendileri ile konuşmaktan da kendi kendilerine düşünmekten de çekinirler.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu