Moda

Renk Çarkı Nasıl Yapılır? Hadi Giysinizdeki Renkleri Karıştıralım!

Moda renk çarkını anlamak istiyorsanız; o zaman, arkadaşım, kesinlikle doğru yerdesiniz çünkü yardım etmek için buradayız. Bugün, bu yazıda size mükemmel bir şekilde uymaları için renkleri nasıl güzelce birleştireceğinizi göstereceğiz. Renklerin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak önemlidir çünkü kıyafetleriniz için seçtiğiniz renkler sonucunda görünümünüzü değiştirebilir veya bozabilirsiniz. Renkler iyi bir araya getirilmezse, kıyafetiniz ne kadar pahalı olursa olsun, görünümünüz istediğiniz gibi çıkmayacaktır. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu makaleyi bir kez okuduktan sonra moda renk çarkını mükemmel bir şekilde tanıyacaksınız. Tek yapmanız gereken aşağı kaydırmak ve sizin için nelere sahip olduğumuzu kontrol etmek. 

Hangi Renklerin Eşleşeceğini Nasıl Bilebilirim?

Doğru renkleri kullanmak ve onları mükemmel bir şekilde eşleştirmek bir anlaşma yapıcı olabilir. Bir kıyafet için mükemmel rengi seçmek, sizi farklı kılan şeydir. İşte bu yüzden renk ve teorileri sadece giysiler için değil, iç mekanlar, saç, makyaj ve çok daha fazlası gibi diğer her şey için pivot olmaya devam ediyor.

Bunu daha fazla açıklamak için, önce tüm bu renk teorisinin temelini anlayalım.

Renk Çarkı:

Ekran Resmi 2022 07 08 11.50.18
renk çarkı

Renk çarkı ilk olarak 18. yüzyılda Sir Isaac Newton tarafından renk tayfını bir çarkta yoğunlaştırmaya ve aralarındaki ilişkiyi görsel olarak temsil etmeye çalıştığında icat edildi. Tekerlek aşağıdaki kategorilere ayrılmıştır. Giysiler ve giysiler için kullanmaya odaklanacak olsak da, bu teori evrenseldir ve renklerle ilgili hemen hemen her şey için geçerlidir.

  • Ana Renkler

Bunlar kırmızı, sarı ve mavidir. Bu tonları elde etmek için iki renk karıştırılamaz. Diğer her şey bu renklerden türetilmiştir.

  • Ara Renkler

Ara renkler, ana renklerin birleşimidir. Yani kırmızı+sarı=turuncu, kırmızı+mavi=mor ve mavi+sarı=yeşil.

  • Üçüncül Renkler

Bu renkler, birincil ve ikincil renklerin birleşimidir. Bu renkleri karıştırarak nane, su renkleri, mercanlar vb. gibi tonlar elde edersiniz.

  • Sıcak ve Soğuk Renkler

Kırmızı, turuncu, sarı, kahverengi vb. gibi renk tonları sıcak renklerdir – boyutları daha küçük gösterirler ve bu yüzden çoğumuz daha ince görünmek istediğimizde daha sıcak renkler giymeyi tercih ederiz. Mavi, mor, yeşil vb. gibi soğuk renkler, yatıştırıcı renklerdir.

  • Nötr Renkler

Nötr renkler kendini açıklayıcıdır. Onlar sadece sessiz, sade ve bastırılmışlardır. Siyah, gri, beyazlar, kirli beyazlar, boz kahverengi vb. nötr kategoriye girer.

Renkleri Eşleştirmenin İlkeleri Nelerdir?

Kıyafetlerinizi eşleştirmek için temel prensiplerden biri ya da herhangi bir şey, uyum içinde çalışan renkleri bir araya getirmektir. Ve kıyafetlerimizi tasarlarken veya bir araya getirirken hatırlamamız gereken şey bu.

İşte onları nasıl eşleştirebileceğiniz.

  • Tamamlayıcı

Kırmızı ve yeşil, mor ve sarı, mavi ve turuncu – adından da anlaşılacağı gibi tamamlayıcı renkler, bir araya getirildiğinde en iyi sonucu verir. Bunlar renk çarkında birbirinin tam tersidir. Bakmak için cesur görünebilirler, ancak çıktılar mükemmel olacak. Dikkatli bakarsanız, ilkbahar ve yaz kıyafetleriniz çoğunlukla tamamlayıcı renkler kullanılarak tasarlanır. Bazıları bu kavrama karşı çıksa da, bazıları cesur açıklamalar yapmaktan hoşlandığı için aslında bir seçim meselesidir.

Modalog

O bir moda tutkunu. Podyumlardan vitrinlere uzanan ve hayatımıza güzellik katan özel tasarımlar onun ilgi alanı. Seçimlerini sevecek ve kendi kombinleriniz için ilham alacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu