İyi YaşamBeslenmeSağlık

Siyah Çay İçmek Ölüm Riskini Azaltıyor Mu?

Siyah çay tiryakilerini sevindirecek güzel bir haberimiz var. Son yapılan çalışmalara göre siyah çay içmek de en az yeşil çay içmek kadar etkili.

Yeşil çayın antioksidan değerlerinin fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlamıştır. Siyah çay konusunda da bilim insanları fikir ayrılığı içindeydi. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, siyah çay içmek ölüm riskinin azalmasıyla bağdaştırılabilir. Annals of Internal Medicine’de yayınlanan çalışmada, her gün en az iki bardak çay içen kişilerin en düşük ölüm riskine sahip oldukları görüldü.

siyah çay

Çoğunlukla yeşil çayın tüketildiği topluluklarda çay içme ile ölüm riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğunu gösteren çalışmalara karşın siyah çayın bu yönde bir etkisi olduğuna dair çalışmalar aynı seviye tutarlı sonuçlar sunmuyor.

Yeni yapılan çalışmada UK Biobank’tan alınan verileri kullanan araştırmacılar, çay tüketiminin ölüm riski ile bir ilişkisi bulunup bulunmadığını ve genel olarak çay ile birlikte tüketilen şeker ve süt, çayın sıcaklığı ve kişilerin kafeini ne kadar hızlı metabolize ettiğini belirleyen genetik varyantlara dayalı olarak çayın etkisinin farklı olup olmadığını araştırdılar.

siyah çay

UK Biobank, 2006 ve 2010 yılları arasında beslenme ve sağlık durumu ile ilgili bir anketi dolduran 40 ila 69 yaşları arasındaki yarım milyon erkek ve kadına ilişkin verileri içeriyor. Ankete katılanların yüzde 85’i düzenli olarak çay içtiğini, yüzde 89’u ise siyah çay içtiğini bildirdi.

Günde iki ya da daha fazla fincan çay tükettiğini bildiren katılımcıların ölüm riskinin, içmeyenlere kıyasla 9 ila 13 oranında az olduğunu belirten araştırmacılar, katılımcıların ayrıca kahve içip içmemesi, çayına şeker ya da süt eklememesi, tercih edilen çay sıcaklığı ya da kafein metabolizmasındaki farklılıkların bu ilişkiyi etkilemediğini ifade ediyor.

siyah çay

Araştırmacılar, bulguların yüksek miktarlarda dahi çay tüketiminin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu