GüzellikSaç Bakımı

Pul Pul Dökülen Yağlı Saç Derisi Olanlar Dikkat! İşte Size İyi Gelecek 5 Mükemmel Yöntem!

Hem kadınların hem de erkeklerin sıkca şikayet ettiği cilt sorunlarından biri olan pul pul dökülen yağlı saç derisi, sürekli duş alma ihtiyacını doğuruyor. Evet yanlış duymadınız! Pul pul dökülen aşırı yağlı saç derisine sahip olmak da bir tür cilt sorunu aslında! Fakat hemen paniğe kapılmayın. Dermatologlara göre basit birkaç adımla yağlı saç derisinden ve dökülmelerden kurtulmak mümkün! İşte sizi iyi gelecek 5 mükemmel yöntem;

Seboreik Dermatit Olabilirsiniz

Her türlü yöntemi denediniz ancak saçlarınızdaki kepek ve yağlı görünme sorunu bir türlü düzelmediyse seboreik dermatit olma ihtimaliniz var! Seboreik Dermatit bilindiği gibi bir tür saç kepeği sorunudur. Bu hastalığa sahip olan kişilerde kafa derisi fazla yağ üretir. Söz konusu duruma sebebiyet veren temel faktör ise Malassezia ismi verilen bir tür mantardır. Malassezia, kafa derisinde tarafından doğal olarak üretilen yağı besler ve devamında da serbest yağ asitlerini salgılamaya yardım eder. Bu nedenle hemen uzman bir hekimden destek alınması önerilir.

Düzenli Aralıklarla Temizlik

Tıpkı yüzdeki sivilce ve yağlanma sorununu gidermek için yapmış olduğunuz gibi saçınızı da belirli aralıklarla yıkamanız pul pul dökülen saç probleminin çözülmesini sağlayacaktır. Bunun için kıvırcık saç tipine sahip olanların haftada en az 2 ya da 3 defa, düz saç tipine sahip olanların ise bir süreliğine, günlük olarak saçlarını yıkamaları önerilir. Her gün birden fazla saç yıkamak, cildin kurumasına neden olur. Bu nedenle abartmamaya da dikkat etmek şart!

Saç Bakımınıza Yeni Ürünler Ekleyin

Saç bakımı için doğru ürünü seçmenin en geçerli yöntemi, yüzünüze iyi gelen bir etken maddeye sahip olan saç bakım malzemesinin kullanılmasıdır. Mesela size yüzünüzdeki sivilceler için salisilik asit kullanıyorsanız, kafa deriniz için de salisilik asit bazlı ürünler çok iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra beta hidroksiasid’de doktor önerisi ile bakım rutinine dahil edilebilir.

Kepek Karşıtı Şampuanları Tercih Edin

Kullandığınız ürüne destek olarak kepek karşıtı şampuanları da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriğinde ketokonazol, selenyum sülfit ya da çinko pritiyon olan ürünler de mantar önleyici olarak saçınıza iyi gelebilir. Fakat olabildiğince durulanmayan ürünleri tercih etmenizde fayda var! Eğer şampuan formunu kullanacaksanız da mutlaka 5 dakika boyunca ürünü saçınızda bekletmelisiniz.

Dermatolog Kontrolü

Uzman dermatologlar, her zaman size ve cildinize en uygun olan tedavi seçeneğini önerecektir. Size özel ve en doğru tedaviyi alabilmek için alanında uzman hekimlerden destek alın. Böylece kafa derinizdeki yağ oranını da sağlıklı bir şekilde dengelemiş olacaksınız. Saç derisindeki sorunları giderdikten sonra daha canlı ve gür saçlarınız olacak!

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu