Sağlıkİyi Yaşam

Doğru Yürüyüşte Duruş Önemli Mi?

Egzersiz olarak yürüyüş yaparken doğru tekniğin, sakatlanmaları önlemeye yardımcı olurken antrenmanı daha etkili ve keyifli hale getirdiğini belirten uzmanlar, yürüyüşte postür yani duruşun önemine dikkat çekiyor.

“Yürüyüş yaparken, başınızı dik tutun, ileriye bakın.” diyen Prof. Dr. Deniz Demirci, “Çeneniz nötr bir pozisyonda olmalı, çok yüksek olmamalı veya göğsünüze doğru sıkışmamalıdır.

Omuzlarınız geride ve rahat olmalı, kambur durulmamalıdır.” dedi. Adım uzunluğunun yürümede önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Deniz Demirci, yapılan yürüyüşün türü ne olursa olsun adım uzunluğunun sabit bir şekilde korunması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Deniz Demirci
Prof. Dr. Deniz Demirci

Demirci, doğru yürüyüş yapmanın önemli püf noktaları ve doğru ekipman kullanmanın önemine dikkat çekti.

Yürüyüş yaparken postür önemli! 

Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Demirci, “Egzersiz olarak yürüyüş yaparken doğru teknik, sakatlanmaları önlerken, antrenmanınızı daha etkili ve keyifli hale getirir. Yürüme konusunda postür yani duruş önemlidir. Yürürürken, başınızı dik tutun, ileriye bakın.

Çeneniz nötr bir pozisyonda olmalı, çok yüksek olmamalı veya göğsünüze doğru sıkışmamalıdır. Omuzlarınız geride ve rahat olmalı, kambur durulmamalıdır.” dedi.

Sabit adım uzunluğu korunmalıdır.

Yürüyüşte adım uzunluğunun sabit olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Deniz Demirci, “Adım uzunluğu yürüyüşte önemlidir, yapılan yürüyüşün türü ne olursa olsun adım uzunluğu sabit bir şekilde korunmalıdır. Yürüyüş yaparken her zaman bir ayak daima yerle temas halinde olmalıdır.

Yürüme, önce topuk vuruşu ile başlar, ardından ayak topuğa kadar yuvarlanır ve ayak parmaklarından güçlü bir itme ile bitirilir. Daha uzun adımlara değil, daha hızlı adımlara odaklanılır. Yürüme esnasında kol salınımları önemlidir. Bu, yürümeyi tüm vücut egzersizi haline getirir.” dedi. 

Prof. Dr. Deniz Demirci, “Yürürken konuşabiliyor ancak bir şarkının sözlerini söyleyemiyorsanız tempolu yürüdüğünüzü anlayabilirsiniz.” dedi.

yürüyüş yapan erkek

Atletik giysiler tercih edilmeli.

Yürüme kıyafetlerinin rahat olmasına ve özgürce hareket edebilmek için çok sıkı olmaması gerektiğini vurgulayan Demirci, “Bazı atletik giysiler, nemi cildinizden uzak tutmaya yardımcı olan özel polyester veya naylon ter emici kumaştan yapılır. Teri kumaşın dış yüzeyine taşıyarak hızla buharlaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yürüme boyunca vücut ısınız değişebileceğinden kat kat giyinmek faydalı olabilir.” dedi. 

Ayakkabı rahat olmalı ve yeterli destek sağlamalı.

Yürürken ayakkabı seçiminin de önemini vurgulayan Prof. Dr. Deniz Demirci, “Rahat, yeterli destek sağlayan ve ayakta su toplamasına neden olmayan herhangi bir ayakkabı veya spor ayakkabı ile yürüyüş yapabilirsiniz.

İşe yürüyerek gidecekseniz her zamanki iş kıyafetlerinizi rahat bir çift ayakkabı ile giyebilir ve işe gittiğinizde ayakkabılarınızı değiştirebilirsiniz.” tavsiyesinde bulundu.

yürüyüş yapan çift

Uzun yürümeler için bu önlemleri alın!

Uzun yapılması planlanan yürüyüşlerde de bazı tedbirlerin alınabileceğini kaydeden Prof. Dr. Deniz Demirci, “Uzun yürümeler için küçük bir sırt çantasına biraz su, sağlıklı atıştırmalıklar, yedek bir üst, güneş kremi ve güneş şapkası almak yararlı olabilir.

Düzenli olarak daha uzun yürüyüşlere çıkmaya başlarsanız, su geçirmez bir ceket ve daha zorlu rotalar için bazı özel yürüme ayakkabıları almanız gerekebilir.” dedi.

yürüyüş yapan kadın

Yemeklerden önce veya sonra yürüyün!

Yürümeyi artırmak için önerilerde bulunan Prof. Dr. Deniz Demirci, “Haftanın çoğu günü en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapın. Haftada 1-2 kez işe yürüyerek gidin. Molalarınızda 10-15 dakikalık tempolu bir yürüme rutini oluşturun. Yemeklerden önce veya sonra 10-15 dakikalık tempolu yürüyün.

Merdivenlerden inip çıkın; asansör ve yürüyen merdivenleri kullanmaktan kaçının. Evdeyken de aktif olun. Biraz bahçe işi yapın. Köpeğinizi gezdirin. Markete yürüyerek gidin.” diye konuştu.

Güvenli Yürüyüş için Tavsiyeler

Prof. Dr. Deniz Demirci, güvenli yürüme için önerilerini de şöyle sıraladı:

  • Mümkün olan yerlerde kaldırımlarda yürüyün. Caddelerde yürüyorsanız, her zaman karşıdan gelen trafiğe dönük olun.
  • Hava karardıktan sonra yürümekten kaçının. Yürümeyi seçerseniz, iyi aydınlatılmış caddelerde yürüyün, yansıtıcı aksesuarlar ve açık renkli giysiler giyin, bir el feneri, bir düdük ve bir cep telefonu taşıyın.
  • Bir misyonla yürüyün. Nereye gittiğinizi biliyormuş gibi görünmeye çalışın ve tempolu yürüyün.
  • Nerede ve ne zaman yürüyeceğinizi birilerine bildirin ki nerede olduğunuzu ve ne zaman döneceğinizi bilsinler.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu