İyi Yaşam

Erken Uyanma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? İşte Erken Uyanmanın Yolları…

Güzelliğin Peşinde olarak şimdi de güne erken başlama konusunda sorun yaşayan kişiler için muhteşem önerilerde bulunacağız. Sizlerde ‘’Ne yaparsam yapayım güne erken başlayamıyorum’’ diyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre.

Gece yaşayıp gündüz uyuduğunuz hayatın bir süre sonra bu şekilde devam etmeyeceğini ne yazık ki anlıyoruz. Gerek iş gerekse okul hayatımız bizleri güne erken başlamaya itebilir. Ayrıca sağlık noktasında da erken güne başlamak ve gece saatlerinde uyumak gerekmektedir. Sıcak yataklarınızdan ‘’sabahın körü’’ tabiriyle uyanmak zor geliyor olabilir. İşte erken uyumak ve hayatınızı düzene sokmak için birbirinden pratik öneriler…

Alarm Sesinizi Değiştirin!

Erken uyanmak için yapmanız gereken ilk şey her zamankinden farklı bir alarm sesi kullanmak olsun. Sürekli aynı alarm sesini duyan beynimiz bir süre sonra algıda farklılık yaratılmadığı için uyku modundan çıkamayabilir. Mümkünse ninni gibi değil de daha çok sizi güne enerjik başlatacak yataktan zıplamanızı sağlayacak bir alarm sesi tercih etmeyi deneyin.

Yatağa Geçme Ritüeli

TV başından kalkıp direkt olarak yatağa giderseniz uykunuz gelmeyecektir. Bu nedenle erken uyumak isteyenler en az bir saat önceden beynin uykuya geçmesi için vermeli. Bunu sıcak bir duş alarak ya da kısa bir yürüyüş yaparak sağlayabilirsiniz.

Uyku Öncesi Beslenme

Alkol, sigara ve özellikle de uyku öncesi içilen çay, kahve türleri uykuya tamamen düşmandır. Söz konusu içecek içmek yerine karın acıkmasıysa o halde yapmanız gerekenler kesinlikle hafif yiyecekler tercih etmek olsun.

Uyku Öncesi Ağır Egzersiz Yapmayın!

Uykunuz gelmiyor ve enerjini atmak için spora yönlenmişseniz ağır hareketler yapmayın. Uyku öncesi vücudu zorlamak uyku açısından pek de iyi bir tercih değildir.

Başucunuzda Su Bulundurun!

Uyku öncesi başucunuzda her zaman su bulundurun. Hem uyku öncesi içebilir hem de uyandığınızda direkt olarak beyninize uyarı vermek için su tüketebilirsiniz. Beyin uyandığınızı sadece bir şeyler yediğinizde ya da içtiğinizde anlar. Bu nedenle uyandığınızda beyninize günaydın mesajını bir bardak su içerek verebilirsiniz.

Karanlık Oda Tercih Edin!

Kaliteli bir uyku ışıkta olmaz. Sizlerde uyuduğunuzu hissetmek ve uykunuzu almış bir şekilde, enerjik güne başlamak istiyorsanız mutlaka karanlık oda tercih etmelisiniz.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu