Sağlıkİyi Yaşam

Türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obezite

Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, dünya genelinde 650 milyon yetişkini etkilerken, Türkiye’de ise her 3 yetişkinden 1’inde görülüyor. 2030 yılı itibarıyla dünya genelinde 1,12 milyar insanın obezite ile yaşayacağı tahmin ediliyor. 

Obezitenin hızlı ilerleyişini yavaşlatmayı misyon edinen Novo Nordisk’in Obezite İş Ünitesi Kıdemli Direktörü Dr. Rabia Demet Özcan ve Klinik, Medikal ve Ruhsatlandırma Kıdemli Direktörü Dr. Ömer Buğra Bahadır, 4 Mart Dünya Obezite Günü kapsamında farkındalığa yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

obezite

Açıklamalarda, günümüzde dünyanın büyük bir salgın ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. 

4 Mart, dünya genelinde yaklaşık 650 milyon yetişkini, Türkiye’de ise her 3 yetişkinden 1’ini etkileyen obezite hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak ve bu hastalıkla mücadeleye dikkat çekmek için Dünya Obezite Günü olarak kabul ediliyor. Bugünün önemine dikkat çekmek amacıyla Novo Nordisk Türkiye Obezite İş Ünitesi Kıdemli Direktörü Dr. Rabia Demet Özcan farkındalığın önemini vurgularken, Novo Nordisk Klinik, Medikal ve Ruhsatlandırma Kıdemli Direktörü Dr. Ömer Buğra Bahadır ise önemli verileri ve bilgileri paylaştı.  

“Obezite ile ilişkili hastalıklar tüm dünyada her yıl 4,7 milyon insanın ölümüne neden oluyor.”

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında obezitenin yer aldığının üzerinde duran Dr. Rabia Demet Özcan, “Yaşadığımız büyük deprem felaketi nedeniyle ülkece oldukça zor bir dönemden geçiyor, hep beraber yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Depremde vefat eden tüm vatandaşlara bir kez daha Allah’tan rahmet, tüm yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.

Bulunduğumuz dönemde deprem haricinde başka bir konudan söz etmek gerçekten hepimiz için çok zor. Öte yandan, bunun gibi insan hayatını tehdit eden ve pek çok sağlık sorununa neden olan bir hastalığı ihmal etmemenin önemini 4 Mart Dünya Obezite Günü vesilesiyle hatırlamanın ve farkındalığımızı yüksek tutmanın gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

obezite

2030 yılı itibarıyla dünya genelinde 1,12 milyar insanın aşırı kilo ile yaşayacağının öngörüldüğünün altını çizen Dr. Ömer Buğra Bahadır ise şu açıklamalarda bulundu: “Aşırı kilo pek çok farklı sağlık sorununun tetiklenmesine neden olurken, günümüzde diyabet, kalp hastalığı, kanser, inme gibi daha pek çok hastalığı da içeren 200’den fazla sağlık sorunu aşırı kilo ile ilişkilendiriliyor. Aşırı kilo ile ilişkili hastalıklar tüm dünyada her yıl 4,7 milyon, yani günde 13 bin kişinin ölümüne sebep oluyor.

Diğer taraftan istatistiklere baktığımızda; normal ağırlıklı kişilere göre tip 2 diyabet görülme riski aşırı kilosu olan erkeklerde neredeyse 7, kadınlarda ise 12 kat artıyor. Her 5 kanser ölümünden 1’i ise aşırı kilo kaynaklı oluyor. Bunların yanı sıra; normal ağırlıktaki kişilerde uyku apnesi riski yüzde 25 iken aşırı kilo olan kişilerde bu oran yüzde 45’e kadar çıkabiliyor. Aşırı kilolu bireylerdeki başlıca ölüm nedeninin ise kalp ve damar hastalıkları olduğu biliniyor.” 

“Obezite günümüzde küresel bir salgın olarak kabul ediliyor.”

Aşırı kilonun kronik bir hastalığın klasik belirtilerine, semptomlarına ve komplikasyonlarına sahip olduğunu belirten Dr. Rabia Demet Özcan, “Genel kanının aksine aşırı kilo, sadece doğru beslenme ve egzersiz ile ilişkili değildir. Bunların yanı sıra; kişinin hormonları, genetiği ve daha pek çok faktör ile ilişkili kronik bir hastalıktır.

Bireylerin sağlığı üzerinde kalıcı etkilere sahip, uzun süreli bir durumdur. Hem toplumda hem sağlık profesyonelleri arasında her geçen gün aşırı kilonun bir seçim değil, bir hastalık olduğunun daha çok farkına varılıyor.” dedi. 

obezite

Novo Nordisk olarak, aşırı kilonun hızlı ilerleyişini yavaşlatmanın küresel ölçekteki üç misyonlarından biri konumunda olduğunu vurgulayan Dr. Rabia Demet Özcan sözlerine şu şekilde devam etti: “Aşırı kilo günümüzde küresel bir salgın olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ise önemli halk sağlığı sorunlarından biri konumunda.

Dünya Sağlık Örgütünün son yayınladığı veriler, Türkiye’nin Avrupa bölgesinde aşırı kilo sorununun en yaygın olduğu ülke konumunda olduğunu gösteriyor. Tüm bunlara baktığımızda sorunun aslında sandığımızdan daha büyük olduğu bir gerçek. Biz de Novo Nordisk ailesi olarak, çok yönlü yaklaşımla Türkiye’deki aşırı kilo sorununa karşı liderlik üstlenerek, yenilikçi çözümlerle obezitede değişime öncülük etmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu