Biliyor Muydunuz?

Vücudumuzda Hayatımız Boyunca Yanlış Temizlediğimiz 7 Bölge

Bu bölgelerimiz için de özel temizlik kuralları var.

Öyleyse haydi gelin hep birlikte yanlış temizlediğimiz bu 7 bölgeye göz atalım.

Göbek Deliği

bölge

Genellikle çoğumuz göbek deliğimizi temizleme konusunda diğer bölgelere göre yeterince hassas değiliz. Ancak göbek deliğimiz de haftada en az bir defa temizlenmelidir. Bir parça pamuğu ya da kulak temizleme çubuğunu alkole ya da kolonyaya batırın. Ardından iyice emene kadar bekleyin. Daha sonra ise pamuk temiz çıkana kadar içerisini temizleyin. Vücut losyonu kullanmayın.

Kulak

bölge

Kulaklarımızın kesinlikle tırnaklarımız ya da herhangi sivri uçlu bir madde ile temizlenmemesi gerektiğini söylememize gerek yoktur herhalde. Bilinen en iyi yöntem kulak çubuğuna bebek yağı ya da gliserin uygulayıp bir ya da iki gün beklemek. Bu işlem kulak içerisinde bulunan kirin yumuşamasını ve kulaktan kolay bir şekilde ayrılmasını sağlar. İki günün sonunda da kulak temizleme çubuğunu ılık suda ıslatıp kulağın olduğu yöne doğru eğilerek temizleyin. Eğilmeniz pamuktan akacak suyu dışarı akması için büyük bir öneme sahip. İçerisi ile işiniz bittikten sonra dış yüzeyi de pamuk yardımıyla temizlemeyi unutmayın.

Dil

bölge

Uzmanlara göre dilimizi temizlemenin en iyi yöntemi dil temizleyici ya da bazı diş fırçalarının arka yüzeylerinde yer alan tırtıklı yüzeyleri kullanarak yüzeyde bulunan kirin fırçalayarak çıkarılmasıdır. Dilinizin arka tarafından hafif bir bakı ile ön tarafa doğru fırçalayın. Dilinizi temizlerken midenizin bulanma durumuyla karşı karşıya kalmamak için çok arkada kalan bölgeleri fırçalamaktan kaçının.

Dirsek

bölge

Dirseklerimizdeki koyu renkleri oluşturan ölü deri hücrelerinden peeling yaparak kaçınabiliriz. Bu uygulama 1-2 hafta içerisinde tekrarlanmalıdır. Peeling yerine duş esnasında kese ya da banyo lifi kullanarak yumuşak bir şekilde sabun kullanılarak temizlenebilir. Bu uygulamayı sert bir şekilde yapmaktan kaçınmalısınız. İnanın işleri daha da kötüleştirebilirsiniz. Unutmayın, nazik hareketler! 🙂

Saç Derisi

bölge

Saç bakım ürünlerinin çok fazla kullanılması ve yanlış kullanılması saç derisinin dökülmesi yani kepek oluşumuna yol açabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için şampuandan önce saçınızı sadece su ile durulayın ardından şampuanınızı su ile karıştırın. Daha sonra oluşan sıvıyı saç derinize iyice sürüp yavaş bir şekilde masaj yapın. Sonra da durulayın. Eğer saç kremi kullanıyorsanız yalnızca saç uçlarınıza uygulamaya özen gösterin.

Yüz

bölge

Yüz bölgemizi temizlerken kullandığımız normal sabunlar aslında yüzümüzün kurumasına neden olur. Bu sebepten bu yöntemden tamamen kaçınmamız iyi olacaktır. Yüzümüzü temizlemek için ılık su ve yüz temizleme jeli kullanalım. Ardından yüzümüzü durulamadan önce en az 1 dakika kadar yüzümüzde bekletelim. Tekrar ılık su ile durulayalım.

Sırt

bölge

Konu vücut temizliğine geldiğinde belki de temizlemesi en zor olan bölgelerden biri sırt bölgesidir. Doğru yaptığınızdan emin olmak için banyodan önce vücut fırçası ile sırtınızı kuru olarak fırçalayın. Bu uygulama ölü deri hücrelerinden kolay bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak. Ardından vücudunuzu ıslattıktan sonra kese ya da banyo lifi kullanarak elinizin ulaştığı bölgeleri temizleyin. Eğer bu uygulamada da zorlanıyorsanız uzun lifli fırçalardan almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu