İyi YaşamSağlık

Geceleri Rahat Bir Uyku Çekmek için Öneriler

Kaliteli bir uyku beraberinde kaliteli bir hayatı getirir.

Ne yazık ki uykunuzu iyi alamadığınız durumlarda da durum tam tersine döner. Geceleri sürekli uyanıyorum ya da bir türlü dalamıyorum diyorsanız içeriğimizin sizin için çok faydalı olacağına inanıyoruz.

göz maskesiyle uyuyan kadın

Genel olarak uyku bozukluğuna çözüm olacağı düşünülen bazı noktalar var:

  • Gündüzleri şekerleme yapmamak
  • Akşam ağır yiyecekler yememek
  • Sağlıklı beslenmek
  • Düzenli spor yapmak
  • Uyku rutini oluşturmak
  • Gece yatmadan önce çay ve kahve tüketmemek
  • Yatak odasında telefon ve televizyon bulundurmamak

Bu noktaların dışında elbette başka detaylar da mevcut.

Karanlıkta uyumalısınız.

Yalnız karanlık derken zifiri karanlıktan bahsediyoruz. Odanızda kullandığınız bir gece lambası var ise uyumadan önce ona teşekkür edip veda etmeyi unutmamalısınız. Aynı zamanda odanızda kullandığınız perdeler de muhakkak ışık sızdırmamalı.

Odanız karanlık, yattınız ancak bir türlü uyuyamıyorsunuz.

Normalde yatağa yattığınızda 15 dakika içerisinde dalmanız gerekir. Eğer 45 dakika geçmiş ve siz hala yatakta dönüyorsanız hemen kalkın ve başka bir odaya geçin. Bu süreçte televizyon, telefon ve kafeinden uzak durun. Elinize güzel bir kitap alın. Farkı bir odada kitap okumak uykunuzu getirecektir. Ardından uykunuz geldiğinde hemen yatağınıza geri dönün.

İyi bir gece uykusu 5-6 tam uyku döngüsünden oluşur.

Bir uyku döngüsü de 90 dakikadan oluşur. Kafanız karışmasın. Piyasada bunu hesaplayan pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalardaki kutucuğa saat kaçta uyanmak istediğinizi yazıyorsunuz ve size saat kaçta uyuyabileceğinizi söylüyor. 15 dakikada uykuya dalacağınızı varsayarak bu zaman dilimleri oluşturuluyor. Bunun amacı ise uyku dilimlerinin 90 dakikalık olması.

Odanızın havası çok önemli.

Bunun için özellikle kış döneminde bir hava nemlendirici kullanmanız size faydalı olacaktır.

Uyuyacağınız zamanı planlayın.

Uykunuz gelmeden önce diş fırçalama ya da cilt bakımı gibi rutinlerinizi tamamlamış olun ki sonradan bunları yaparken uykunuz açılmasın. Aynı zamanda uyumadan önce ılık bir duş almanız da sizi rahatlatacak ve daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.

kareli pijamayla uyuyan kadın

Vücut yağı ya da vücut kremi kullanın.

Çok ağır olmayan, içinizi açan bir kokuya sahip bir kreminiz muhakkak olsun. Banyodan sonra hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayın. O koku ve temizlik hissi zaten sizde otomatik olarak uyuma etkisi yaratacaktır.

Yatağa girdiğinizde temiz ve yumuşak bir nevresim de uyumanıza yardımcı olacaktır.

Tercihleriniz arasına pamuk saten nevresimleri alabilirsiniz. Ancak kötü bir yanı var, bu sefer de yataktan çıkmak istemiyorsunuz. Biz şimdiden uyaralım! 🙂

Gece yatmadan önce uykunuzu getirebileceğini düşünerek süt ve süt ürünleri tüketmeniz tavsiye edilen bir şey değil.

Gece tüketilen süt ve süt ürünleri, reflüyü tetiklediği için uzun vadede size farklı sıkıntılar yaratabilir. Bu yüzden de aslında pek önerilmiyor.

Ancak muhakkak bir şey içmeliyim diyorsanız da lavanta çayı içebilirsiniz.

Lavantanın rahatlatmaya olan etkisini eminiz ki duymuşsunuzdur. Sırf kokusu bile sizi rahatlatmaya yetecektir.

Kalktığınızda boynunuz ağrıyor ise belki de ortopedik bir yastığa geçmenizin vakti gelmiştir.

Elbette bu konuda önce doktorunuza danışmakta fayda var. Fakat ortopedik yastığa geçtikten sonra hem ağrılarınızın geçeceğini hem de uyku kalitenizin artacağını düşünüyoruz.

beyaz pijamayla uyuyan kadın

Aslında en önemli konu da yatak…

Ne yazık ki bu konuda tek bir seçenek yok. Bazıları yumuşak yatak severken bazıları da sert yatak sevebiliyor. Bu sebepten deneyerek almanız en doğrusu olacaktır.

Yastığa kafasını koyar koymaz uyuyanları hepimiz kıskanıyoruz sanırım. Belki de bir derdiniz var ve kafanıza çok takıyorsunuz.

Bunun için yardım alabilirsiniz. Hatta belki de hiç bir derdiniz yok ancak sizin probleminiz mavi ışık. Odanızda televizyon ve telefona yer vermeyin. Telefonsuz yapamam, acil bir arama gelebilir diyorsanız da telefonu kapı eşiğine yere koyabilirsiniz. Sizden ne kadar uzak olursa o kadar iyi olur.

Televizyon kaliteyi kesinlikle bozan bir faktördür. Belki televizyonsuz dalamıyorsunuz, yılların alışkanlığı diyorsunuz. Ancak inanın bu kötü alışkanlıktan ne kadar erken kurtulursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Çünkü televizyon eşliğinde olunca aslında hiç de kaliteli uyuyamıyorsunuz. Ve bu durum da farkında bile olmadan hayatınızı kötü yönde etkiliyor olabilir. Bir düşünün lütfen.

İdeal bir uyku için yatak odanızın sıcaklığının en fazla 19 derece olması gerekiyor.

Odanızın sıcaklığını ölçerek bunu test edebilirsiniz.

Eğer karanlıkta uyuma gibi bir şansınız yoksa bantlara bir şans verebilirsiniz.

Mesela hayatınızı paylaştığınız kişinin yatakta kitap okuma gibi bir alışkanlığı var ise ayak uydurmak için böyle bir çözüm de bulabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu