Sağlıkİyi Yaşam

Kalp Hastalıklarının 10 Önemli Belirtisi

Kış ayları da gelirken havaların soğuması ile birlikte başta 60 yaş üzeri insanlar ve kalp hastalıkları olan kişilerde tansiyon değişiklikleri, kalp atış hızında yükseklik ve damalarda büzüşmeler meydana gelebiliyor.

Bu durum da kalbin yükünü arttırarak başta kalp krizi olmak üzere bütün kalp hastalıkları risklerini arttırabiliyor. En önemli belirtileri arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ya da bulantı olan kalp krizi geliyor. Kalp hastalıkları riskini en aza indirmek için kronik rahatsızlıkları olan kişilerin ilaçlarını doktorların anlattığı şekilde kullanması, fiziksel yönden aktif olması, Akdeniz tipi beslenme planı uygulaması, sigara kullanımından uzak durması ve kafein tüketimini sınırlandırması gerekiyor.

kalp hastalıkları

Diyabet, tansiyon ya da kolesterolünüz varsa dikkat!

Sonbahar ve kış aylarının soğuk günlerinde kapalı alanlarda ve hareketsiz şekilde geçirilen süreler de artıyor. Bu durum da özellikle diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları olan insanları ve belli bir yaşın üzerindeki kişileri olumsuz etkiliyor. Bu dönemde hayati riske sebebiyet verebilecek ani kalp krizlerinde de artış görülüyor.

Kalp hastalıkları her zaman net hastalık belirtileri ile ortaya çıkmayabiliyor. Kalp krizi sırasında her zaman filmlerde gördüğümüz gibi telaşlandırıcı bir göğüs ağrısı ve sonrasında yere düşme gibi durumlar gözlemlenmiyor maalesef ki. Bazı kalp semptomları göğüste bile olmayabiliyor ve neler olduğunu anlamak her zaman kolay olmuyor. Kişi 60 yaşın üzerinde ise, ailede kalp hastalıkları varsa, fazla kiloluysa, diyabet, yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyonu varsa kalp açısından daha dikkatli olmak gerekiyor.

kalp hastalıkları

Özellikle de şu belirtiler var ise her zamankinden çok daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor:

Göğüs rahatsızlığı

Hasta insanların bazen “üzerimde fil oturuyormuş gibi” tarzında tarif ettiği, cimciklenme ya da yanma hissi ile gelen ve genellikle de birkaç dakikadan uzun süre göğüs ağrıları bir kalp krizinin belirtisi olabilir. Fakat yalnızca anlık, çok kısa bir ağrı ise ya da dokunulduğu zaman daha fazla acıtan bir nokta ise, muhtemelen kalp hastalıkları belirtisi olmayabilir. Ancak kişi bu tip ağrılar yaşıyorsa doğru teşhis ve tedavi için mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Çünkü bazen atipik ağrılar da kalp ağrısı ile karışabilir.

Bulantı, hazımsızlık, mide yanması ya da mide ağrısı

Bazı kişiler kalp krizi esnasında bu semptomlara sahiptir. Tabii ki kalple pek de ilgisi bulunmayan pek çok sebepten dolayı da mide rahatsızlıkları görülebilir. Fakat bunun kalp krizi esnasında da olabileceğinin farkında olunmalıdır. Kişi böyle hissediyor ise ve de ailesinde kalp hastalıkları öyküsü varsa risk altında olabilir. Bu sebeple şikayetler ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir.

Kola yayılan ağrı

Bir başka klasik kalp krizi belirtisi ise büyük bölümü kol olmak üzere vücudun sol tarafına yayılan ağrılardır. Kalp krizi ağrıları genellikle göğüsten başlayarak dışa doğru hareket eder. Fakat bu ağrılar bazen yalnızca kol ağrısı da olabilir.

Baş dönmesi ve baygınlık hissi

Baygınlık, baş dönmeleri ya da denge kayıpları gibi rahatsızlıklar pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Fakat kişi kendini aniden dengesiz hissediyorsa, göğüs rahatsızlığı ya da nefes darlığı yaşıyorsa bu durum da kalp krizi belirtisi olabilir. Hızlıca bir doktora başvurulması gerekir.

Boğaz ya da çene ağrısı

Genellikle tek başına boğaz ya da çene ağrısı kalple ilgili bir ağrı olarak düşünülmemektedir. Büyük olasılıkla bunlar kas sorunu, soğuk algınlığı ya da sinüs probleminden ortaya çıkan ağrılardır. Fakat göğsün ortasından boğaza ya da çeneye yayılan ağrı ya da baskı var ise, işte bu kalp krizinin bir belirtisi olabilir.

kalp hastalıkları

Çabuk yorulmak

Merdiven çıkmak ya da arabadan bir şeyler taşımak gibi geçmişte yapmakta sorun yaşanılmayan bir işi yaptıktan sonra kişi aniden kendini yorgun ya da bitkin hissediyor ise kalp krizi riski altında olabilir.

Terleme

Belirgin bir sebep olmadan soğuk ter atmak kalp krizine işaret edebilir. Bu, yukarıda saymış ve sayacak olduğumuz semptomlardan herhangi biri ile birlikte olursa hızlıca hastaneye gitmeniz gerekir.

Bacaklar, ayaklar ya da ayak bileklerinde şişlik

Bu şikayetler kalbin kanı gerektiği kadar etkili bir şekilde pompalayamadığının bir işareti olabilir. Kalp yeterince kan pompalayamadığında özellikle vücudun alt bölgelerinde şişkinlik ortaya çıkabilir.

Düzensiz kalp atışı

Kişi gergin ya da heyecanlı olduğu zaman kalbin hızlı atması ya da anlık anormal atması normaldir. Fakat kalbin birkaç saniyeden daha uzun süre anormal attığı hissediliyorsa ve bu sık sık oluyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bu durum çoğu zaman çok fazla kafein tüketimi ya da yetersiz uyku gibi nedenlerden kaynaklanır. Fakat bazen, tedavi gerektiren ritim problemlerine de işaret edebilir.

Nefes darlığı

Altta yatan ciddi bir problemden kaynaklanabilen ve açıklanamayan nefes darlığı asla göz ardı edilmemelidir. Özellikle yeni ve hızlıca gelişmiş nefes darlığı muhakkak dikkate alınmalıdır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu