MakyajCilt Bakımı

Hayallerinizdeki Cilde Kavuşun! Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Makyajın olmazsa olmaz tamamlayıcısı kesinlikle fondötenler! Doğru ürün ile doğru uygulama yapıldığında hayellerinizdeki o kusursuz cilde çok kolay sahip olabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle en uygun fondöteni nasıl seçmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Peki doğru fondöten nasıl seçilir? Merak edenler için işte detaylar…

Cilt Tipinizi Bilmelisiniz

Kendi cildinize uygun olan doğru fondöteni bulabilmek için öncelikle cilt tipinizi keşfetmeniz gerekecektir. Bilindiği gibi kuru, karma, yağlı ve hassas olmak üzere 4 farklı cilt tipi vardır. Hangi cilt tipine sahip olduğunuz, tercih edeceğiniz fondötenin cildinize uyum sağlaması açısından çok önemlidir. Mesela kuru cildiniz varsa nemlendirici özelliği olan, yağlı cildiniz varsa kalıcı ve mat, hassas bir cilde sahipseniz de doğal içerikli ürünleri tercih etmeniz şarttır.

Cilt Bakımı

Elbette ki her kadın bakımlı ve bir o kadar da göze hitap eden hoş bir tarza sahip olmak ister. Bu nedenle de sıkça kullanılan cilt bakım kremlerine uygun bir fondöten seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Böylece her daim daha canlı ve taze hissetmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Mesela cildiniz akne oluşumuna metilli ise cilt dostu ve komedojenik olmayan bakım ürünlerini kullanmalıdır. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına engel olmak açısından çok önemlidir. Ciltteki ince çizgileri kapatmak içinse anti aging özellikli fondötenler seçilmelidir. Cildin temizlenmesinden sonra iyice nemlendirilmesi yapılmalıdır. Sonra da fondöten uygulanarak tahrişe engel olunacaktır.

Deneyimler

Fondöten seçerken acele karar vermemeniz gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir ürünü almadan önce ilk önce detaylıca inceleme yapmalısınız. Daha sonra ise cildiniz ile uyumunu test etmelisiniz. Yüzünüzle en uyumlu fondöteni seçmek içinse önce dekolte bölgenize ürünü sürün ve deneyin. Daha sonra alacağınız ürünün rengini gün ışında test edin. Böylece edindiğiniz deneyimler sizi en doğru ürünü bulmaya yönlendirebilecektir.

Mevsime Uygun Ürünler

Fondöten seçiminde mevsim faktörü de oldukça önemlidir. Öyle ki mevsime uygun fondöten seçmek, gözeneklerin tıkanmasına engeller ve cildin daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kış aylarında kullanılan fondöten ile yaz aylarında kullanılan fondöten cildinize uygun olmaz. Çünkü devreye bronzlaşan ten yapısı girer. Mevsime göre ürün seçerseniz hayallerinizdeki cilde kavuşmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu