Seyahat

Pera Palace Otel Tarihi… En Az Dizi Kadar Etkileyici!

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınlanan ve sosyal medyada oldukça konuşulan Pera Palas’ta Bir Gece dizisi büyük ses getirmişti. Dizide geçen olaylar nedeniyle Pera Palace isimli otelde oldukça rabet gördü. İşte Pera Palace hotelin sizleri derinden etkileyen tarihi…

Hazal Kaya, Selahattin Paşalı, Tansu Biçer gibi usta isimlerin başrolde yer aldığı Pera Palas’ta Bir Gece dizisi izleyenler tarafından oldukça sevildi. Uzun yıllardan bu yana İstanbul’da bulunan ve Atatürk’ün bile ziyaretine şahitlik etmiş olan Pera Palace Hotel dizinin ses getirmesiyle birlikte oldukça ilgi uyandırdı. Peki Pera Palace Hotel dizide anlatıldığı gibi mi? Gelin Pera Palace Hoteli yakından görelim.

Büyük Baloların Tek Adresi: Pera Palace

1888 yıllarının başlangıcında sürekli olarak düzenlenen İstanbul-Paris seferlerinde İstanbul’da konuk ağırlanabilecek, balo düzenlenebilecek bir yapı henüz yoktu. Bu nedenle temeli 1892’de atılan Pera Palas’ın yapımına başlandı. 1895 Yılında açılışı yapılan Pera Palace otelin açılış gecesi otel tıklım tıklım dolmuştu. Şimdiye dek Mustafa Kemal Atatürk’ün de misafirliğini üstlenmiş olan Pera Palas’ın büyüleyici hikayesi hepimizi mest edecek türden. Ah o Pera Palas! Dili olsa da konuşsa değil mi?

Pera Palace pek çok ilklerin başında gelmektedir. Birinci Dünya Savaşına dek oldukça parlak bir döneme sahip olan Pera Palace, Osmanlı sarayları dışında elektriğin ilk verildiği yer olmakla birlikte, ilk asansörün kullanıldığı otel ve ilk sıcak suyun geldiği yer olarak da bilinmektedir. Bunca ilkinin yanı sıra oldukça farklı olaylara şahitlik etmiş olan Pera Palace, sadece İstanbul’dan değil dünyadan da pek çok ismi ağırlamıştır.

Mustafa Kemal’in İkinci Evi Pera Palace Hotel!

1917 Yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün de defalarca ziyaret ettiği Pera Palace Hotel özellikle de Atatürk’ün sefer dönüşleri uğradığı ilk yer olarak biliniyor. Sefer dönüşlerinde Pera Palace Hotel’i evi gibi kullanan ve sürekli olarak 101 numaralı odada kalan Mustafa Kemal Atatürk’ün odası sonrasında müze haline getirilerek ziyaretçilere sunulmuştur.

İstanbul’un ilk elektrikli asansörünü de içinde barındırmakta olan Pera Palace Hotel 46 x 28 metre boyutunda dikdörtgen biçiminde bir taban üzerine oturan ikisi bodrum kat olmak üzere dokuz kattan oluşmaktadır. Tarihi, yapısı, mimarisi ve en önemlisi Mustafa Kemal Atatürk’e şahitlik etmesiyle birlikte Pera Palace Hotel zamanla müze-otel olarak bilinmeye ve anılmaya başlandı.

Dünyanın En Ünlü Romanının İlginç Hikayesi!

Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra otelin en çok dikkat çeken isimlerinden birisi de dünyanın en ünlü roman yazarlarından biri olan Agata Christie oluyor. 1926 ve 1932 yılları arasında defalarca Pera Palace Hotel’de konaklayan ve 411 numaralı odadaki sırlarıyla günümüzde hala konuşulmakta olan Agata Christie kayıp günlüğünün yanı sıra gizemli anahtarıyla da hala konuşulmaktadır. Sırrı hala çözülememiş olan Agata’nın daktilosu gibi bazı kişisel eşyaları da günümüzde bu odada sergileniyor.

Sizlerde bu tarih ve gizem kokan oteli ziyaret etmek istiyorsanız acele edin. Konaklama fiyatları yüksek olan oteli yemek yemek ve çay içmek içinde ziyaret edebilirsiniz. Sadece konaklama gerekmeyen otelde Atatürk’ün ve Agata Christie’nin odasına da uğrayabilirsiniz.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu