Biliyor Muydunuz?

Sınav Haftasında Konsantrasyonumu Nasıl Arttırabilirim? Sınav Haftasını Kolay Geçirmenin Yolları…

Sınav haftası yavaş yavaş yaklaşırken öğrencilerin pek çoğu bu süreci iyi bir şekilde atlatabilmenin yollarını arıyor. Sabahladığımız belki de bir günde iki ayrı sınava hazırlandığımız sınav döneminde alacağımız notlar da bizleri strese sokmuş durumda. Sınav haftanıza Güzelliğin Peşinde’yle hazırlanmak ister misiniz? İşte sınav haftası konsantrasyonunuzu artırmanın yolları…

Kahve Tüketimi

Uyku durumunu üstümüzden atmak ve ayılmak açısından kahve oldukça önemli olabilir ama yine de kahve tüketimi belli miktarda yapılmalıdır. Uykusuz gecelerinizde kahvenin sizlere iyi birer dost olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmek isteriz. Günde 2 kahveden fazlası odaklanma probleminizi daha da arttıracaktır. Böylece 2 kahveden fazlası boş kafein anlamına gelir. 2 adet kahveden sonra ders çalışırken sizlere eşlik edecek içecek arıyorsanız papatya, rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Son Ana Her Şeyi Sıkıştırma!

Sınav haftası gelip çattı ve hiçbir şey bilmiyor musun? İşte bu kendine yapabileceğin en büyük kötülük. Sınav haftanızdan birkaç gün önce tüm notlarınızı çıkarın. Sınav haftası çalışmaya başlarken en azından not problemini önceden hallettiğiniz için kafanız rahat olacaktır. Kendinize odaklanmanızı sağlayacak güzel notlar çıkarmaya özen gösterin. Renkli kalem kullanabilir ve yazınızı biraz daha iç açıcı hale getirebilirsiniz.

Uykusuz Gecelere Veda Edin!

Tüm gün sabahlamak ve ardından bir sonraki günün sınavını çalışmaya çalışmak…

Bunu kendinize yapmanızı istemeyiz. Bu nedenle günün en verimli saatlerini uyku için ayırın. Beynin uykuyu en çok aldığını hissettiği saat 22:00-01:00’dır Bu saatler arasında kısa bir uyku süreciyle zinde hissedebilirsiniz.

Bunalma ve Stresle Başa Çıkma

Sınavlar üstünüze bir dağ gibi çöktüyse kendinizi daha da boğmayın. Sürekli motivasyonu korumak imkansızdır. Bunun bozulduğunu, çarpıntınızın arttığını hissedecek gibi olursanız odak noktanızı hemen değiştirin. Kendinizi zorlamayın. Bu durumu aşmak için bir kahve molası, duş ya da evin yakınında kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Yeme Düzeni

Sınav haftasında en çok unutulan iki şey yemek yemek ve uykudur. Yemek yemeyi bırakmamalısınız. Ya da anlık küçük atıştırmalıklarla yeme öğünlerinizi atlamamalısınız. Yemekten ya da yapmaktan zevk aldığınız bir yemek için bir saat uğraşabilirsiniz. Bu odak noktanızın kısa sürede olsa değişmesini ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca çok ağır şeyler tüketmemeye de dikkat edin. Çok ağır şeyler yemek sınav haftasında sürekli uyku halinde gezmenize neden olabilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu