Teknoloji

En İyi Video Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları (2022 Kapsamlı Rehber)

En iyi video düzenleme uygulamaları, telefonunuzu veya tabletinizi mini bir düzenleme paketine dönüştüren ve hareket halindeyken çekimlerinizde ince ayarlar yapmanıza olanak tanıyan oldukça şaşırtıcı araçlardır. Bu nedenle; ister profesyonel bir video düzenleyici, bir YouTuber, ister tatilinizin veya aile kliplerinizin harika görünmesini isteyen biri olun, ihtiyaçlarınızın karşılığını mükemmel şekilde sunarlar. 

Tabii ki sadece bununla sınırlı değil. En iyi video düzenleme uygulamalarının kullanımı da çok kolaydır. Masaüstü cihazlara oranla daha kolay kullanım özellikleri bulunmaktadır ve buda onları yeni başlayanlar ve video düzenlemek için çok fazla zaman harcamak istemeyen sıradan kullanıcılar için mükemmel bir seçim haline getiriyor. 

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok şey olsa da, nereden başlayacağınızı bilmek zor. Bu yazıda, bugün mevcut olan en iyi video düzenleme uygulamalarını bir araya getirerek sizin için işleri basitleştirdik. 

Listemizde iOS için video düzenleme uygulamaları, Android için video düzenleme uygulamaları ve her iki platformda da kullanılabilen uygulamalar bulacaksınız. Çoğu, hem akıllı telefonlar hem de tabletler için uygundur.

1. Adobe Premiere Rush

İşleri basit tutalım. İster iOS ister Android kullanıyor olun, Adobe’nin Premiere Rush’ı bugün mevcut olan en iyi video düzenleme uygulamasıdır.

Arayüz, büyük simgeler ve panellerle hoş ve basittir; bu, görüntüleri zaman çizelgesine sürükleyip bırakma, renk düzeltme, müzik veya seslendirmelerde karıştırma veya başlıklar ve geçişler ekleme gibi standart video düzenleme görevleri için çok basit hale getirir.  

Odak noktası, klipleri hızlı bir şekilde işlemenize ve sosyal medyaya yüklemenize izin vermektir. Örneğin, videolarınızı her platformun gerektirdiği belirli en boy oranlarına ve kalite seviyelerine otomatik olarak dönüştürür. Bu; YouTuber, sosyal medya kullanıcıları ve video düzenlemeyi denemek isteyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

2. Quik

Quik, çekimlerinizi otomatik olarak içe aktarır ve kliplerinizi müzikle senkronize etmek, fotoğraflar, başlıklar ve hızlandırılmış diziler eklemek ve istatistiklerinize dayalı grafikler eklemek gibi şeyler yapmayı kolaylaştırır.

Şu anda 10.9 sürümünde olan Quik, Aralık 2021’de büyük bir güncelleme gördü. Bu, uygulamanın gezinmesini ayarladı ve iş akışlarını daha kolay ve daha hızlı hale getirdi. Bu uygulama ücretsizdir, ancak uygulama içi satın alma yoluyla ekstra temalar ve filtreler için ödeme yapabilirsiniz.

3. LumaFusion

Premiere Rush sizin için yeterince gelişmiş değilse, herhangi bir video düzenleme uygulamasının en kapsamlı özellik setine sahip olan LumaFusion’a göz atın. Ancak, bunun yalnızca iOS için mevcut olduğunu unutmayın. 

Pinnacle Studio’nun yaratıcıları tarafından üretilen LumaFusion, altta çok kanallı bir zaman çizelgesi, sol üstte medya tarayıcısı ve bir önizleme monitörü ile Final Cut Pro’nun bir tür mobil versiyonu gibidir. Klip animasyonu gibi herhangi bir efekt de ana kareye dönüştürülebilir ve projenizde hassas ayarlamalar yapılabilir. Fotoğraflar, videolar, başlıklar ve grafikler için altı video/ses parçasının yanı sıra anlatım, müzik ve ses efektleri için ekstra altı ses parçası elde edersiniz. 

LumaFusion; ekleme/üzerine yazma özelliği, renk düzeltme, tam özellikli bir ses mikseri, kayıpsız dışa aktarma, dikey video desteği, gelişmiş başlık oluşturma araçları ve ağır çekim/hızlı hareket (ileri ve geri) sunar. Ayrıca uygulayabileceğiniz etkileyici sayıda efekt vardır. 

4. KineMaster

Profesyonel bir video editörü iseniz, KineMaster kontrol etmeye değer. Hem iOS hem de Android için kullanılabilen bu uygulama, çekimlerinizi çok katmanlı bir arayüz aracılığıyla telefonunuzda veya tabletinizde çekmenize, düzenlemenize ve dışa aktarmanıza olanak tanır. Üst düzey özellikler arasında karıştırma modları, renk anahtarlama ve ses karıştırma bulunur. 

Pürüzsüz ve hassas KineMaster, kare kare ayrıntı düzeyi ile klipleri ve katmanları kırpmak için en iyi video düzenleme uygulamalarından biridir. Ses klibi zamanlaması da alt çerçeve doğruluğu ile ayarlanabilir. Birden çok video katmanı (desteklenen cihazlarda), resim ve metin ile çok parçalı ses yükleyebilirsiniz. Diğer özellikler arasında anında düzenleme önizlemeleri, hassas hacim zarfı kontrolü, renkli LUT filtreleri, hız kontrolleri, renk anahtarı birleştirme ve 3D geçişler bulunur. 

5. iMovie

Gerçekten ücretsiz olan kullanışlı bir uygulama bulmak harika değil mi 🙂 Ama daha da iyisi, indirmeniz bile gerekmiyor. iMovie harika bir örnek: iPhone, iPad veya Mac’inizde zaten var, bu yüzden deneyebilirsiniz. 

iMovie, herhangi bir video düzenleme deneyimine sahip olmayan sıradan kullanıcılara yöneliktir. Ve bu nedenle LumaFusion veya Kinemaster’ın beğenilerinden çok daha az karmaşıktır. Ancak, video düzenlemeye yeni başlıyorsanız veya ev kliplerinize başlık, müzik, seslendirme ve fotoğraf eklemenin kolay bir yolunu istiyorsanız, bu harika bir seçimdir.

6. VN – Video Editor

Android, iOS ve masaüstü cihazlarınıza kurulumunu yapabileceğiniz harika bir uygulamadır. TikTok ve Reels çekim editlerinde sık sık kullanılan VN Video Editör uygulaması milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Video düzenlemesi olarak bilinen VN uygulamasında geçişler, yazı ekleme, ses ekleme ve detaylı birçok özellik bulunmaktadır.

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu