İyi YaşamSağlık

Çözüm Bulundu! Regl Ağrılarını Geçirmek İçin 7 İyi Yöntem

Bazı kadınların regl dönemleri çok sancılı geçer. Özellikle de adet döneminin ilk gününde ne yaparsanız yapın asla geçmeyecek gibi hissedersiniz. Gününüzü mahveden, size çok zorlu anlar yaşatacak olan regl ağrılarını dindirmek aslına bakıldığında çok basit. Evet gençler, uzun süredir beklediğiniz çözüm nihayet bulundu! İşte regl ağrılarını geçirmek için 7 mükemmel yöntem!

Uygun Tekniklerle Regl Masajı!

regl masaji nasil yapilmali

Regl ağrılarını dindirmenizi sağlayacak olan en önemli şey regl masajı olacaktır. Masaj mutlaka dairesel hareketlerle yapılmalıdır. Ortalama 10 ya da 15 dakika boyunca yapılan regl masajı ağrıların kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Kelebek Pozisyonu Alın

regl agrisine iyi gelen pozisyonlar

Regl ağrılarını hafifletmenin en iyi yöntemlerinden bir diğer de kelebek pozisyonu almaktır. Peki kelebek pozisyonu nasıl alınır? Bunun için öncelikle dizlerinizi iki yana doğru açın. Daha sonra topuklarınızı birleştirin ve aldığınız pozisyonda olabildiğince esnemeye çalışın. Bu aynı zamanda vücudunuzun da rahatlamasını sağlayacak bir yöntem olacaktır.

Fetal Pozisyon

fetus pozisyonu

Fetal pozisyon bir diğer ismi ile de cenin pozisyonu olarak bilinmektedir. Cenin pozisyonunu alarak ortalama 10 dakika boyunca yatın. Regl ağrınızın ciddi oranda hafiflendiğini ve ilerleyen süreçte tamamen kesildiğini hissedeceksiniz. Çünkü fetal pozisyon karın kaslarının gevşemesini sağlar. Gevşeyen kaslar da ağrıyı hafifletir.

Yeşil Çay

yesil cay yararlari

Bitki çaylarının regl ağrılarını geçirmede çok etkili olduğu biliniyor. Özellikle de adet döneminde içilen yeşil çay, karın bölgesindeki krampların ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Fakat yüzde yüz oranında etki elde edebilmek için düzenli kullanım sağlanması gerekiyor.

Aromaterapi Yağları

aromaterapi yaglarinin faydalari

Aromateraği yağlarının insanı sakinleştiren ve dinginleştiren özelliği bulunur. Bu nedenle aromaterapi yağlarını regl döneminde kullanmak yoğun ağrının dahi anında kesilmesine yardımcı olur. Tam etki sağlamak için küvete birkaç damla kadar aromaterapi yağı damlatılmalı ve elde edilen ısıyla birlikte aromaterapiyi birleştirdiğinizde daha iyi bir ağrı kesici elde etmiş olacaksınız.

Yoga ve Nefes Egzersizleri

yoga ve nefes egzersizleri

Regl ağrılarını hafifletmenin en iyi yöntemlerinden biri de yoga ve nefes egzersizleridir. Bu tür aktiviteleri olabildiğince sık yapmak sağlıklı yaşam açısından da çok önemli olacaktır. Eğer regl ağrılarınız dayanılmaz bir boyuta ulaştıysa ve her ay aynı ağrıyı çekiyorsanız düzenli olarak yoga ya da nefes egzersizleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Twist Pozisyonu

twist pozisyonu

Twist pozisyonun hem regl ağrılarında hem de eklemlerin rahatlatılmasında çok büyük bir önemi bulunur. Söz konusu pozisyonu alabilmek için ters el ve ayak kullanılır. Her bacak için en az 15 tekrar yapılması önerilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu