GüzellikEstetik

Gebelikten Sonra Talep Edilen Liposuction Hakkında Kilit Bilgiler.

Liposuction Ve Hamilelik.

Gebelik ve liposuction işlemleri kadınların en sık merak ettiği konular arasında yerini almıştır. Öyle ki doğumdan sonra oluşan fazlalıklardan kurtulmanın en basit yöntemlerinden biri olarak bilinen Liposuction işlemi, çok daha sıkı ve düzgün hatlara sahip vücut yapısına sahip olunmasını mümkün kılıyor. Ancak cerrahların büyük bir kısmı hamilelik sürecinin bitmesinden hemen sonra bu işlemin yapılmasını doğru bulmamaktadır. Hatta bu konuda da cerrahların ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür. Bazı doktorlar gebelikten sonra gebelik ve liposuction işlemi için de en az 3 ya da 4 ay boyunca beklenmesi gerektiğini önerirken, bazı doktorlar ise en güvenilir işlemin gebelikten en az 6 ya da 9 ay sonra yapılması gerektiğini savunmaktadır.

Peki neden gebelikten hemen sonra liposuction işlemi yapılamaz? İşte nedenler;

  • Doğum sonrasında iyileşme süreci kadından kadına göre farklılık gösterir. Bu nedenle liposuction işlemi gerçekleşmeden önce tamamen iyileşilmesi gerekir.
  • Liposuction işleminden sonra belirli bir süre boyunca da iyileşme süreci gerekir. Bu süreç gebelik sonrasındaki kadınların çocuklarını kucağına alamamasına sebebiyet verir.
  • Liposuction işleminden hemen sonra doğru beslenme, yeteri kadar egzersiz yapma ve iyi dinlenme son derede önemlidir. Tüm bu faktörler dünyaya yeni gelen bebekle birlikte oldukça zor olacaktır.

Aynı zamanda işlemlerden önce gebelik ve liposuction ile alakalı tüm bilgiler alanında deneyimli hekimlerden öğrenilmelidir. Bunun yanı sıra tedaviden sonra sağlıklı bir ve emziren anneler için ideal olan bir diyet programı yardımıyla da kilo verilmesi gerekir. Bu vücudun daha kolay şekillenmesi açısından son derece önemlidir. Doğum sonrasında vücut değerlendirmesi yapmak için aceleci davranılmamalıdır. Çünkü herkesin fizyolojik ve anatomik yapısı farklıdır. Söz konusu farklılıklar kilo kaybının bir başkasıyla aynı olmayacağına işaret eder.

Gebelik sonrasında kadın vücudunda genel olarak görülen problemler arasında;

  • Karın bölgesinde sarkma meydana gelmesi
  • Çatlak oluşumu
  • Karın duvarında zayıflıkların oluşması, bombeleşmeler ve özellikle de göbek fıtığı
  • Bölgesel olarak yağ depolanması

Sarkma, çatlak ve cilt üzerindeki kötü görüntüler gebelik sonrasında yaza uygun cilt bakım önerileri ile kısa sürede giderilebilir. Fakat gebelik  sonraki süreçte bombeleşme, göbek fıtığı ve fazla yağların alınması için cerrahların önerdiği sürenin geçmesi şarttır. Söz konusu problemlerin giderilmesinde karın germe ameliyatları, lazer liposuction işlemi ve de franksiyonel karbondioksit lazer gibi işlemlerin tercih edilmesi de mümkündür. Ancak işlemin çok daha kısa sürede başarıyla ulaşması için gebelik ve liposuction konusunda cerrahların önerileriyle eksiksiz uyum sağlamak gerekir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu