GüzellikMakyaj

Makyaja Uzun Süre Önce Başlamış Herkesin Aklında Kalan Detaylar

Makyaj denince 90lar ve 2000li yıllar aklımızdan çıkmıyor. Evet Z kuşağı için bu o yıllar çok havalı gözüküyor. Ancak o yılları gerçekten de yaşamış olanlar hem fikirdir ki pek çok açıdan çok zor dönemlerdi.

Hele bir de makyaj söz konusu olunca hem ürün çeşitliliği azdı hem de var olan bilgiler… O yıllarda biraz gezineceğimiz ve şu an hepimize nostaljik gelen detaylı konuşacağımız bir içerik hazırladık. Haydi gelin hep birlikte duygu seli yaşayalım biraz. 🙂

Köpük Formda Fondöten

makyaj

Pek çok kızın ilk fondöteni köpük formda idi. Hatta köpük fondöten bir dönemin ikonuydu desek pek de yanlış söylemiş sayılmayız.

Stik Formda Fondöten

makyaj

Stik formdaki fondötenler de asla unutabileceğimiz gibi değil. O dönemler fırça ve sünger kullanılmazdı tabii. Elle yayılan bu fondöten aslında yüzde kalıp gibi dururdu ancak çok sevilirdi.

Kapatıcı

makyaj

O dönemlerde her şey stik formdaydı. Kapatıclar da yukarıda gördüğünüz gibi ruj görümündeydi. Yine sünger ile değil elle ya da küçük bir fırça yardımıyla uygulanırdı.

Pudra

makyaj

İşte geldik o dönemlerdeki neredeyse her genç kızın makyaj malzemesi olan ürüne… Pudra! Hala bazı güzellik marketlerinde karşımıza çıktığında nostalji duygusuna kapılmıyor muyuz? Ancak kabul etmemiz gereken de bir gerçek var. Örtücülüğü çok başarılıydı.

Terracotta Pudra

makyaj

Eskiden ayrı ayrı bronzer, kontür ya da aydınlatıcı yoktu. Hepsinin yerine kullanılan tek bir ürün vardı. O da terracotta pudraydı. Tüm yüze bu ürünü uygulamak ve parıl parıl parlamak maalesef ki her genç kızın yaptığı bir uygulamaydı.

Top Allıklar

makyaj

Top allıklar genç bir kadının makyaj çantasında olmazsa olmaz arasındaydı. Ve bu allığın içerisinde pek çok farklı renk mevcuttu.

Şeffaf Maskara

makyaj

Şeffaf maskara hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Ancak bu ürün şu anda genellikle kaş sabitlemek için kullanılıyor. Eskiden hem kaşlarda hem de kirpiklerde tercih edilirdi.

Renkli Maskaralar

makyaj

Renkli maskaralar son dönemlerde yeniden popüler olmaya başladı. Ancak renkli maskaralar o dönemlerde vazgeçilmez halindeydi. En sevilen renkler ise kahverengi, mavi, mor ve yeşildi.

Renkli Göz Kalemleri

makyaj

Renkli göz kalemleri de oldukça popülerdi. En önemli dikkat edilmesi gereken şey ise göz rengine uyumlu renkler tercih etmekti.

Farlar

makyaj

Farlar hem çok küçük olurdu hem de bugün olduğu gibi yüzlerce renk seçeneği yoktu.

Sünger Aplikatörler

makyaj

Peki ya far paletlerinin içindeki sünger aplikatörler? En lüks makyaj malzemesi üreten markalar bile far paletlerinin içine bunu koyarlardı. Fırça kavramı asla yoktu.

Simler

makyaj

Ah bir de simler vardı! İster makyajda istenirse de saçta kullanılırdı. Kullandıktan sonra en az iki hafta sonra kurtulurdunuz ama hepsinden…

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu