Psikoloji

Baba Adayları Dikkat! Dünyanın En İyi Ebeveyni Olmanız İçin 10 Püf Nokta

İyi baba olmak için çocuğun yalnızca maddi ihtiyaçlarını karşılamak yeterli olmuyor. Yıllar beklediğiniz an nihayet geldi çattı. Baba olduğunuzu öğrendiğinizde eminiz ki çok mutlu oldunuz. Ancak doğum süreci sonlandığında her şey sizin için çok farklı olacak. İyi bir çocuk yetiştirmek hepimizin en büyük arzusu. Tabii ki sizlerin de! Peki iyi ebeveyn nasıl olunur? İyi baba olmanın sırları nelerdir? İşte sizi dünyanın en iyi ebeveyni yapacak 10 mükemmel püf nokta…

Araştırmalara Başlayın

Bebeği karnınıza taşımak sizin göreviniz olmayabilir. Ancak unutmayın ki doğumun bir parçası da sizlersiniz. Bu nedenle iyi baba olmak için işe araştırma yapmakla başlamanız gerekir. Öyle ki iyi babaların özelliklerini, ne yapması gerektiğini anlatan birçok kitap bulunuyor. Elbette ki yalnız kitaplarla da sınırlı kalmanıza gerek yok. Eşinize hamilelik süreci boyunca nasıl destek olacağınıza ve doğumdan sonraki süreçte de nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin birçok bilgi internet dünyasında da yer alıyor.

Doğum Esnasında ve Doğum Sonrasında Yapmanız Gerekenleri Öğrenin

İyi baba olmak çocuk dünyaya geldikten sonra yapılması gereken bir şey değildir. Aynı zamanda çocuğunuz anne rahmine düştükten sonra da babalığın gereklerini yerine getirmeniz gerekir. Bunun için tüm olasılıkları değerlendirmeniz gerekir. Mesela işe ilk olarak normal ve sezaryen doğum hakkında bilgi toplamakla başlayabilirsiniz. Akabinde doğum sonrasında emzirme süreci ve bebek bezi değiştirmek gibi konularda da bilgi edinmeniz şarttır.

Kendi Sağlığınıza Çok Dikkat Edin

İyi bir baba olmak için bebeğiniz dünyaya gelmeden önce kendi sağlığınızı da düzene sokmanız gerekiyor. Mesela işe ilk olarak kötü alışkanlıklarınız varsa bırakmakla başlayabilirsiniz. Aynı zamanda iyi beslenme de son derece önemlidir. Çünkü babalık sürecinizin ilerleyen günlerinde kendinizi daha iyi hissederseniz iyi bir ebeveyn olmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Eşinizle Ebeveynlik Hakkında Sohbet Edin

Eşinizle ebeveynlik konusunda sıkça sohbet etmeye özen gösterin. Mesela çocuğunuz dünyaya geldikten sonra her ikinizi de çalışacak mısınız ya da bebeğinize nasıl bakacaksınız? Tüm bunlar bebek müjdesini aldıktan sonra düşünmeniz gereken şeyler olmalıdır. Çünkü bebeğiniz doğduğunda tüm duygularınız gerçek anlamda değişecek ve bunları düşünmek için çok fazla zamanınız olmayacak.

İyi Bir Takım Olun

Aşk geçici bir duygudur. Zamanla eşiniz ile aranızdaki aşk bitmiş olsa da bebeğinizi ömrünüzün sonuna kadar sevmek zorundasınız ve çocuğunuz sizi birbirinize bağlayacak olan tek şeydir. Yani artık iyi bir çocuk yetiştirmek için bir takımsınız. Bu nedenle eşiniz kendisini yorgun hissediyorsa ya da midesi bulanıyorsa ona mutlaka yardımcı olun.

Nasıl Bir Baba Olmak İstediğinize Karar Verin

Kendi babanızla aranızda istediğiniz ya da hayal ettiğiniz gibi bir ilişki olmayabilir. Ancak mükemmel bir baba olmamak için hiçbir engeliniz ya da nedeniniz yok. İyi bir baba çocuk baba ilişkiniz olmamış olsa dahi, kendiniz nasıl baba olmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Endişelenmeyin, her şey yolunda gidecek!

Tanıdığınız Babalara Fikir Danışın

Baba olmanın zorlukları hakkında tanıdığınız babalardan fikir alabilirsiniz. Aynı zamanda onların deneyimlerinden faydalanmak adına karşılaştıkları zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini sorara öğrenebilirsiniz. Bu tür bilgiler edinmek sizi hem babalığa hazırlayacak hem de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Eşinizle Doktor Kontrollerine Gidin

Doğum öncesinde doktor kontrolleri hem anneleri hem de baba adaylarını çok heyecanlandıracaktır. Çünkü ilk kez bebeğinizi ultrasonda görebilecek, onun kalp atışlarını dinleyebileceksiniz. Yani bebeğiniz ile ilk kez bağlantı kuracaksınız. Bu nedenle babaların anne adaylarıyla doktor kontrolüne gitmesi çok önemlidir. Aynı zamanda eşinizin neler yaşadığını daha iyi öğrenecek ve bebek gelişimi konusunda da doktora merak ettiklerinizi sorabileceksiniz.

Cinsel Hayatınızın Değişeceğini Bilmelisiniz

Anne baba olmak cinsel hayatı da etkileyecek bir durumdur. Öyle ki baba adayları genellikle eşlerinin hamile olduklarını öğrendiklerinde onlara yoğun bir şehvet duyarlar. Ancak hamileliği etkileyecek yanlış bir şey yapmaktan da çok korkarlar. Aranızdaki durum her ne olursa olsun cinsellik konusunu eşinizle birlikte aşabileceğinizi unutmayınız.

Süreç Boyunca Yapmanız Gerekenleri Unutmayınız

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarına düşen sorumluluk kadar babalara da sorumluluk düşer. Bu nedenle bebeğe yapılacak olan alışverişlerde kesinlikle eşinizi yalnız bırakmamalısınız. Hatta süreçle alakalı nasıl hissettiğinize yönelik günlük veya haftalık planlar yaparak işinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Hamilelik süreci boyunca da bol miktarda fotoğraf çektirmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Hazırlıklarda Görev Alın

Doğuma hazır olmak için yapılacak çok iş var! Öyle ki doğum yalnızca bebeği taşımak değildir. Ayrıca bebeğin odasını hazırlamak, onun geleceği için para biriktirmek ve çocuk bakımına ilişkin tüm detayları araştırmak da gerekir. Böylece doğuma hazır hale gelebileceksiniz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu