Beslenmeİyi Yaşam

İçinde En Çok B12 Vitamini Bulunan Besinler Hangileri?

Yoğun strese maruz kalan kişiler, yaşı ilerlemiş olanlar, hamile ya da emziren kadınlar sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmalı ve beynin işlerini rahatlatması gerekir.

Beyin fonksiyonlarında aktif rol alan çok önemli bir vitamin olan B12 tam da bu isteğe karşılık verecek şekilde programlanmış. Bu içeriğimizde sizlerle içerisinde en çok B12 vitamini bulunan doğal besinleri paylaşacağız.

b12

B12 Vitamini Nedir ve Neden Alınmalı?

Suda çözünebilen B vitaminlerinin içindeki B12, sağlıklı bir beden ve akıl için çok büyük bir öneme sahiptir.

Sağlıklı sinirler için, DNA ve alyuvar hücrelerinin çoğaltma ve beyin işlevlerinin kontrol altında çalışmasında kilit bir göreve sahiptir.

Günlük B12 ihtiyacımız yaklaşık olarak 2,4 mcg’dir. Fakat hamile ya da emziren kadınlar için bundan biraz daha yüksek bir doz önerilir. Bu vitaminin emilimi midede bulunan intrinsik faktör denilen bir protein yardımı ile olur. Bu bileşen vitaminin molekülüne bağlanır; kan ve hücre emilimi sağlanır.

Hayvan Ciğeri ve Böbreği

b12

Sakatat en besleyici yiyecekler arasında yer alır. Özellikle kuzu ciğeri ve böbreği bu vitamin açısından çok zengindir. Biftek ya da dana etine göre çok daha yüksek oranda bu vitamini içeren kuzu ciğerinde aynı zamanda bakır, selenyum, A ve B2 vitaminleri de yüksek oranda mevcuttur.

İstiridye

b12

İstiridye önemli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra yüksek oranda da bu vitamini içerir. Özellikle yavru istiridyelerde önemli oranda demir de bulunur. İstiridyenin bir başka yararı ise önemli bir antioksidan kaynağı olmasıdır.

Sardalye

b12

Genellikle su, yağ ya da sos içerisinde konserve olarak satılan bu balık türü, hemen hemen besin maddelerinin bütününü büyük oranda içerir. Sardalye aynı zamanda iltihabı önleyen ve kalp sağlığını koruyan Omega 3 yağlı asitleri bakımından da son derece zengindir.

Biftek

b12

Yaklaşık 186 gram yağsız biftek günlük B12 ihtiyacının neredeyse iki katını karşılar. Aynı miktarda biftek aynı zamanda önemli oranda B2, B3, B6 vitaminleri ve selenyum ile çinko da içerir. B12 miktarını daha yüksek dozlarda almak istiyorsanız yağsız etleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında etinizi yağda kızartmak yerine ızgarada kızartmak içerisinde bulunan bu vitaminin de korunmasına yardımcı olur.

Ton Balığı

b12

Ton balığı; protein, vitaminler ve mineraller açısında oldukça zengin bir kaynaktır. Ton balığının özellikle hemen derisinin altındaki kaslarında çok yüksek oranda B12 vitamini bulunur. 100 gram taze ton balığı günlük B12 vitamini ihtiyacımızın %160’ını karşılayabilir güçtedir. Aynı zamanda önemli miktarda tam protein, fosfor, selenyum ve A ile B3 vitaminleri de içerir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu