Teknoloji

Instagram SEO Dönemi Başladı! Instagram SEO Nedir?

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri , sosyal medya profillerinde çok ince bir duyuruyla anahtar kelime aramayı duyurdu. Kasım 2020 tarihinde yapılan bu açıklama sonrasında fotoğrafların alt bilgi kısmına anahtar kelimeler ekleniyordu. Güncellemenin artık yayında olması ile birlikte anahtar kelime kullanımlarının önemi daha da arttı. Peki Instagram anahtar kelime aramasına uygun içerik nasıl üretilir? Instagram SEO döneminin başlaması ile birlikte artık markalar ve bireysel hesaplar nasıl bir yol izlemeli?

Artık Instagram’da Anahtar Kelimelerle İçerik Üretmek Önem Kazanıyor!

Instagram’a gelen yeni Başlıca sekmesi sayesinde kullanıcılar artık anahtar kelimeler aratabilecek. Sistem tıpkı Google arama motoru mantığında çalışarak kullanıcıların aradığı içeriklere hızlıca ulaşabilmesini sağlayacak. Sosyal medya uzmanlığı da elbette bu sayede önem kazanıyor. İyi kurgulanmış metinlerle, gönderilerinizi başlıca sekmesinde öne çıkarabilirsiniz. Burada da elbette iyi bir içerik kurgusu öne çıkıyor. Başlıca sekmesinde çıkmak için hashtag kullanmak zorunda da değilsiniz ancak alakalı hashtagler kullanmanızı öneririz çünkü bu özellikle birlikte sistem buna izin vermektedir.

Örneğin, daha önce “ekmek tarifleri” aramak isteseydiniz, adında veya biyografisinde “ekmek tarifleri” de dahil olmak üzere yalnızca #breadrecepies hashtag’i ve hesapları olan gönderileri arayabilirsiniz. Anahtar kelime arama ile anahtar kelimeleri arayabilir ve hashtag içermeseler bile ekmek tarifine sahip gerçek gönderilerin sonuçlarını alabilirsiniz. İlk başta önemli bir şey değil gibi görünüyor ancak ikinci düşünce, bu özellik insanların Instagram’ı nasıl kullanacakları ve dolayısıyla içerik oluşturucuların, markaların ve pazarlamacıların bu yeni kullanıma nasıl tepki vereceği konusunda bir oyun değiştirici olabilir.

Daha ayrıntılı olarak, anahtar kelimede açık bir niyet vardır. Bir kişi bir şey arıyor ve şimdi Instagram, arama amaçlarıyla büyük olasılıkla eşleşen gönderileri gösterecek. Bütün bunlar tanıdık geliyor mu?

Pazarlamacılar olarak, Instagram’ın en iyi gönderileri nasıl sıralayacağını anlamak için hemen bir yanıt tetikleyecektir. Hangisinin ilk sırada olduğunu keşfetmek için Instagram gönderilerimize biraz SEO büyüsü yapmaya bile çalışabiliriz: beğenilerin çoğu, doğrulanmış profiller, en optimize edilmiş içerik veya yukarıdakilerin tümü.

Peki, Instagram yeni bir arama motoru mu oluyor? Özellikle mobil cihazlarda arama amacının bir kısmının yerini alabilir mi? Bu Instagram SEO’nun başlangıcı mı? Bu soruların cevapları muhtemelen 2 yıl sonrasında gerçekleşti. Instagram’da SEO döneminin başlaması ile birlikte artık kullanıcılar aradıkları anahtar kelimelere uygun içeriklerle karşılaşabilecek. Bu dönemin başlaması ile birlikte artık etkileşimi yüksek hesap ve yeni hesaplar arasında pek bir fark kalmayacak. Instagram’da anahtar kelime ve alt yazı bilgilerini doğru bir şekilde kullanan hesaplar erişim sayısını arttırabilecek.

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu