GüzellikSaç Bakımı

Hamileyken Perma Yaptırılır Mı?

Bir çocuk beklerken, bebeğinizin ve kendinizin güvenliğinden iki kat emin olduğunuz ortaya çıkıyor. Aynı şey, kimyasallar ve ısıl işlem içerdiğinden hamileyken izin vermek için de geçerlidir.

Perma, saçınıza kıvırcık bir doku kazandırmak için yapılır. Bir kuaför, kıvrılmayı ayarlamak için perma losyonu uygulamadan önce saçınızı çubuklara saracaktır. Ama hamile bir kadın yapabilir mi? Bilim camiasının bu konudaki tutumu nedir? Bu yazımızda perma ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacağız. 

Araştırma Bize Perma ve Hamilelik Hakkında Ne Diyor?

Saç permanın fetüsü nasıl etkilediğine dair hiçbir klinik çalışma yoktur. Çoğu anekdot kanıtı, hamileyken saçınıza izin vermenin fetüse zarar vermediğini göstermektedir. Vücudunuzun saç perma veya renklendirmede kullanılan kimyasalları emmediğine yaygın olarak inanılmaktadır. Bu nedenle, tüm önlemleri dikkatli bir şekilde uygularsanız, hamilelik sırasında saçınıza perma yaptırmanız güvenlidir.

 • Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sırasında hormonlar saç büyümesinde rol oynar. Hamile kadınlarda saç büyümesi kişiden kişiye değişir. Bazıları kalın saç büyümesi yaşarken, diğerleri saç kaybedebilir. Hormonlardaki ve saç büyümesindeki bu değişikliklerin saçınızın perma sonuçlarını etkilemesi için küçük bir şans vardır.

 • Olası yan etkiler

Permada kullanılan ürünler yan etkilere neden olabilir, ancak bununla ilgili bilimsel veri eksikliği vardır. Kokulara karşı artan hassasiyetleri nedeniyle anne adaylarında mide bulantısı ve migreni tetikleyebilir. Bununla birlikte, bu kimyasal bazlı işlemlere artan maruz kalma veya çoklu seanslar, fetüsün gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Ama yine, aynı şeyi kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 • Alerjik reaksiyonlar

Hamilelik, daha önce yaşamadığınız reaksiyonları tetikleyebileceğinden, saçınıza izin vermeden önce alerji olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Prosedüre devam etmeden önce küçük bir yama testi yapabilirsiniz.

Yani saçınıza perma yaptırmanın hamileliğinizi etkileyebileceğini iddia eden hiçbir bilimsel veri yoktur. Bu, bu saç tedavisine devam edebileceğiniz anlamına mı geliyor? Bir sonraki bölümde yer alan güvenlik endişelerini ve riskleri öğrenin.

Hamilelikte Saçınıza Perma Yaptırmak Güvenli mi?

Evet, hamilelik sırasında saçınıza perma yaptırmanın genellikle güvenli olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk üç ayında perma yapılmasından kaçınılması önerilir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, izin veren kimyasalların kafa derisi yoluyla emilmesi ve fetüsü etkilemesi gibi küçük bir risk vardır. Bu nedenle hamilelik sırasında saçınıza perma yaptırırken dikkatli olmanızda fayda var. Tüm güvenlik protokollerini takip edin ve işlem sırasında kimyasallara maruz kalmanızı sınırlayın.

Perma genellikle hamilelik sırasında güvenlidir. Ama görünüşünüzü değiştirmek için farklı alternatifler denemek istiyorsanız, bizde varız. Görünümünüzü güzelleştirmek için farklı saç tedavilerini bulmak için aşağı kaydırın.

Görünümünüzü Değiştirmek İçin Hamilelikte Saç Perma Alternatifleri

1. Saç Kesimi Alın

En güvenli bahsiniz yeni bir saç kesimi almaktır! Bu, herhangi bir kimyasalın kullanımını içermez, bu nedenle sizin veya bebeğiniz için risk sıfırdır. Saç kesimi görünümünüzü değiştirebilir ve özgüveninizi artırabilir. Az bakım gerektiren bir saç kesimi yapmak, şekillendirme ve bakım sürenizi de kısaltacaktır. Bu aynı zamanda hamileliğiniz sırasında ve sonrasında perma bakımı ihtiyacını da önleyerek size çok ihtiyaç duyulan nefes alma alanı ve gönül rahatlığı sağlar.

2. Organik Boyalar Kullanın

Saçınızı İndigo kına ile boyamayı deneyin. Asya’da geleneksel olarak grileri kapatmak ve saça zengin bakır kırmızısı tonları eklemek için kullanılmıştır. Saç pigmentleri ile reaksiyona girdiğinde saçı kırmızıya boyayan bir bitkiden elde edildiği için tamamen doğaldır. Kına güvenli olduğu için hamile karınlarını kına dövmesi olarak süslemek için de kullanılır.

3. Saçınızı Renklendirin

Saç boyalarının hamilelik sırasında kullanılması güvenli kabul edilir. Kendinizi şımartmak için çeşitli stil seçeneklerine sahip olacaksınız. Farklı renkler ve stiller deneyebilirsiniz.

Şu anda piyasada bulunan saç renklerindeki kimyasalların çoğu toksik değildir. Bununla birlikte, çoğu kimyasalın toksik olabileceğini ve sağlığınıza yüksek seviyelerde zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Doğal veya organik olarak etiketlenen tedaviler bile tamamen güvenli olmayabilir. Ayrıca, amonyak içeren saç boyalarından veya sert kimyasallar kullanan saç tedavilerinden kaçının.

Hamilelik sırasında kalıcı boyalar yerine yarı kalıcı boyaları öneriyoruz. Kimyasalların kafa derisi tarafından emilme olasılığı çok az olduğundan, saçınızı boyarken köklerden kaçının.

Stilistinizle konuşun ve görünümünüzü değiştirmek için seçeneklerinizi keşfedin. Deneyebileceğiniz birçok stil var:

 • ombre
 • Balayaj
 • Öne Çıkanlar
 • buzlu uçlar

Saçınızı profesyonel bir şekilde boyamanızı önermemize rağmen, hamileyken bu her zaman mümkün olmayabilir. Süreç zaman alıcı ve yorucu olabileceği için eşinizden veya bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Lütfen üreticinin talimatlarına uyun. Saçınızı evde boyamaya karar verirseniz size yardımcı olacak bazı önemli güvenlik ipuçlarını da listeledik:

 • Tüm prosedür boyunca eldiven kullanın.
 • İyi havalandırılması için odadaki tüm pencereleri açın.
 • Hamilelik sırasında saçınızı boyama sayısını sınırlayın.
 • Renk uygularken kafa derisinden kaçının.
 • Boyayı saçınızda kutuda belirtilenden daha uzun süre bırakmayın.
 • Etkili ve uzun süreli sonuçlar için renk açısından güvenli bir şampuan ve saç kremi kullanın.

Saç stilinizi deneyebilir ve hamileyken perma yaptırabilirsiniz. Güvenli kabul edilir. Ancak, dikkatli olun ve ilk üç aylık dönemde bundan kaçının. İlişkili riskleri anlamak için doktorunuza danışın ve yalnızca izin verdiklerinde bunun için gidin. Saçınıza perma yapmak sizi rahatsız ediyorsa endişelenmeyin. Doğal ve toksik olmayan ürünler kullandığınız ve tüm güvenlik protokollerini uyguladığınız sürece, keserek veya renklendirerek saçınızın görünümünü yine de değiştirebilirsiniz. Herhangi bir risk ve yan etkiden kaçınmak için her zaman kadın doğum uzmanınıza ve kuaförünüze danışın.

Kısacası, ilk üç aylık dönemde tamamen saç boyama ve perma yapmaktan kaçının. Kadın doğum uzmanınızla faydaları ve yan etkileri tartışın ve ancak izin verirse devam edin. Çok acil değilse, bu tedavilerden kaçının.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu