Psikoloji

Aşk Nedir? Neden Aşık Oluruz?

Sevgili okurlar Güzelliğin Peşinde olarak bugün milyonlarca kişinin kendisine sorduğu ve yine milyonlarca kişinin farklı cevaplar verdiği bir soruyla geldik. Neden aşık oluruz ve aşk nedir? Bu sorunun cevabı eminim pek çok kişi için farklı şeyler ifade ediyordur. Peki bu soruların gerçek cevabı ne? Bu sorulara nesnel bir cevap verilebilir mi? İşte neden aşık oluruz? ve aşk nedir ? sorularının cevapları…

Aşk tartışmaksızın kişinin hayatını dahi ele geçirebilen en büyük duygu. Hem insan ırkının devamını sağlayan hem de ruhsal ve psikolojik olarak pek çok değişime uğramamıza neden olan aşk duygusu gerçekten var mı? Aşk kavramına getirilebilecek nesnel bir cevap var mı yoksa aşk herkes için öznel olan bir şeyi mi simgeliyor? Şimdiye dek çoğu zaman kendinize sorduğunuz ama asla cevaplayamadığınız, içinden çıkamadığınız bu duygu durumunu tüm detayları ile açıklamak istedik.

Aşk Nedir?

Aşk pek çok kişi için bir sevgi simgesidir. Uzmanlara göre aşk cinsel arzuların ortaya koyduğu bir duyguyken birçok kişi bunu farklı anlamlandırabilmektedir. Aşkın hem vücudumuzda hem psiklojimizde hem de yaşamsal anlamda hayatımızda ne gibi bir yeri var? Tüm bunları sizlerle paylaşacağız.

Hayvanlarla aramızdaki en ortak dürtüden biri olan cinsellik insana özgü duygularla birleşerek aşk kavramını ortaya koymaktadır. Aşk içinde tutku ve libido gibi insani duyguları barından bir histir. Peki aşk sadece libido, cinsel istek ve tutkudan mı ibarettir? Tabii ki hayır! Tüm bu isteklerin yanı sıra aşk peşinde güvende hissetme, sürekli onunla bir gelecek hayali kurma ve zaman geçirme gibi istekleri de beraberinde getirmektedir.

Aşk Neden Var?

İnsan ırkının devamı için gerekli olan aşk oldukça önemlidir. Duygusuz yani aşksız bir hayatta herkesin sadece ırk devamı için çiftleşeceğini düşünecek olursak bu dikkat yoğunluğumuzun dağılmasına neden olacaktır. Aşk duygusu güven duygusu ile birebirdir. Hayatta yalnız kalma korkusu bağlılığı ve aşkı getirmektedir. Duyguları bu noktada zincirleme bir kaza gibi düşünebiliriz. Yalnızlık, korku, güvende hissetme ihtiyacı, libido gibi unsurlar bir araya geldiğinde aşk ortaya çıkar.

İnsan Kime Aşık Olur?

Aşık olacağımız kişi tesadüfi şekilde karşımıza çıkmış gibi gelse de aslında bilinçaltımızda her zaman aradığımız o kişilik ve güvenme duygusu ile birlikte yakınımızdakine aşık olmak isteriz. Yakınımızdakilerin her zaman daha ilgi çekici olması fazla zaman geçirmekten, tanıma ve güvenme duygularından kaynaklanmaktadır. Aşina olduğumuz kişi duygularımıza her zaman daha yakından hitap eder.

İlk Görüşte Aşk Var mıdır?

İlk görüşte aşk şimdiye dek pek çok film ve diziye dahi konu edilse de uzmanlar ilk görüşte aşka pek inanmamaktadırlar. İlk görüşte aşk bilinçaltımıza yerleştirilmiş bir programdır ve zamanı gelince ortaya çıkar. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz;

Örneğin bir anne ve baba çocuğunu hep ilk görüşte aşk konuşmaları ile büyüttü. Çocuğun bilinçaltına yerleşen ilk görüşte aşk yıllar sonra kendi özel hayatında ön plana çıkabiliyor. Aşk her daim zaman alan bir duygudur. Birçok insanın bahsettiği ilk görüşte aşk aslında ilk görüşte etkilenmedir. Duygu yoğunluğundan ya da beğeni yoğunluğundan kaynaklı olarak kişiler bunu ilk görüşte aşk olarak nitelendirebilir.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu