Cilt BakımıGüzellik

Kırışıklık Giderici Kremler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Kırışıklar cildimizde belirli faktörlerden ortaya çıkan kıvrımlardır. Bu kıvrımlar aynaya bakıldığında yüzde tatsız bir ifade bırakır. Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bu kırışıkları giderek takıntı haline gelebilmektedir. Söylemesi biraz üzücü olsa da yaşınız ilerledikçe kırışıklıkların da artış göstereceği gerçeğinden kaçamayız. Yüzünüzde belirginleşen yüz ifadeleriniz ile yüzdeki kırışıklar daha da ortaya çıkmaktadır. Bu kırışıklıkların önüne geçebilmemize yarayacak bir şey yok mu diye soranlar var sanki? Sizlere gerçeği söylememiz gerekirse kırışıklıkların tam olarak ortadan kalkması sadece estetik müdahalelerle gerçekleşir.

Kırışıklık giderici kremler yalan mı diyenler olabilir. Kesinlikle hayır! Kırışıklık giderici kremlerin içeriğindeki zengin ve güçlü formülü sayesinde kırışıklıklarda ciddi oranda azalma gözlemlenebilmektedir. Kırışık giderici kremler içeriği zengin olsa da bütün kırışıklıkların yok olmasını sağlayamaz. Bu kremler cildinizin daha parlak ve canlı görünmesinde size yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli kullanım sonucunda cildinizin nemlenmesini sağlar. Nemlenen cildinizde var olan kırışıklık görünümünü en aza indirir.

Cildimizdeki Kırışıklıkları Meydana Getiren Faktörler Nelerdir?

İnsan cildi fazlasıyla narin ve bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle ekstra prenses olan kişiler cildine daha fazla önem vermesi gerekir. 🙂 Cildimizdeki kırışıkların sebebi birçok şeye bağlı olabilir. Ancak bazı nedenler vardır ki cildinizin kırışmasını hızlandıracak etkiye sahiptir. Burayı mutlaka bir kez gözden geçirin derim. Hemen sıralıyorum:

  • Yaş konusundan bahsetmiştik. Yaş ilerledikçe kırışıklıklarınız da doğal olarak artış gösterecektir. Yaşınıza bağlı olarak su içme alışkanlığı da genelde azalmaktadır. Su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Suyun cildi tazeleme ve yaşlanmayı geciktirici bir etkisi vardır.
  • Güneşin etkisiyle kuruyan ve nemini kaybetmiş ciltler kırışıklık etkisine tamamıyla teslim olur. Nem dengesini kaybetmiş ciltlerde kırışıklık oluşumu engellenmez.
  •  Düzgün kullanılmayan yanlış cilt tipine göre seçilen cilt bakım kremleri de cildinizin nem dengesini kaybetmesine sebep olabilir. Bundan dolayı cilt tipinize göre bakım kremini seçmeniz önerilir.
  • Tütün ürünleri tüketmek, insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi cildinizi de erken yaşlandırır. Bu inanılmaz korkunç bir şey. Tütün ürünü uğruna 30 yaşındayken 40 yaşındaymış görünmeye kesinlikle değmez.

Kırışıklık Karşıtı Kremler Ne Zaman Kullanmaya Başlamalıyız?

Genç yaşlarda cildimiz de bizimle aynı şekil genç bir formda olacaktır. Erken yaşta kırışıklık önleyici kremlere yönelmek cildinizi tembelleştirip, daha yavaş onarım yapmasına alıştıracaktır. Ciddi ölçüde gözle görülür kırışıklıklar başladığı andan itibaren, ortalama 25-30 lu yaşlar aralığında, çok fazla abartmadan kullanılmaya başlanılabilir. Bakım ürünlerinde, ürün ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok etkisi olur algısına kesinlikle kapılmamalısınız. Kırışıklık giderici kremlerle, hatlarınızda yaşanacak kırışıklık oluşumlarını yavaşlatabilirsiniz. Var olan kırışıklıkları cildinizin nemlenmesini sağlayarak kırışık görüntüyü en aza indirir. Ayrıca cildin nem dengesi için güneş kremi kullanılmasını önerebiliriz. İçeriği en az 15 SPF içeren güneş kremleri, kırışıklık karşıtı kremlerle uyum sağlayarak size korumanın yanında güzelliğinize de katkı sağlayacaktır.

Kırışıklık Karşıtı Kremler Nasıl Uygulanır?

Cilt tipinize uygun olarak aldığınız kremi parmak uçlarınıza çok az miktarda almalısınız. Kremi cildinize hafif hafif nazik hareketlerle dairesel bir masaj yaparak sürmelisiniz. Yüzünüzün her yerine eşit bir şekilde dağıtmasına özen göstermenizde fayda olacaktır. Boyun kısmına da kremi dairesel hareketlerde sürebilirsiniz. Bu sayede boyun kısmındaki kırışıklıkları da unutmamış olursunuz. Siz boynunuzu ayna haricinde çok fazla görmeseniz de boynunuz da kırışıklık konusunda nasibini almaya çok müsaittir. 🙂 Her bakım ürününde olduğu gibi, kırışıklık karşıtı kremlerde de cilt tipinizi göz önünde bulundurarak seçip yapmalısınız.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu