Biliyor Muydunuz?

Doğuma Giderken Hastane Çantasında Neler Olmalı? Hastane Çantası Nasıl Hazırlanır?

9 aylık gebelik serüvenin nihayet sonuna geldiniz! Elbette ki bebeğinizi kucağınıza almak için uzun süredir sabırsızlanıyordunuz. Ancak ona kavuşmadan, mis gibi kokusunu doyasıya içinize çekmeden önce hastanede ihtiyacınız olan şeyleri hazırlamaya başlamanız gerekiyor. Peki doğuma giderken hastane çantasında neler olmalıdır? Bebekler için hastane çantası nasıl hazırlanır? Hastane çantasının içinde neler olacak? Merak edenler için işte detaylar…

Kaliteli ve Yumuşak Dokulu Zıbınlar

Yenidoğan bebeklerin en çok ihtiyaç duyacağı malzeme zıbınlar olacaktır. Bu nedenle en az 3 ya da 4 tane, bebeğinizi teninize zarar vermeyecek, pamuklu zıbınlardan edinmeniz gerekiyor. Bilindiği gibi yenidoğan bebeklerin çok hassas bir teni vardır. Sıcak ve soğuğa karşı da aşırı duyarlı olduğundan onun üşümesine ya da terlemesine engel olacak, cilt dostu zıbın çeşitlerini hastane çantanıza eklemelisiniz.

Alt Üst Takımlar ya da Tulum

Yenidoğan bebekler genellikle üşürler. Onları hem sıcak tutacak hem de ciltlerine zarar vermeyecek yüzde yüz pamuktan üretilmiş olan alt üst takımlar ya da tulumlar da mutlaka hastane çantanızda yer almalıdır.

Şapka, Eldiven ve Çorap

Bebeğinizi daha sıcak tutmak için ihtiyacınız olacak ve hastane çantalarında mutlaka yer vermeniz gereken diğer ürünler arasında ise şapkalar, eldivenler ve çoraplar bulunuyor. En az 2 adet şapka, 2 adet eldiven ve birkaç tane çorap taburcu olana kadar işinizi görmek için yeterli olacaktır.

Ağız Mendili

Ağız mendilleri yalnızca hastane sürecinde değil aynı zamanda yenidoğan sürecinin her bir aşamasında en sık ihtiyaç duyacağınız materyallerden biri olmalıdır. Hastane çantasında en az 5 kutu ağız mendili bulundurmanız gerekir. Çünkü yenidoğan bebekler sıkça salya oluşturur. Oluşan salyaları sıkça temizlemek bebeğinizi tenini korumak açısından çok önemli olacaktır. Ancak satın aldığınız ürünlerin kimyasal içerikli olmaması da özen göstermeniz şart! Hatta mümkünse pamuklu kumaşlardan ağız silme mendilini kendiniz hazırlamalısınız.

Bebek Bezi

Yenidoğan hastane çantasında olması gereken bir diğer ürün ise bebek bezi olacaktır. Bebek bezi sayısını aslına bakıldığında hastanede alacağınız gün sayısına göre ayarlamanız gerekiyor. Ancak en az miktar 10 adet olmalıdır. Buna ek olarak alt açma bezi ve bebek temizleme havlusu da hastane çantalarında yer verilmesi gereken materyallerdendir.

Emzirme Atleti veya Sütyeni

Yenidoğan bebekler gıda ihtiyaçlarının tamamını anne sütü ile karşılamaktadırlar. Bu nedenle annelerin de hastane ortamında bebeklerini sürekli ve rahat emzirmeleri için hastane çantasında mutlaka emzirme atleti ya da sütyeni bulundurmaları gerekecektir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu