İyi Yaşam

Evlendikten Sonra Bekarlık Soyadını mı Kullanmak İstiyorsun? O Halde Kaçırmaman Gereken Bilgilerle Geldik!

Güzelliğin Peşinde olarak kafana takılıp kalan, nereden öğreneceğini bilmediğin soruları cevaplamaya devam ediyor. Evlilik hazırlığındaysan ve kızlık soyadından vazgeçmek istemeyenlerdensen tam da senlik bir yazı hazırladık bugün. Sende evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak istiyor ve bunun için ne yapman gerektiğini bilmiyorsan doğru yerdesin. O halde geçelim…

2015 yılından önce evlenen kadınların kızlık soyadını kullanması mümkün olmuyordu. Çıkan son kanunlara göre evlenen kadınların soyadından vazgeçmek zorunda olmadığı, evli kadının eşinin soyadını kullanmaya zorlanamayacağı, bu durumun özel hayata müdahale ettiği gerekçesiyle kadınların kızlık soyadlarını kullanabileceklerine dair yeni bir kanun çıkarıldı. Bu durumda 2015 sonrası yapılacak tüm evliliklerde kadının kendi soyadını kullanmasına izin verildi. Peki evlilik sonrası kızlık soyadını kullanmak için ne yapmalı? Geçelim detaylara…

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadımı Nasıl Kullanabilirim?

Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak artık mümkün. Kanun olarak kadınlara tanınan bu hak ile birlikte pek çok kadın evlilik döneminde kendi soyadını kullanmayı istemeye başladı. Kendi soyadlarının yerine eşinin soyadını değil, eşinin soyadının yanına kızlık soyadının eklemesini yapan kadınlar artık oldukça yaygın. Sizde kızlık soyadınızı kullanmak istiyor ve bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. Evlendikten sonra kızlık soyadımı nasıl kullanabilirim? Sorusunu tüm detaylarıyla açıkladık.

Eşinin soyadı ile birlikte kızlık soyadınızı da kullanmanın iki yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki evlilik başvurusu yaptığınız sırada dilekçe vermektir. Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adayları dilekçe vererek bu durumu gerçekleştirebilir ve kızlık soyadlarını kullanabilirler. Gelin adaylarının yapması gereken şey ise bu isteklerini evlendirme dairesine yaptıkları nikah başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmeleri olacaktır.

Kızlık soyadını kullanabilmenin bir diğer yolu ise evlendikten sonra gerçekleşen soyadı değişikliği başvurusudur. Evlilik sonrası hem eşinizin soyadını hem de kendi soyadınızı birlikte kullanmak isterseniz yapmanız gereken tek şey bu isteğinizi yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek olacaktır. Peki eşimizin soyadını istemiyor ve sadece kendi soyadımızı kullanmak istiyorsak bu mümkün müdür?

Evlendikten Sonra Sadece Kendi Soyadımı Kullanabilir miyim?

Evlendiğinizde sadece kendi kızlık soyadınızı kullanabilir misiniz? Bu da gelin adayları ve yeni evlenecek kişiler tarafından oldukça merak edilen sorular arasında yer alır. Evlendikten sonra eşinizin soyadını almadan sadece kızlık soyadınızı kullanmak mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken evlendikten sonra bir aile mahkemesine giderek dava açmaktır. Bu şekilde bekarlık soyadınızı eşinizin soyadı yanında olmadan kullanabilirsiniz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu