El ve Ayak BakımıGüzellik

Tırnak Sararmalarını Ne Geçirir? İşte Sağlıklı Tırnak İçin Öneriler…

Bakımlı eller ve tırnaklar herkes için çok önemlidir. Kişisel bakımımızın en büyük parçalarından ve göstergelerinden biri olan tırnaklarda en çok yaşanan sorun ise ne yazık ki sararmalardır. Sağlıklı el ve tırnak iletişimin de önemli parçaları arasında yer almaktadır. Evet, yanlış duymadınız. Ellerimiz çoğu zaman iletişimin en güçlü parçalarından biri haline geldiği için tırnakların bakımı oldukça önemlidir.

Tırnaklarımızın en büyük sorunlarından biri olan sararmalara evde doğal yöntemler üretmek ister misiniz? Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karışımlar sayesinde tırnak sararmaları artık sorunlarınız arasında yer almayacak. İşte Tırnak sararmalarınızın önüne geçecek birbirinden pratik çözüm önerileri…

Tırnaklar Neden Sararır?

Tırnak sararmalarının çözümüne geçmeden önce neden kaynaklandığına bakmak ister misiniz? İstemeden de olsa çoğu zaman tırnak sararmaları yaşamamızın nedeni sık sık oje kullanımı, sigara, tırnakların havasız kalması, vitamin eksikliği, kat kat oje kullanımı ve yeterli miktarda vitamin alamama gibi birçok sebep bulunmaktadır. Hem el hem de ayak tırnaklarında görülen sararmalara artık son veriyoruz.

Limon, Süt ve Madem Suyunun İnanılmaz Etkisi!

Kullanılan Malzemeler;

 • Taze sıkılmış limon suyu
 • Süt
 • Madem suyu

Uygulama;

Tırnaklarınızı bir hafta boyunca limon ya da limon suyu ile ovalayın. Ertesi hafta tırnaklarınızı 15 dakika boyunca sütün içerisinde bekletin. Beklettiğiniz sütün içinden çıkardığınız tırnaklarınızı maden suyu ile durulayın. Tırnaklarınız normal rengine dönene dek bu karışımı ve döngüyü tekrarlayın. Hem el hem de ayak tırnağındaki sararmalar için kullanabileceğiniz bu yöntemin etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

Karbonat ve Yoğurt Etkisi

Kullanılan Malzemeler;

 • 1 Çay Kaşığı karbonat
 • 1 Çay kaşığı yoğurt

Uygulama;

Karbonat ve yoğurdu iyi bir şekilde karıştırın. Ardından elde etmiş olduğunuz karışımı tırnaklarınıza sürerek güzelce ovalayın. Bu yöntemi haftada üç kere tekrar ederek tırnaklarınızdaki değişimi görebilirsiniz.

Limonlu Ilık Su Etkisi

Kullanılan Malzemeler;

 • 1 Adet limon
 • Ilık su

Uygulama;

İkiye kestiğiniz limonun suyunu güzelce sıkın. Ardından üzerine ılık su ekleyin ve tırnaklarınızı beş dakika boyunca hazırladığınız bu limonlu ılık su karışımında bekletin. Kalan limonla tırnaklarınızı ovaladıktan sonra durulayın. Uygulaması oldukça basit olan bu karışım tırnaklarınızda büyük etki yaratacak.

Menekşe Yağı Etkisi

Kullanılan Malzemeler;

 • 4-5 Damla menekşe yağı
 • Bir parça pamuk

Uygulama;

Pamuğun üzerine 4 ya da 5 damla menekşe yapı damlattıktan sonra pamukla tırnaklarınızı güzelce ovalayın. Tırnak sararmalarından kurtulmanız için tek yapmanız gereken işte bu kadar!

Diş Macunu Etkisi

Kullanılan Malzemeler;

 • Kullanılmayan diş fırçası
 • Diş macunu

Uygulama;

Diş macunun beyazlatıcı etkisini bilmeyen yoktur. Bu beyazlatıcı etki dişlerimizde olduğu gibi tırnaklarımızda da oldukça etkili. Eski ve kullanmadığınız bir diş fırçasının üzerine nohut tanesini geçmeyecek şekilde diş macunu akıtın. Tırnaklarınızı dış fırçası ile güzelce fırçalayın. Bir süre süren fırçalamanın ardından durulayın.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu