GüzellikMakyaj

Makyaj Bazı Kullanmalı Mıyım? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyajımızda kusursuz bir görünüş ortaya çıkarmanın belli temel adımları var. Bu adımların ilk olanı ve belki de en önemlisi makyaja başlamadan önce bir baz uygulayarak cildi ten makyajına hazır hale getirmek.

Nemlendirici sürmeden nasıl ki makyaja başlamamamız gerekiyorsa, makyaj bazı kullanmadan da aslında ten makyajından pek de tam verim almayı beklemememiz gerekiyor. Bir diğer adıyla primer, nasıl kullanılır ve nasıl doğru bir şekilde uygulanır? Haydi gelin içeriğimizin devamında bunun hakkında konuşalım biraz.

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj artistleri tarafından makyajın photoshopu ve instagram filtresi olarak adlandırılır. Makyaj bazı, ten makyajınızın kusursuz bir görünümde olmasına yardımcı olduğunu ileri sürer. Makyaj bazı, kusursuz bir görünüm sağlaması için uygulanır ve bu sayede makyajınız bir profesyonel makyaj artisti tarafından yapılmış gibi bir görünüme sahip olur.

Makyaj Bazı Çeşitleri Nelerdir?

Primerlar genellikle silikon yapıda ve şeffaf bir görünüme sahiptirler. Cilt bakım ürünlerine benzer şekilde cilt tipine ve ihtiyacınıza göre farklılık gösterir. Örneğin yağlı bir cilt tipine sahipseniz, gün içinde oluşabilecek parlamaların ve yağlanmaların önüne geçmek için mat bir bitiş sağlayan bir primer kullanmalısınız. Tam tersi şekilde kuru bir cilt tipine sahip iseniz gün içinde oluşabilecek daha fazla kuruma ve ten makyajınızda soyulma, pul pul dökülme gibi problemleri yaşamamak için nemlendirici bir bitiş sağlayan bir primer kullanmalısınız. Bu şekilde hem cildinize ihtiyacı olan cilt bakımını sağlayabilirsiniz hem de makyajınızın kusursuz görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz iki primer dışında başka seçenekler de mevcut elbette. Eğer dilerseniz renk dengeleyici ve gözenek görünümünü azaltabilen primer seçenekleri de yok değil. Eğer cildinizde renk farklılıkları, çeşitli bölgelerinizde koyu veya kırmızı lekeler var ise, renk dengeleyici primerlar sayesinde tüm cildinizin eşit renkte görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda gözenekleriniz sizi rahatsız edecek boyuttaysa ve çok gözle görülebiliyorsa gözenek azaltıcı primer kullanabilirsiniz. Ayrıca aydınlatıcı özelliğe sahip bir makyaj bazıyla cildinizin daha sağlıklı, aydınlık ve ışıl ışıl görünmesini sağlayabilirsiniz.

Primer Ne İşe Yarar?

Evet ne diyorduk? Nemlendirici kremimizi sürdük. Şimdi sıra primerda… Makyaja başlamadan önce cildinize uygulayacağınız bu baz, makyajınızı daha kalıcı hale getirecektir. Aynı zamanda gözenek görünümünü azaltma vaadinde olan primerlar sayesinde fondöten ve kapatıcınız cildinizin üzerinde daha homojen görünecek. Göz kapağınıza uyguladığınız baz ise göz makyajınızın kolay bir şekilde akmamasını ve dağılmamasını sağlayacaktır ve bu şekilde kalıcı olacaktır.

Ayrıca bu baz çok fazla ürün uygulamanızı engeller. Kolayca uygulanır ve kapatıcılığa sahip olduğu için ten makyajınızda çok fazla fondöten ve kapatıcı kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Etkili bir sonuca ulaşmak için öncelikle cildinize bir bakım ürünü uygulayın. Örneğin, ölü derilerinizden kurtulmak için bir peeling kullanabilirsiniz. Cildinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir peelingi nazikçe dairesel hareketlerle uygulayın. Bu şekilde cildiniz kir, yağ ve ölü derilerden arınacaktır.

Sonrasında cildinizin ihtiyacı olan nemi ona vermek için, cildinizi çok iyi bir şekilde tercih ettiğiniz nemlendirici ile nemlendirin. Cildinizin nemlendiriciyi tam anlamıyla emmesi için 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu bekleyiş esnasında ellerinizi birbirine sürterek ısıtabilir ve yüzünüze bastırıp çekebilirsiniz. Fakat ellerinizin hijyenine özen göstermeye dikkat edin.

Makyaj bazı uygulamamıza çok az kaldı. Fakat öncesinde başka bir önemli konu olan güneş kremi uygulaması var. Cildinize her gün güneş kremi uygularsanız cildinizi güneşten gelebilecek zararlı ışınlara karşı korumuş olursunuz. Bu da ince çizgi görünümü, yaşlanma etkileri ve renk değişikliklerine karşı sizi korur. Bu sebepten her mevsim güneş kremi kullanımını önceliğimize almalıyız. Nemlendiricimizi sürdükten ve iyice emildiğine emin olduktan sonra güneş kremimizi uygulayalım.

Şimdi ise cilt tipinize en uygun olduğunu düşündüğünüz makyaj bazını uygulayabiliriz. Bu uygulama için bir fırça veya sünger kullanmayalım. Bunların yerine ellerinizi kullanmak daha kolay bir uygulamaya sebep olur. Bu da daha kolay emilmesine yol açar. Seçtiğiniz primerdan az bir miktar parmaklarınıza alın ve parmaklarınızı birbirine sürerek bazı iyice ısıtın. Sonrasında cildinize dairesel hareketler halinde iyice uygulayın.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz primerlar arasından kendi cilt tipinize yakın olan gözenek azaltıcı olanı seçtiyseniz, gözeneklerinizin en belirgin olduğunu alana uygulayın. Bu alanlar genellikle alın, burun ve burun kenarlarından oluşur. Bu bölgeye ise T bölgesi adı verilir. Fakat başka bir noktada yine gözenek problemi yaşıyorsanız mutlaka oraya da uygulamaya özen gösterin.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu