Cinsellik

İlişki Esnasında Acı Yaşamanın Olası Nedenleri ve Çözümleri

Seks hakkında konuşmak genel olarak ayıplanan bir durumdur. Öyle ki bu durum da zamanla acı dolu ilişkiler yaşanmasının normal olmasına sebebiyet vermiştir. Fakat acı duyulan hiçbir deneyim sandığınız gibi normal karşılanacak birşey değildir. O halde seks esnasında acı yaşıyorsanız bir an önce kadın doğum uzmanlarından destek alın. Merak edenler için seks esnasında acı yaşamanın olası nedenleri ve çözümleri…

Mantar

Vajina bölgesinde yanma, kaşınma ve kötü kokulu akıntı söz konusuyla mantak enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Ayrıca söz edilen belirtiler lateks alerjisinde de kendisini gösreriyor. Cinsel yollarda bullaşan enfeksiyonlardan ziyade mantar enfeksiyonu ilişki sırasında ya da oral seksle bulaşabilmektedir. Bunun potansiyel çözümü ise doktorlar tarafından verilen krem ve anti mantar haplarıdır.

Pelvis Acısı

Pelvik inflamatuvar rahatsızlık üreme organlarının kaptığı bir hastalıktır. Genellikle kanama, ateşlenme ya da idrar yaparken acı hissetme şeklinde kendisini gösterir. Pelvis acısının potansiyel çözümü ise doktora danışmak olacaktır. Aşırı ciddi başka bir faktör yoksa antibiyotik ile tedavisi mümkündür.

Rahim Ağzına Değmek

Eğer cinsellik esnasında pozisyon değiştirdiğinizde acı azalmakta ise partnerinizin rahmin ağzına değmiş olma ihtimali var. Öyle ki rahim ağzına vurmak tibbi anlamda zararlı değildir. Fakat seks kalitesini düşünür. Bu sorunu çözmek içinse pozisyon değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Kuruluk

Vajinal kuruluk genellikle menopoz dönemiyle ilişkilendiriliyor. Ancak henüz böyle bir durum söz konusu değilse ve kuruluk sorunu yaşıyorsanız bunun başka nedenleri vardır. Vajinal kuruluğa doğum kontrol hapları da sebebiyet verebilmektedir. Sorunu gidermek adına kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Eğer kuruluk sürekli ise doktora danışın.

Vajinanın Dış Kısmında Keskin ve Yoğun Acı

Kendinizi aynadan kontrol ettiğinizde tüy görüyorsanız, seks esnasında acı hissetmenizin nedeni henüz uzamamış olan tüyler de olabilir. Öyle ki ilişki esnasında bu tür alanlara çarpmak acı ve kaçıntıya neden olur. Böyle durumda batıkları çıkarmamak gerekir. Vajinayı temiz ve kuru tutmanız kısa sürede çözüme ulaşmanız açısından sonra derece önemlidir.

Seks Esnasında Pelvik Zonklama ve Kramplar

Endometriozis hastalığı; rahim içini döşeyen endometrium tabakasının rahim dışındaki başka bir bölgeye doğru büyümesidir. Seks esnasında acı hissedilmesine neden olur. Regl döneminin de olması gerekenden daha ağrılı, düzensiz ve yoğun olmasına sebebiyet vermektedir. Çözüm için doktordan yardım alınması gerekir. Genellikle ameliyat önerilmektedir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu