Psikoloji

Sizi Mutsuzluktan Kurtaracak 5 Öneriye Hazır mısınız? İşte Mutsuzluktan Kurtulmanın Yolları…

Nedensiz yere de olsa canınızın sıkıldığı, iyi hissetmediğiniz ve mutsuz olduğunu zamanlar oluyor değil mi? Pek çok kişi böyle hissettiği anlarda kendisine memnuniyetsiz damgası vurabiliyor. Oysa tüm bu mutsuzluğun nedeni memnuniyetsizlik değil, kendi içimize kendimize yetememektir. Kendi içimizde kendimize yetemediğimiz anlar hayat koşuşturması, bizleri rahatlatan şeylere zaman ayırmama gibi durumlardan kaynaklanır.

Sürekli mutsuz hissettiğiniz o anların çoğunluğu çok düşünmekten dolayı kaynaklanıyor olabilir. Böyle anlarda yapmamız gereken şey ise kesinlikle odak noktamızı bizi rahatlatacak şeylere çevirmektir. Peki mutsuzluktan kurtulmak için neler yapabiliriz? Gelin bakalım….

Kitap Okuyun!

Hemen ”Amannn” deyip geçmeyin ve fırsat tanıyın. Kitap oku cümlesi sık sık duyduğumuz hatta artık bizleri bunlatma noktasına getiren bir tavsiye olsa da gerçek şu ki kitaplardaki farklı öykülere odaklanmak ve başka hayat hikayelerini görmek bizleri kısa süreliğine de olsa kendi hayatımızdaki konumdan alacak ve başka yerlere gitmemizi sağlayacaktır.

Kolay Kolay Söz Vermeyin!

Mutsuzluk belirtileri arasında çok fazla bilinmese de en çok sık söz verme durumu vardır. Çevrenizdeki kişilere verdiğiniz ve tutamayacağınızı düşündüğünüz sözler dahil olmak üzere kendinize verdiğiniz ve kafanızda sürekli şartlandırdığınız sözler de bir süre sonra depresif hale bürünerek kötü, bitkin hissetmenize neden olabilir. bu nedenle sizleri zorunda bırakacak sözleri vermeden önce daha fazla düşünmelisiniz.

Saplantı Derecesinde Bağlanmayın!

Kişilere saplantı derecesinde bağlamak kendi aramızda kendimizden uzaklaşmak anlamına gelir. En yakın arkadaşınız olmadan dışarı çıkmak anlamsız mı geliyor? Ya da sevgiliniz olmadan tek bir adım bile atabileceğinizi düşünmüyor musunuz? Tüm bunlar bir saplantı belirtisi olabilir. oysa kendi kendinize mutlu olmayı, zaman geçirmeyi öğrendiğinizde hayat sizler için daha yaşanabilir bir yer olacak.

Anlamadan Yargılamak

Günümüzde psikolojik sorunların pek çoğu iletişimsizlik nedeniyle kaynaklanmaktadır. Düzgün iletişim kuramadığımız kişiler zamanla bizleri sinirlendirmeye, yıpratmaya ve mutsuz etmeye başlar. Hayatınızda sizleri dinlemeden anlamadan yargılayan kişiler varsa kesinlikle mesafe koymanın zamanı gelmiş demektir. Aynı şekilde insanları dinlemeden yargılayan agresif bir yapıya sahipseniz bu durumda da yapmanız gereken şey sakinliğinizi korumaya çalışmak, iletişime daha açık bir birey haline gelmek olacaktır.

Her Söylenene Ümit Bağlama

Her söylenen söze ümit bağlamak zamanla yıpranmanıza hayallerinizin kırılmasına neden olur. bu da artık bazı şeylere heveslenememeniz anlamına gelebilir. Hevesi ve hayalleri kırılan kişiler bir adım atmaktan bile korkan bireyler haline dönüşür. bu nedenle insanların size vermiş oldukları vaadi gerçekleştirme sürecine girmeden inanmayın. Kafanızda her zaman acaba kelimesi olursa çok daha temkinli ilerleyebilirsiniz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu