GüzellikMakyaj

Doğru Maskara Nasıl Seçilir?

Makyaj malzemesi seçiminde belki de en zor şeylerden biri doğru maskarayı bulabilmektir. Bu seçimi doğru yapabilmek için öncelikle kirpik yapınızın nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kirpikleriniz uzun mu kısa mı, kıvrık mı yoksa hacime mi ihtiyacı var? Kirpik yapınıza göre size en uygun maskarayı haydi gelin hep birlikte bulalım.

Kirpiklerinizi tek tek ayırmalı.

Eğer maskaranız kirpilerinizi tek tek ayırıyorsa başarılı bir seçim yapmışsınız demektir. Çünkü kirpik yapınız ne olursa olsun doğru maskara her zaman kirpiklerinizi tek tek ayırmalıdır. Eğer seçtiğiniz ürün bunu kolaylıkla yapabiliyorsa bu doğru seçim demektir.

Kirpiklerinizi kolaylıkla kıvırmalı.

Bir maskaranın kirpikleri tek tek ayırdıktan sonra yapması gereken en önemli şey kirpikleri doğru şekilde kıvırabilmesidir. Eğer seçtiğiniz ürün en kısa kirpikleri kolaylıkla kıvırabiliyorsa doğru seçim yaptınız demektir.

Kirpiklerinize hacim vermeli.

Kullandığınız maskara kirpiklerinizi hem tek tek ayırıyor hem kirpiklerinizi kıvırıyor hem de aynı zamanda hacim de veriyorsa sarılın ona, asla bırakmayın deriz!

Alt kirpiklere kolaylıkla uygulanmalı.

Pek çok zaman alt kirpiklere rimel sürmek çok zor olabiliyor. Fakat doğru rimel tercihinde bulunmak topaklanma yapmadan kolaylıkla alt kirpiklere de uygulama yapmanızı sağlamalı.

Doğal bir görünüm vermeli.

Rimeli hem gece makyajında hem de günlük makyajlarımızda kullanıyoruz. Özellikle günlük kullanımda genellikle daha sade makyajlar tercih edilir. Bu yüzden de aşırıya kaçan ya da abartı bir görünüm veren maskara kullanımı makyajınız için doğru bir seçim olmayacaktır.

Topaklanma yapmamalı.

Rimel uygulaması yaparken karşılaşılan en büyük problemlerden birisi belki de topaklanma yapmasıdır. Kullandığınız rimel ilk sürdüğünüz anda topaklanma yapmıyor ve kirpiklerinizde bir ağırlık hissi yaratmıyorsa doğru bir seçim yaptınız demektir.

Suya dayanıklı olmalı.

Suya dayanıklı rimeller her zaman bizi mutlu edeceklerdir. Suya ekstra dayanıklı bir rimel arıyorsanız asıl özelliği bu olan rimelleri tercih edebilirsiniz. Ancak en ufak bir su damlasına da dayanıklı olmayacak ürünleri de tercih etmekten kaçınmalısınız.

Far uygulamadan rahatlıkla kullanılabilmeli.

Çok fazla bir makyaj uygulaması yapmadan, sadece kapatıcıdan sonra uygulayıp sade ve doğal bir görünüm elde etmenizi sağlayan rimelleri tercih ettiğinize pişman olmayacaksınız.

Etkileyici bakışlar elde etmenizi sağlamalı.

Göz makyajınızı yaptıktan sonra makyajınızı maskaranızla tamamladığınızda çekici bir görünüm elde ediyorsanız doğru bir seçim yaptınız demektir.

Takma kirpik kullanmanıza gerek kalmamalı.

Çoğumuz takma kirpiklerle uğraşmak, onları tak çıkar yapmak istemez. Fakat kirpiklerinizi yeteri kadar tek tek ayıracak, kıvıracak, hacim verecek ve topaklanmayacak bir rimele sahipseniz zaten takma kirpik kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Peki ya sizin maskara tercih ederken dikkat ettiğiniz başka özellikler var mı? Hepinizi yorumlara bekliyorum!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu