SağlıkBeslenmeİyi Yaşam

Şekerin Verdiği Zararlar Nelerdir?

Besin endüstrisinin yaptığı hiçbir çalışmanın güvenilir olmadığını, insanların sağlığı ile oynandığını iddia eden Canan Karatay özellikle çocukları şekerden uzak tutmak gerektiğini söylüyor.

Çocuklar ve bebekler; şekerin vereceği zararlar için en tehlikeli grupta bulunuyorlar.

Amerikan Harward Üniversitesi’nin 1960larda yaptığı araştırmada obezite ve kalp hastalıklarının nedeninin “doymuş yağlar” olduğunun araştırmasının yalan olduğu kanıtlandı. Ortaya çıkan asıl rapora göre şekerin zararları o yıllarda not edilmiş ancak o raporu sunan o yıllardaki profesörlere rüşvet karşılığında gerçekler uzun yıllar boyunca saklanmış. ABD’de gıda endüstrisinin bu hilesi de yıllar sonra ortaya çıkmış oldu.

şeker

GDO’lu Şekerin Zararları

Artık şekerin yağlardan hatta sigaradan bile daha zararlı olduğunu söylesek pek de yanılmış olmayız herhalde.

Kalbe Zarar Verir

Kalbin pompa mekanizmasını etkileyebilen bu gıda, kötü kolesterolü ve trigliseridleri arttırır.

Göbek Çevresi Fazlalığı

Yapılan araştırmalara göre şeker hastalığı ve kalp krizi riski taşıyan grubun çoğunluğu bel ve göbek etrafında fazlalık bulunanlardır. Bu durum göbek ve bel çevresinde bulunan yağları arttırır.

Obezitenin Baş Mimarı

Obezite bir hastalıktır ve diğer hastalıkların çığırtkanıdır. Bunun sebebi olan şeker ise gizli bir düşmandır. Şekerin düşmanlığı ise şu şekildedir; doygunluk hissini bildiren Leptin hormonunun beyin tarafından alınmasını engeller. Beyin bu sinyali alır ancak şeker onu kandırır.

Vücut Koruma Sistemini Zayıflatır

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma sağlar. Patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyarak onları yok eder ve fonksiyonlarını bozar. Yapılan araştırmalara göre, kanserli hücreleri içeriden besleyerek bu sistemi yıkan gizli bir düşmandır.

Karaciğer Hasarı

Karaciğere zarar veren yiyecekler grubuna giren şeker, vücutta kendini yenileyebilen tek organ diyebileceğimiz karaciğeri bile çileden çıkarır ve alkolden bile daha fazla zarar verebilir.

Kronik Hastalıkların Yapı Taşıdır

Fazla tüketilen şeker insülin değerlerini bozar. Pankreas bu hormonun üretimini yaparak kan şekerini düzene sokar. Fazla şeker pankreasın düzenini bozar. Yapılan araştırmalarda kanserin altında insülin yüksekliği gözlemlenmektedir.

Göz Hastalıklarını Tetikler

Fazla şeker köpeklerde körlüğe sebep olur diyerek her zaman bizim bilinç altımızda yalnızca fazla şekerin hayvanlara zarar verdiği kanısındaydık. Fakat araştırmalar sonucunda göz hastalıklarının pek çoğunun nedeninin yüksek şeker olduğu kanıtlandı. Hatta özellikle kataraktın baş mimarıdır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu