Beslenme

Kurban Bayramı’nda Aldığımız Kiloları Nasıl Verebiliriz?

Bol et bol tatlı ve bol dinlenmeli Kurban Bayramı’nı neredeyse geride bırakmak üzereyiz. Önümüzde ağustos ayı bizi çoktan selamlamaya başlarken sizlerde nasıl kilo verebileceğinizi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Yeni sezon yeni başlangıçlar yeni umutlar ve telaşların olacağı ağustos ayına bayramda aldığınız kiloları atlatarak girmek istiyorsunuz değil mi? Bayram tatilinde uzun zaman bol bol dinlendik ve spordan küçük bir kaçamak yaptık. Şimdi sıra aldığımız kiloları en yakın zaman da vermek. Güzelliğin Peşinde diyet tarifi ile sizlerde ağustos ayına fit şekilde giriş yapacaksınız. Tatilde alınan fazla kilolar için moral bozmaya gerek yok. Güzelliğin Peşinde olarak bu duruma derhal müdahale edeceğiz.

Her zaman standart bir hayatımız olmadığı için standart bir diyete yani sağlıklı beslenme programına uymamız da mümkün değildir. Diyet yaparken en önemli detay denge olayıdır. Güzelliğin peşinde olarak yeni sezona sağlıklı ve zayıf bir şekilde başlama yollarını sizlerle paylaşmaya geldik.

1-Aktif Yaşam

Eğer dışarda aldığınız kilo harcadığınız enerjiden fazla ise ve vücut bunu yağa çeviriyorsa dolayısıyla kilo alıyorsunuz. Eğer harcadığınız enerji dışarıdan aldığınız kilodan fazla ise vücut yağ yakmaya başlıyor ve sizde kilo veriyorsunuz. Bu mantığı oturtmak her zaman porsiyonlarımızı doğru almaya ve spor süremizin uzamasını sağlayacaktır. Yaptığınız kaçamakları telafi etmek istiyorsanız bunu spor ve yürüyüş ile yapabilirsiniz.

2-Su Tüketimi

Su vücudumuz için en önemli olan şeylerden birisidir. Su içmeyi artırırsanız cildinizin ne kadar güzelleştiğini ve ne kadar iyi hissettiğini anlarsınız. Günlük mutlaka 2,5 litre su tüketimi yapmak gerekmektedir. Sadece cilt için değil vücudun genel sağlığı içinde su tüketimi oldukça önemlidir.

Yeşil çay, Beyaz çay veya Hibiskus çayı

Bitki çayları metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak yağ yakımını daha da kolaylaştırır. Bitki çaylarını gün içinde en fazla 4 fincan tüketmeye özen gösterin. Her şeyin aşırısının zararlı olduğunu unutmayın.

Pilav veya Börek yerine ekmek

Pilav, makarna ve börek yapılırken içine ekstra yağ eklemesi yapılmaktadır. Dolayısıyla siz hem fazla karbonhidrat hem de yağ alıyorsunuz. Özellikle buğday ekmeyi lif bakımından oldukça zengindir ve diğer ekmeklere göre tokluk süresini uzatır. Ekmekler ek olarak yağ almadığı için bu durumda sizlerde fazladan yağ almıyorsunuz demektir. Bu nedenle diğer yağ içeren yemeklere kıyasla ekmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Tuzdan uzak durun

Tuz vücudun daha fazla yağ almasına sebep olur. Günlük tüketmeniz gereken tuz miktarı 6 gram olmalıdır. İçin de tuz bulunan yemeklere ek olarak tuz ekmeyin. Fazladan tüketilen tuzun vücutta ödeme, böbreklerde hasara, hipertansiyon vb. hastalıklara sebep olabileceğini unutmayalım.

Yoğurt Tüketimine Dikkat!

Yoğurt bir probiyotik olduğu için bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hem yağ yakımını hızlandıran hem de oldukça sağlıklı olan yoğurdu sık sık tüketebilirsiniz. Beslenme yaparken en az 2 tabak yoğurt tüketebilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu