İyi YaşamBeslenme

Koka Yaprağı Çayının 6 Potansiyel Sağlık Faydası

Koka yaprağı çayı, koka bitkisinin yapraklarından yapılan bitkisel bir karışımdır. Mate de koka olarak da bilinir ve yüzyıllardır Güney Amerika’nın yerli halkı tarafından geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Koka yaprağı çayının faydaları, zengin bitki besleyici, alkaloid ve vitamin (A, C, E, B2 ve B6) bileşimine ve birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olan antioksidan özelliklerine bağlanabilir. Bu bitki çayını içmek kilo vermeyi teşvik eder, enerjiyi artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, irtifa hastalığını hafifletir ve diyabet riskini azaltır. Bu yazımızda koka yaprağı çayının sağlığa yararlarını ve olası yan etkilerini tartıştık. Okumaya devam et!

Koka Yaprağı Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Fare çalışmaları, koka çayının kilo kaybı üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabileceğini belirtmektedir. Çayda bulunan alkaloidler kilo kaybını teşvik etme yeteneğine sahip olabilir. Bu bileşikler, lipolizi (enerji için vücuttaki yağ asitlerinin parçalanmasını) artırmada rol oynayabilir.

Koka çayı alımı iştahı bastırır. Bu da kilo kaybına katkıda bulunabilir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, çayı düzenli olarak içmenin vücudun doğal yağ yakma yeteneğini artırabileceğini düşündürmektedir.

2. Enerjiyi Artırabilir

Bazı teoriler, bireylerin koka çayını iddia edilen uyarıcı özellikleri nedeniyle sıklıkla kullandıklarını öne sürmektedir. Yapraklar, enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olan iyi bir karbonhidrat, kalori, mineral ve vitamin kaynağıdır. Bu çayın uyarıcı etkisi kahveye benzer. Ancak koka yaprakları kafein içermez – çayları kafeine karşı toleranssız olanlar için ideal olabilir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Koka çayı yaprakları A vitamini, kalsiyum, demir ve riboflavin gibi çeşitli mineraller ve vitaminler içerir. Bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendirmede rol oynayabilir. Doğrudan araştırmalar eksik olsa da, çaydaki zengin besinler bu konuda yardımcı olabilir.

4. İrtifa Hastalığını Hafifletebilir

Koka çayı yüzyıllardır irtifa hastalığının çeşitli semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. SUNY Upstate Tıp Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, koka yaprağı ürünlerinin tüketiminin yüksek irtifa hastalıklarını azaltabileceğini bulmuştur.

136 gezgin üzerinde yapılan bir başka çalışma, koka çayı alımının irtifa hastalığını azalttığını buldu. Koka çayı, yüksek rakımlarda oksijen alımını ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Diyabet Riskini Azaltabilir

Koka yaprakları, tip 2 diyabet tedavisinde terapötik bir potansiyele sahiptir. A vitamini, kalsiyum, demir ve riboflavin gibi diyabet ve buna bağlı komplikasyonları yönetmeye yardımcı olabilecek besinler içerirler. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve diyabet riskini azaltabilir.

6. Hazımsızlığı Giderebilir

Koka çayındaki alkaloidler ve vitaminlerin varlığı, onu hazımsızlık için etkili bir çare haline getirir. Yüzyıllardır mide ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik ve kusmayı tedavi etmek için kullanılmıştır. Güney Amerika’da hazımsızlıkla ilişkili birçok sorun için etkili bir doğal tedavi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Koka çayı yapmayı öğrenmek istiyorsan, seni koruduk. Aşağıdaki bölümde tarifi tartıştık.

Koka Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

İçindekiler
  • 1 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı koka yaprağı
  • 1 çay kaşığı bal (veya şeker)
Yapılışı
  1. Bir bardak suyu kaynatın. Isıyı azaltın ve kaynamaya bırakın.
  2. Sıcak suya koka yapraklarını ekleyin (195 o F).
  3. Karışımın 4-5 dakika demlenmesine izin verin; ne kadar uzun demlenirse çay o kadar güçlü olur.
  4. Karışımı yaprakları ayırarak bir bardağa süzün.
  5. İstenirse bal veya şeker ekleyin.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu