Psikoloji

Karşınızdaki Kişinin Sizden Hoşlandığını Gösteren 15 İşaret

Yeni biriyle tanıştığımızda çok heyecanlı ve istekli olabiliyoruz. Karşımızdaki kişinin ise sürekli olarak bizi beğenip beğenmediğiniz düşünüyoruz. Fakat bu düşünceler bazen biri özgüvensizliğe itebiliyor.

Elbette ki karşımızdaki insanla konuşmadan net olarak bizden hoşlanıp hoşlanmadığını bilemeyiz. Ama şükürler olsun ki vücut dili ve psikoloji bilimine sahibiz! Vücut dili ve psikoloji biliminden biraz yararlanarak, karşımızdaki kişinin bizden hoşlandığını anlayabiliriz. Biz de bu tahminleri yapmamızı sağlayabilecek hareketleri ve durumları sizler için bir araya getirdik. Haydi gelin içeriğin devamına geçelim.

1. Ayaklarının yönü size doğru ise bu bir hoşlanma belirtisi olabilir.

Karşınızdaki insan ile karşılıklı veya yan yana otururken ayaklarının yönünün size doğru dönük durması sizden hoşlandığına işaret ediyor olabilir.

2. Ellerini sürekli ortalıkta tutması bir hoşlanma belirtisi olabilir.

Yapılan araştırmalarda ve psikoloji bilimine dayanarak; genellikle eğer biri sizin yanınızda rahatsa onun ellerini görebilirsiniz. Evet bu doğru! Biri sizinle sohbet ederken, elleri görebileceğiniz bir yerde duruyorsa bu size bağlandığını ve güvende hissettiğini göstermektedir.

3. Kafanın eğim şekli iyi ya da kötü bir anlama gelebilir.

Karşınızdaki kişi sizinle konuşurken kafasını yana doğru eğiyorsa, bu sizden hoşlandığına işaret olabilir. Çünkü kafanın eğilmesi durumu anlatılan şeyi merak ettiğine ve dikkatle dinlediğine işarettir.

4. Ellerinin nemli ve soğuk olması sizden hoşlandığı anlamına gelebilir.

Karşınızdaki insanın ellerinin nemli ve soğuk olduğunu hissettiğinizde sadece karşınızdaki kişinin ellerinin terlediğini düşünebilirsiniz. Bu da bir ihtimal tabi ki fakat bu belki de bir işaret olabilir. Ellerinin soğuk ve nemli olması karşınızdaki kişinin gergin ve tedirgin olduğu anlamına gelebilir. Bu da sizi önemsediği ve işleri berbat etmek istemediği anlamına gelebilir.

5. Sizinle konuşurken telaffuz hataları yapması hoşlanma belirtisi olabilir.

Konuşurken telaffuz hataları yapması ya da kekelemesi gibi durumlar aynı şekilde karşınızdaki kişinin gergin ve tedirgin olduğunu gösterir. Bu da, az önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi sizi önemsediğini gösterebilir. İlişki uzmanlarının açıklamalarına göre; karşınızdaki kişi sizinle sohbet ederken aynı kelimeyi birden çok kez söylüyorsa ve kekeleme gibi durumlar için hoşlanmanın ciddi bir belirtisi olduğunu söylüyor.

6. Size yakın oturmaya çalışması bir hoşlanma belirtisi olabilir.

Birlikte olduğunuz ortamlarda sizden sadece birkaç santim uzakta duruyorsa içindeki size yakın olma dürtüsünü bastıramıyor demektir. Bu da elbette ki iyiye işarettir ve sizden hoşlandığı anlamına gelir.

7. Dişlerini göstererek gülüyorsa sizden hoşlanıyor olabilir.

Genellikle çoğumuz gerçekten çok mutlu değilsek gülerken dişlerimizi göstermeyi çok küçük yaşta ardımızda bırakmışızdır. Yani karşınızdaki kişi sizin yanınızda ağzı açık bir şekilde gülüyorsa ve dişlerini kapatmaya ya da saklamaya çalışmıyorsa bilin ki sizinle çok eğleniyor ve sizin yanınızda çok mutlu.

8. Siz konuşurken sizin yüzünüze uzun uzun bakıyorsa sizden hoşlanıyor olabilir.

Göz teması kurmak maalesef ki bazı insanları rahatsız edebiliyor. Hele de sürekli oluyorsa… Fakat eğer karşınızdaki kişinin bakışları sadece gözlerinize değil aynı zamanda burnunuza ve dudaklarınıza da kayıyorsa bu kişi keesinliklee sizden hoşlandı demektir.

9. Sevimli bir şekilde dudaklarını ısırması sizden hoşlandığı anlamına gelebilir.

Yapılan araştırmalar ve uzmanlar birinden etkilendiğimizde veya hoşlandığımızda ağzımızın daha fazla tükürük ürettiğini söylüyor. Yani karşınızdaki kişi sizin yanınızda dudaklarını yalıyorsa veya ısırıyorsa mutlu olabilirsiniz. Bu durum sizden hoşlandığı anlamına geliyor.

10. Sizinle fiziksel temasa geçmeye çalışması sizden etkilendiği anlamına gelebilir.

Fiziksel temasta bulunmak karşınızdakinin size olan geri tepkisini ölçmek için harika bir yoldur. Örneğin, karşınızdaki kişinin dizinize dokunması veya saçınızı kulağınızın arkasına atması gibi minik dokunuşlar mutlaka sizden etkilendiğinin göstergesidir.

11. Karşınızdaki kişinin sizinle sohbet ederken boynuna dokunması da bir hoşlanma belirtisi olabilir.

Yapılan araştırmalar ve uzmanlara göre boyun bölgemiz iletişimin ve savunmasızlığın simgesi olarak görülür. Yani karşınızdaki kişi sizinle sohbet ederken boyun bölgesine dokunuyorsa sizinle ilgilendiğini ve geleceğiniz hakkında düşündüğünü anlamak pek de yanlış olmaz.

12. Kalabalık ortamlarda sizinle bireysel iletişime geçmeye alışması sizden hoşlandığı anlamına gelebilir.

Kalabalık bir grup halinde görüşüyorsanız ve karşınızdaki kişi sadece ama sadece sizinle iletişime geçmek istiyorsa, sadece size sorular soruyorsa, devamlı olarak size bakıyor ve esprilerinize gülüyorsa eminim ki sizden çok etkilenmiştir.

13. İletişimi sürdürmek de hoşlanmaya işarettir.

Kalabalık bir arkadaş grubunda tanıştığınız bir kişinin sizden etkilenip etkilenmediğini anlamanın en güzel yollarından biri de sizinle olan iletişimin devam edip etmeyeceğini izlemektir. Bu görüşmeden sonra haberleşmeye devam ediyorsanız bu iyiye işarettir. Ya da dönem dönem birbirinizin hayatından çıkmıyorsanız ve iletişiminiz hep sabit ise aranızda bir şeyler olabilir.

14. Yanınızda yüzü kızarıyorsa sizden hoşlanıyor olabilir.

Yüz kızarması karşınızdaki kişinin sizden hoşlandığının en gerçek ve görülebilir kanıtlarından biridir. Çünkü yüz kızarmasını engellemek bizim elimizde değildir. Karşınızdaki kişi sizinle konuşurken yüzü kızarıyorsa heyecanlandığı ve utandığı anlamına gelir. Ki bu da çok net bir şekilde sizden etkilendiğini gözler önüne serer.

15. Son maddeye geldik. Sizinle birlikteyken çok fazla gülüyorsa sizden hoşlanıyor olabilir.

Karşınızdaki kişiyle birlikteyken ne kadar çok gülerseniz o kadar çok birbirinizle aranızdaki bağ ve uyum güçlüdür. Bu çok fazla oluyorsa o kadar çok iyidir ve sizden çok etkilendiği ve hoşlandığı anlamına gelir.

Peki ya sizin bir belirti olarak gördüğünüz fakat bizim listemizde bahsetmediğiniz bir hoşlanma belirtisi var mı? Siz karşınızdaki kişinin sizden hoşlandığını nasıl anlıyorsunuz? Hoşlandığını anladığınızda neler yapıyorsunuz? Haydi gelin yorumlarda konuşalım.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu